Bułgaria samochodem – poradnik dla kierowców

 Wielu turystów z Polski decyduje się na wakacyjny wyjazd własnym samochodem do Bułgarii. Taka wyprawa może trwać kilkanaście godzin, jednak jest dość często wybieraną opcją przez osoby, które chciałyby wypocząć w miejscu pełnym atrakcji, spragnione iście wakacyjnej aury. Bułgaria jest więc chętnie wybieranym kierunkiem przez turystów, którzy podróżują na własną rękę i samodzielnie organizują swoje wakacje. Żeby jednak nie spotkały nas przykre niespodzianki na tej trasie, warto upewnić się, że posiadamy odpowiednie wyposażenie w naszym pojeździe, a także winiety i dokumenty. Co warto wiedzieć, planując podróż do Bułgarii samochodem? Przedstawiamy krótki poradnik dla kierowców.

Dojazd samochodem do Bułgarii – jaką trasę wybrać?

Polacy, którzy chcieliby spędzić swoje wakacje w Bułgarii i planują dojazd na własną rękę samochodem, na przykład do Złotych Piasków, muszą liczyć się z co najmniej 20-godzinną podróżą. Zakładając wyjazd z Warszawy, a kończąc trasę w Złotych Piaskach, musimy liczyć się z tym, że do przejechania będziemy mieli ponad 1500 km. Z tego powodu wielu turystów decyduje się na to, by podróżując samochodem do Bułgarii, skorzystać z chociaż jednego noclegu na trasie. Inną opcją może być jednak dojazd samochodem bez dłuższych przerw. W takim przypadku jednak lepiej jeżeli przynajmniej dwóch kierowców będzie zmieniało się na tym długim odcinku. Najczęściej wybieraną trasą do Bułgarii jest ta, która kieruje nas w stronę Morza Czarnego i wiedzie przez Słowację, Węgry i Rumunię.

 

Jeżeli jedziemy samochodem do Bułgarii na przykład z Warszawy, wówczas powinniśmy obrać kierunek na Częstochowę, Bytom i Gliwice, a następnie na Czechy, a dokładniej Ostrawę, Ołomuniec i Brno. Następnie na Słowację i kierować się w stronę Bratysławy. W kolejnym etapie dojedziemy do Węgier, a później do Serbii, przejeżdżając przez Nowy Sad, aż w końcu dotrzemy do Bułgarii. Pewną alternatywą jest również przejazd przez Kraków . W takim przypadku nie będziemy musieli jechać przez Czechy, a wyłącznie przez Słowację, Węgry i Serbię. Wówczas jednak musimy liczyć się z tym, że taka podróż potrwa trochę dłużej. Wszelkie trasy do Bułgarii z Polski będą łączyły się w okolicy Budapesztu. Dlatego niezależnie skąd podróżujemy, od tego miejsca nasza trasa będzie wyglądała już podobnie.

Czy w Bułgarii obowiązują winiety?

Planując podróż samochodem do Bułgarii, musimy pamiętać o tym, że będziemy przejeżdżać przez kilka różnych państw. Dlatego trzeba zaopatrzyć się w niezbędne winiety, nie tylko bułgarskie, ale również umożliwiające przejazd przez inne kraje. Zabierzmy ze sobą również wszystkie niezbędne dokumenty, do których zalicza się dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu i ubezpieczenie OC. Przejeżdżając przez Czechy i Słowację będziemy musieli posiadać winiety. 

 

Podróżując samochodem po Bułgarii, trzeba mieć koniecznie wykupioną winietę. Funkcjonują tam zarówno e-winiety, jak i stacjonarne winiety, które można nabyć w specjalnych punktach, na przejściach granicznych, stacjach benzynowych, w galeriach handlowych czy kioskach. Winiety do Bułgarii dostępne są w wersji weekendowej, na tydzień, miesiąc, 3 miesiące lub rok. Winiety Bułgaria w najtańszej, weekendowej wersji oferuje w cenie około 22 zł, tygodniowej 33 zł, a miesięcznej 65 zł. Pamiętajmy, że brak winiety wiąże się z koniecznością zapłaty wysokiej grzywny. Planując więc podróż do Bułgarii, warto wcześniej wykupić przez internet wszystkie niezbędne winiety nie tylko umożliwiające poruszanie się samochodem po tym kraju, ale również państwach tranzytowych.

Jakie wyposażenie samochodu wymagane jest w Bułgarii?

Pamiętajmy, żeby przed wyjazdem sprawdzić, czy nasze wyposażenie pojazdu odpowiada wymogom nie tylko w Bułgarii, ale również krajach tranzytowych. Do obowiązkowego wyposażenia samochodu w Bułgarii należą:

  • kamizelki odblaskowe dla kierowcy oraz wszystkich pasażerów,
  • gaśnica,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • apteczka. 

Mimo że nie ma tam obowiązku wyposażenia samochodów w komplet zapasowych żarówek czy bezpieczników, to jednak takie przepisy obowiązują w Czechach. Dlatego zanim wyruszymy w podróż, sprawdźmy dokładnie zasady obowiązujące nie tylko w kraju docelowym, ale również państwach tranzytowych, ponieważ w razie kontroli w trasie między Polską a Czechami czy Słowacją, mogą spotkać nas później nieprzyjemności.

Atrakcje Bułgarii

Co warto zobaczyć w Bułgarii? Wśród najpopularniejszych kierunków wakacyjnych podróży do tego kraju wymienia się Złote Piaski oraz Słoneczny Brzeg. Są to kurorty, które obfitują w liczne atrakcje dla turystów. Znajdują się w nich restauracje, kawiarnie, dyskoteki, sklepy, ale przede wszystkim plaże i ciepła woda. Wśród pozostałych atrakcji turystycznych Bułgarii można wymienić stolicę tego kraju, czyli Sofię. Obfituje ona w liczne zabytki architektoniczne. Warto tu zobaczyć na przykład cerkiew Bojańską, Narodowe Muzeum Sztuki czy Sobór św. Aleksandra Newskiego.

 

Miłośnicy przyrody powinni zobaczyć Park Narodowy Ropotamo, gdzie organizowane są jednodniowe wycieczki łodzią. Warto zainteresować się również kurortami takimi jak święty Konstantyn czy święta Elena, które należą do najstarszych uzdrowisk na terenie Bułgarii. Panuje tam nie tylko leczniczy mikroklimat, ale przede wszystkim miejsca te znane są ze źródeł mineralnych. Wśród chętnie odwiedzanych miast w Bułgarii wymienia się także Nessebar, które zostało wpisane na listwę światowego dziedzictwa UNESCO.