Podróże z dziećmi bez stresu. Jak się przygotować?

Podróżowanie z dziećmi nie musi być stresujące i męczące. Rodzinne wyjazdy mogą dawać dużo przyjemności, jeśli tylko zadba się o odpowiednie przygotowanie do nich. Dzięki temu dzieci będą spokojniejsze w samolocie, a rodzice nie będą obawiać się, że najmłodsi pasażerowie przeszkadzają innym w podróży. Co przygotować przed wylotem na wakacje z dziećmi? Co zrobić, by kilkulatki się nie nudziły i nie marudziły w trasie?

Komfortowe warunki podróży dla rodziny – na co zwrócić uwagę?

Podróż z dziećmi samolotem upływa w spokojnej atmosferze, gdy zadba się o kilka rzeczy. Przede wszystkim lot powinien trwać jak najkrócej. Dzieci w wieku kilku lat wytrzymają podróż trwającą 3 godziny, lecz lot o długości 9 godzin może być dla nich zbyt uciążliwy. Ponadto podróż powinna się odbywać w godzinach, które nie zaburzą dobowego rytmu snu i czuwania dziecka. Lot przypadający na godziny nocne dziecko najprawdopodobniej prześpi, jednak brak snu w czasie oczekiwania na odprawę i konieczność wybudzenia podczas lądowania mogą wywołać u kilkulatka silne rozdrażnienie.
Ważną kwestią jest rezerwacja miejsc w samolocie obok siebie. Rodzina powinna siedzieć razem, by dorośli byli w stanie pomóc dzieciom w czasie lotu i zapewnić im rozrywkę tak, by nie przeszkadzały współpasażerom. Rodzic powinien mieć możliwość wsparcia dziecka w zapięciu pasów i ukojenia ewentualnego lęku związanego z turbulencjami. W zależności od polityki danej linii lotniczej i biura podróży dzieci zawsze siedzą tuż obok rodziców w czasie lotu lub pasażerowie muszą dokonać dodatkowej opłaty, by zająć wybrane miejsca w samolocie.

Jak zaplanować podróż na lotnisko?

Spokojna podróż samolotem zależy również od przygotowań poczynionych przed wyjazdem. Dotyczy to w szczególności sposobu, w jaki rodzina dotrze na lotnisko. Jeśli zamierza dojechać na nie samochodem, z wyprzedzeniem powinna zarezerwować parking lotnisko nie dysponuje miejscami postojowymi dla kierowców, dlatego zmotoryzowani pasażerowie muszą pozostawiać swoje samochody poza terenem portu lotniczego.

W serwisie Parkos można znaleźć dostępne wolne parkingi w okolicy lotnisk i dokonać rezerwacji miejsca postojowego online. Takie rozwiązanie sprawia, że rodzina od razu wie, gdzie zaparkuje i nie stresuje się koniecznością poszukiwania wolnego parkingu na ostatnią chwilę.
W planie podróży na lotnisko warto uwzględnić również transfer z parkingu pod terminal. W serwisie rezerwacyjnym pasażerowie mogą zamówić miejsce postojowe na wybrany okres wraz z opcją transferu całej rodziny. Dzięki temu rodzice z dziećmi nie muszą korzystać z publicznej komunikacji autobusowej lub drogich taksówek ani dźwigać ciężkich walizek i akcesoriów dziecięcych, które zabierają ze sobą w podróż (np. wózka spacerówki).

Odpowiednia ilość jedzenia i picia

Dzieci nerwowo reagują na głód i pragnienie, dlatego rodzice powinni zadbać o odpowiednią ilość jedzenia i picia na całą podróż. Powinni zabrać do bagażu podręcznego lubiane przez dziecko suche przekąski, kanapkę lub niewielkie tubki z musami owocowymi. W przypadku niemowląt pracownicy lotniska zezwalają wnosić do samolotu słoiczki z gotowymi daniami i wodę do przygotowania mleka modyfikowanego. Dla starszych dzieci trzeba zakupić wodę lub inne napoje na czas lotu na terenie terminala bądź u personelu pokładowego w samolocie. Rodzice powinni o tym pamiętać, gdyż napoje butelkowane zakupione przed lotniskiem zostaną wyrzucone w trakcie kontroli bagażu podręcznego. Dozwolone jest jedynie zabranie ze sobą jedzenia, które nie ma formy płynnej.