Elektryczny rower trekkingowy – czy to właściwy wybór?

Rowery trekkingowe są powszechnie uznawane za uniwersalne ze względu na wiele możliwości ich wykorzystania. Obecnie wybierać można spośród wielu modeli i dopasować rower do własnych potrzeb. Na rynku dostępne są rowery trekkingowe tradycyjne i elektryczne. Zatem dla kogo rower elektryczny?

Jazda rowerem to bez wątpienia jeden z lepszych sposobów na spędzenie czasu wolnego i odpoczynek. Nic zatem dziwnego, że wiele osób decyduje się na zakup uniwersalnego jednośladu, który doskonale sprawdzi się zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i podczas dłuższych wypraw. Obecnie wybierać można spośród wielu modeli i dopasować rower do własnych potrzeb.

Rowery trekkingowe są powszechnie uznawane za uniwersalne ze względu na wiele możliwości ich wykorzystania. Z racji tego, że są lekkie, a ich wyposażenie wysokiej jakości, świetnie sprawdzą się do jazdy na co dzień, jak i podczas wspólnych, rodzinnych wypadów rowerowych.

Rower trekkingowy czy rower elektryczny – różnice

Jeszcze do niedawna wybór roweru nie sprawiał takiego problemu, jak dzisiaj. Współcześnie technologia i innowacyjne rozwiązania stosowane w wyposażeniu rowerów sprawiły, że każdy szuka jednośladu spełniającego wysokie wymagania i doskonale sprawdzającego się podczas jazdy w różnym terenie.

Rower trekingowy

Rowery trekkingowe to bez wątpienia najlepsze rozwiązanie dla osób, które na co dzień poruszają się jednośladem po mieście, a w czasie wolnym spędzają czas na rowerowych wycieczkach. Rower trekkingowy jest uniwersalny, a także niezwykle wytrzymały, przez co bez problemu radzi sobie z jazdą po nierównym terenie. Dodatkowo rowery treningowe są wyposażone we wszystkie niezbędne akcesoria – w tym przede wszystkim oświetlenie LED, błotniki, bagażnik na sakwy oraz stopkę. Jednocześnie rowery trekkingowe posiadają amortyzator oraz hamulce tarczowe, przez co są nie tylko bezpieczne, ale również komfortowe podczas jazdy po nierównej powierzchni. Jako rowery wszechstronne doskonale nadają się na weekendowe wycieczki z bagażem.

Zalety rowerów trekkingowych:

  • pełna amortyzacja, a także bezpieczeństwo podczas hamowania,
  • wygodne siedzisko, pozwalające na wyprostowaną jazdę,
  • pełne wyposażenie w niezbędne akcesoria,
  • możliwość wyjazdu na długie wycieczki.

 

Rowery elektryczne

Poruszanie się rowerem elektrycznym po mieście czy również po za nim to fantastyczna zabawa oraz ogromna przyjemność. Nowoczesne rowery elektryczne prezentują się doskonale, a producenci dbają o to, aby poszczególne elementy wyposażenia były spójne ze sobą, a także ładnie się prezentowały. Jednocześnie rowery elektryczne to zupełnie nowa jakość jazdy, dlatego nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na ich zakup.

Rower elektryczny to nic innego jak rower wyposażony w napęd elektryczny, dzięki któremu możliwe jest przemierzanie znacznie dłuższych tras przy mniejszym wysiłku fizycznym. Ta opcja z pewnością sprawdzi się osobom, które uwielbiają podróżować na rowerach, zwłaszcza na trudniejszym terenie, gdzie wsparcie napędu elektrycznego jest naprawdę potrzebne.

Zalety rowerów elektrycznych:

  • większy komfort podczas jazdy,
  • wspomaganie pedałowania podczas jazdy na nierównościach i pod górę,
  • odciążenie kolan,
  • możliwość rozwinięcia większych prędkości w krótszym czasie.

Napęd elektryczny w rowerach

Napęd roweru elektrycznego składa się z silnika zamontowanego w centralnym miejscu roweru lub jednej z piast, a także z akumulatora oraz systemu sterowania. W nowoczesnych rowerach napęd jest ledwie zauważalny, gdyż producenci starają się, aby e-bike nie odbiegał bardzo wyglądem od tradycyjnych jednośladów. Napęd w rowerze elektrycznym uruchamia się automatycznie wtedy, kiedy rozpoczynamy pedałowanie. Jego zadaniem jest wspomaganie jazdy do konkretnej prędkości, maksymalnie 25 kilometrów na godzinę i zanika stopniowo po jego osiągnięciu. Napęd elektryczny odciążą stawy i mięśnie, dlatego możliwe jest pokonanie większej ilości kilometrów bez większego wysiłku.

Wyróżniamy dwa typy rowerów elektrycznych – Pedelec oraz S-Pedelec. W pierwszym przypadku do jazdy na rowerze elektrycznym konieczne jest naciskanie również na pedały. Sam napęd elektryczny odciąża użytkownika podczas jazdy, ale nie zwalnia go z wysiłku podczas jazdy. System S-Pedelec pozwala natomiast na rozwijanie większych prędkości.

Dla kogo rower elektryczny

Rower elektryczny to doskonałe rozwiązanie dla każdego – nawet dla osób specjalizujących się w jeździe na trasach na dużych dystansach. Jednocześnie e-bike świetnie się sprawdzi u osób, które ze względu na kontuzje lub choroby nie mogą korzystać z tradycyjnych rowerów trekkingowych. Rower elektryczny pomimo tego, że nie jedzie sam, skutecznie odciąża kolana i partie mięśniowe podczas pedałowania, a dodatkowo porusza się znacznie szybciej na drogach.

Zaletą rowerów elektrycznych jest to, że dzięki nim można pokonać naprawdę długie trasy w krótkim tempie. Dlatego też polecane są nie tylko osobom początkującym, ale również wprawionym rowerzystom, pragnących osiągać doskonałe wyniki w jeździe na długie dystanse.