Kuchenka turystyczna – niezbędna na trekkingu i campingu

Każdy dłuższy wyjazd turystyczny stawia nas przed koniecznością urządzenia kuchni, w której przygotujemy smaczne i pożywne posiłki. W zależności od tego czy wybieramy się na wielodniową wędrówkę po górskich szlakach, czy wyruszamy z rodziną na camping, wyposażenie kuchni turystycznej będzie się różniło.

Centralnym punktem będzie w nim jednak zawsze kuchenka turystyczna, która umożliwi zagotowanie wody, podgrzanie gotowego posiłku, czy przyrządzenie jedzenia od podstaw. Odpowiednio wybrany model zapewni komfortowe gotowanie i smażenie, a także będzie łatwy do spakowania, aby nie zawadzał w trakcie transportu.

Jaka kuchenka turystyczna?

Kuchenki turystyczne to bardzo zróżnicowana grupa produktów. Różnią się one wielkością, paliwem stosowanym do ich zasilania, ilością palników czy też szybkością gotowania. Każdy z tych parametrów może mieć realny wpływ na wygodę użytkowania kuchenki. Przyjrzyjmy się więc po kolei, na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie poszukiwania tego idealnego modelu, który zapewni najlepsze warunki do gotowania na campingu.

kuchenka-turystyczna-jetboil-minimo-camo

Budowa i wymiary kuchenki turystycznej

Konstrukcja to jeden z podstawowych czynników wpływających na to, która kuchenka turystyczna sprawdzi się najlepiej. W zależności od tego jak duży bagaż możemy zabrać ze sobą na wyjazd, odpowiednio dobrana musi też być kuchenka gazowa turystyczna. Najmniejsze modele są nakręcane bezpośrednio na kartusz gazowy. Dzięki temu całość nie potrzebuje dodatkowych nóżek, a sam palnik gazowy może być bardzo kompaktowy. Najczęściej podpórki pod garnek są w takich kuchenkach dodatkowo składane, dzięki czemu na czas transportu uzyskujemy wyjątkowo małe rozmiary. Drugim typem są modele, w których kartusz podłączany jest do palnika przewodem. W takiej opcji gazowa kuchenka turystyczna wyposażona jest we własne nóżki, co najczęściej przekłada się na większą stabilność całej konstrukcji. Jest to szczególnie ważne w czasie gotowania w nieco większych garnkach. Ostatnim typem są tzw. walizkowe kuchenki turystyczne na kartusze, najczęściej wybierane na wyjazdy campingowe. Choć mają dość duże wymiary w czasie transportu, to jednak oferują największą stabilność i wygodę użytkowania. To perfekcyjne rozwiązanie w polowej kuchni, która będzie nam służyła przez kilka dni obozowania w jednym miejscu.

Lekki palnik gazowy czy solidna kuchenka?

Jeśli poszukujemy modelu na wyprawy z plecakiem, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, ile waży kuchenka turystyczna. Nawet wśród najmniejszych modeli, różnice wagowe mogą być całkiem spore. Wynika to przede wszystkim z zastosowanych materiałów. Modele stalowe cechują się najwyższą trwałością, ale jednocześnie są też dość ciężkie. Kompaktowe kuchenki turystyczne są w większości wykonywane z aluminium, które zapewnia optymalny kompromis pomiędzy wagą, wytrzymałością oraz ceną. Są one dobrym wyborem do większości aktywności turystycznych, w których cały ekwipunek nosimy w plecaku. Najlżejsze kuchenki turystyczne są produkowane z tytanu. To niezwykle mocny metal, który posiada bardzo niską wagę. Tytanowa kuchenka turystyczna na kartusze świetnie sprawdzi się zarówno w czasie szybkich wyjść w góry, jak i wielotygodniowych wypraw. To optymalne rozwiązanie zawsze wtedy, kiedy każdy gram ekwipunku jest na wagę złota.

Kuchenka turystyczna gazowa, na paliwo płynne czy jeszcze inna?

Większość przenośnych kuchenek turystycznych jest zasilana kartuszami gazowymi. Kuchenka turystyczna na kartusze to po prostu najwygodniejsze rozwiązanie, które sprawia, że gotowanie jest czystą przyjemnością. Warto jednak wiedzieć, że dostępne są różne pojemniki z gazem. Najpopularniejszym rozwiązaniem są kartusze nakręcane (z gwintem). Dzięki takiemu sposobowi mocowania możemy wielokrotnie przykręcać i odkręcać od nich palnik. Taka kuchenka gazowa turystyczna będzie bardzo łatwa w transporcie, kiedy często zmieniamy miejsce pobytu. Innym sposobem mocowania kuchenki do kartusza jest system Easy Clic, gdzie zamiast gwintu w kuchence umieszczony jest specjalny zatrzask. Funkcjonalność tego systemu pozostaje na takim samym poziomie, co w przypadku kartuszy gwintowanych. Kuchenki turystyczne na dłuższe biwaki w jednym miejscu często wykorzystują kartusze przebijane. Plusem tego rozwiązania jest niższy koszt pojedynczego kartusza, jednak po jego włożeniu kuchenka turystyczna może być odłączona dopiero wtedy, gdy wyczerpiemy cały gaz. Jeszcze inne kartusze stosowane są w większości walizkowych kuchenek turystycznych. Przed zakupem kolejnych kartuszy powinniśmy dokładnie wiedzieć, które modele są kompatybilne z naszą kuchenką.

Na ekspedycje w wysokie góry i w odległe zakątki świata dobrym wyborem będzie wielopaliwowy palnik turystyczny. To modele, w których źródłem zasilania zamiast gazu, może być nafta, ropa czy benzyna. Specjalna konstrukcja z osobną butelką na paliwo pozwala na łatwiejsze uzupełnianie zapasu paliwa wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do kartuszy gazowych. Tego rodzaju kuchenki turystyczne są najczęściej wybierane przez najbardziej doświadczonych miłośników dalekich wypraw, którzy poszukują maksymalnej wszechstronność w ekstremalnych warunkach.

Kuchenki na alkohol lub paliwo stałe to z kolei świetny wybór na krótsze wyprawy, a także wtedy, kiedy potrzebujemy tylko podgrzać jedzenie. Ze względu na mniejszą wydajność, w porównaniu do modeli gazowych czy wielopaliwowych, raczej nie nadają się do przygotowywania skomplikowanych dań. Świetnie spiszą się za to do zagotowania wody.

Najrzadziej spotykanym rodzajem jest kuchenka turystyczna zasilana drewnem. Specjalna konstrukcja pozwala spalać w nich niewielkie gałązki i odpowiednio przycięte patyki. Kompaktowe rozmiary oraz specjalna konstrukcja sprawiają, że można je ze sobą zabrać nawet na wyprawy z plecakiem.

Jak szybko kuchenka turystyczna zagotowuje wodę?

Szybkość zagotowania wody to jeden z parametrów, który jest ściśle powiązany z maksymalną mocą kuchenki, jednak w bardziej obrazowy sposób przedstawia, które kuchenki turystyczne pozwolą szybciej przygotować posiłek. Jeśli nastawiamy się na gotowanie w większych garnkach, palnik turystyczny powinien posiadać jak największą moc, a więc też szybciej zagotowywać wodę. Mocniejsza kuchenka turystyczna na kartusze sprawdzi się też na wyczerpujących wyprawach, kiedy czasu na przygotowanie jedzenia jest znacznie mniej i najczęściej posiłek gotuje się na koniec bardzo wyczerpującego dnia. Wtedy skrócenie zagotowania wody o kilka minut może być niezwykle ważną cechą. W przypadku letnich wyjazdów na camping, kiedy mamy nieco więcej czasu, szybkość gotowania wody nie będzie aż tak istotną cechą.

Dla osób, które chcą bardzo szybko podgrzewać wodę np. do liofilizatów, wiele marek outdoorowych oferuje obecnie zestawy do szybkiego zagotowywania wody. Najczęściej składają się na nie specjalnie skonstruowany palnik turystyczny oraz dopasowany do niego garnek lub menażka z radiatorem. Taka konstrukcja pozwala jeszcze lepiej wykorzystać ciepło płomienia do ogrzania wody, dzięki czemu szybciej następuje jej zagotowanie, a dodatkowo zmniejsza się zużycie gazu. Tego typu kuchenki turystyczne doskonale sprawdzają się do topienia śniegu w zimie lub też szybkiego przygotowania liofilizatów w czasie weekendowych i dłuższych wypraw z minimalistycznym bagażem.

W co jeszcze powinna być wyposażona kuchenka turystyczna?

Wybierając kuchenkę turystyczną warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy, w jakie może być ona wyposażona. Standardowym wyposażeniem stają się w większości modeli zapalniki piezoelektryczne. To wygodne rozwiązanie pozwala zapalić kuchenkę jednym przyciskiem, bez potrzeby pamiętania o zapałkach czy zapalniczce.

Kolejnym ważnym elementem jest osłona przeciwwietrzna. Wiatr to bowiem jeden z czynników, który znacząco utrudnia gotowanie, a w skrajnych przypadkach może nawet uniemożliwić zagotowanie wody. Niemal każda bardziej rozbudowana kuchenka turystyczna posiada zintegrowane osłony przeciwwietrzne. Jeśli jest to mniejszy palnik turystyczny, osłona jest rozkładana osobno. Wiele modeli posiada ją w zestawie, dzięki czemu uzyskujemy komplet, które świetnie sprawdza się w zmiennych warunkach atmosferycznych. Jeśli kuchenka gazowa turystyczna jej nie posiada, dobrze jest dokupić ją osobno.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy kuchenki turystyczne są wyposażone w woreczek lub pojemnik transportowy. Ten pierwszy świetnie sprawdzi się, kiedy kuchenkę przewozimy wewnątrz jednego z garnków, chroniąc go przed obiciem. Twardy pojemnik wykonany z tworzywa to dobre rozwiązanie, kiedy palnik turystyczny przenosimy w plecaku.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Kuchenka turystyczna na kartusze to podstawa wyposażenia podczas każdego dłuższego wyjazdu, ale sama nie zapewni komfortu gotowania. Niezbędne są do niej odpowiedni dodatki w postaci lekkich garnków turystycznych, kubków, misek oraz sztućców, które pozwolą nie tylko przygotować, ale również zjeść posiłek. Dzięki szerokiej ofercie czołowych firm outdoorowych każdy miłośnik wyjazdów powinien znaleźć propozycję idealnie dopasowaną do swoich potrzeb. Kuchenka turystyczna na camping czy lekki palnik turystyczny do trekkingu – choć różnią się między sobą niemal wszystkim, w rękach dobrego kucharza pozwolą wyczarować prawdziwe kulinarne arcydzieła na łonie przyrody.