Jak bezpiecznie wypożyczyć samochód?

Z roku na rok w Polsce powstaje coraz więcej wypożyczalni. Sama usługa nie jest już luksusem, na który mogą pozwolić sobie wyłącznie nieliczni, a normalnym działaniem, które sprawdza się w wielu wypadkach.

Z roku na rok w Polsce powstaje coraz więcej wypożyczalni. Sama usługa nie jest już luksusem, na który mogą pozwolić sobie wyłącznie nieliczni, a normalnym działaniem, które sprawdza się w wielu wypadkach.

Bez względu na to, czy potrzebujesz samochodu zastępczego na czas naprawy swojego prywatnego auta, szukasz auta na ślub, czy wyjeżdżasz na rodzinne wakacje, chcesz bezpiecznie oraz niedrogo wynająć sprawdzony pojazd. Aby było to możliwe, konieczne jest zwrócenie uwagi na określone aspekty. Jakimi dokumentami zająć się przed wynajmem samochodu? Co warto wiedzieć na temat warunków wynajmu auta? Jak sytuacja wygląda z ubezpieczeniem? Sprawdź sam!

Jakie dokumenty należy przygotować przed wynajmem samochodu?

Każdy kierowca, który jeszcze wcześniej nie korzystał z usług wypożyczalni, zastanawia się, jakie dokumenty należy przygotować. Na samym starcie warto zaznaczyć, że sam proces wynajmu auta jest bardzo prosty oraz szybki. W większości wypadków na wynajem samochodu będzie mogła pozwolić sobie wyłącznie osoba pełnoletnia, która posiada dokument prawa jazdy od ponad roku. Prawda jest jednak taka, że niektóre wypożyczalnie wymagają, aby kierowca miał skończone nawet 23 lata. Jak wygląda wypożyczanie pojazdu? Na początku należy zamówić konkretne auto za pomocą strony internetowej danej firmy lub kontaktu telefonicznego z wypożyczalnią. Konieczne jest także ustalenie miejsce oraz godzinę odbioru auta. We wskazane przez nas miejsce przyjedzie kierowca, który będzie miał ze sobą umowę najmy. Klient jedyne co musi zrobić to okazać dowód osobisty oraz ważne prawo jazdy.

Jakimi warunkami charakteryzuje się umowa wynajmu samochodu?

Nie jest tajemnicą, że samochód może zostać wynajęty na różnych warunkach. W większości wypadków spotkasz się z zasadami najmu krótkoterminowego. W takim wypadku klient zobowiązany jest wnosić opłatę za każdy dzień użytkowania samochodu. Koszt za 24 godziny jazdy pojazdem zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za samochody z segmentu A, a kończą na nawet kilku tysiącach złotych w przypadku, gdy mamy do czynienia z pojazdami luksusowymi lub sportowymi. Nie można jednak nie wspomnieć o tym, że wraz z dłuższym okresem najmu, maleje cena za jeden dzień użytkowania auta.

Ubezpieczenie – jak to wygląda?

Ubezpieczenie wynajmowanego samochodu to niezwykle ważny aspekt, dlatego w umowie powinna znaleźć się na ten temat stosowna wzmianka. Najlepsze wypożyczalnie oferują swoim klientom kompletny pakiet ubezpieczeń w cenie najmu auta. To niezwykle istotne, gdyż ewentualna kraksa wypożyczanym pojazdem, może okazać się niezwykle kosztowna. W innych wypadkach konieczne będzie dodatkowe opłacanie pełnego ubezpieczenia, co szczerze warto zrobić. Nie można także zapomnieć o sytuacji, w której zamierzamy wynajętym autem, wyjechać za granicę. Działanie to należy zgłosić do wypożyczalni, aby ustalić aspekty odnośnie do polisy. Najbardziej powszechne jest ubezpieczenie CDW, czyi od uszkodzenia auta. Kiedy jednak planujesz wyjechać poza granicę kraju, warto postawić także na ubezpieczenie wkładu własnego, gdyż jeśli w takim wypadku dojdzie do uszkodzenia auta poza krajem, nie będziemy musieli sięgać do kieszeni po dodatkowe opłaty.

Dlaczego oględziny samochodu przed odbiorem jest tak ważne?

Niezwykle ważnym momentem w czasie wynajmu samochodu są jego oględziny w czasie odbioru. Pracownik wypożyczalni zobowiązany jest zanotować wszelkie usterki, takie jak zarysowany lakier czy uszkodzony zderzak. Niekiedy zdarza się tak, że dopiero w czasie użytkowania samochodu, zauważymy, że coś jest nie tak, na przykład, że klimatyzacja nie pracuje bezproblemowo. W takiej sytuacji warto jak najszybciej skontaktować się z wypożyczalnią.

Zwrot samochodu – niezbędne informacje!

W czasie zwracania pojazdu do wypożyczalni samochodów należy okazać pracownikowi firmy protokół odbioru pojazdu. Dzięki takiemu działanie możliwe jest bezproblemowe porównanie aktualnego stanu pojazdu z tym, w jakim był w momencie jego wypożyczenia. Co więcej, dokument ten warto zachować nawet po zakończeniu najmu. Dlaczego? To swoistego rodzaju zabezpieczenie, które w wielu wypadkach może ochronić nas przed ewentualnymi kosztami.

Poznaj ofertę wynajmu samochodu w wypożyczalni CarFree.