Bushcraft jest dyscypliną aktywności outdoorowych, która zakłada spędzanie czasu na łonie natury i korzystanie w podstawowych czynnościach z tego, co oferuje nam matka natura. Bushcraft dla wielu osób stanowi idealny sposób na zwolnienie tempa i oderwanie się od szarej codzienności. Czym wyróżnia się ta forma aktywności i jak przygotować się na wyprawę w stylu bushcraftowym?
Czym charakteryzuje się bushcraft?
Pojęcie bushcraft często błędnie stosowane jest zamiennie z survivalem. O ile obie te aktywności wiążą się z przebywaniem na łonie natury, o tyle ich cele są odmienne. Bushcraft w swoim założeniu ma być ucieczką od miasta i pozwala na zbliżenie się do przyrody. Survival natomiast stawia osobę, która uprawia ten rodzaj aktywności przed zadaniem, jakim jest przetrwanie w warunkach dziczy. W obu przypadkach konieczne jest wyposażenie się w niezbędny ekwipunek taki jak namioty, czy śpiwory. Bushcraft zakłada korzystanie z minimalnej ilości sprzętu i maksymalne wykorzystanie zasobów przyrody. Jego nieodłącznym elementem jest czerpanie z natury i chodzi tu głównie o przeżywanie kontaktu z otaczającą nas fauną i florą. Pomóc nam w tym mają bazowe ilości sprzętu i jeśli nie mamy umiejętności lub możliwości zbudowania szałasu, warto mieć ze sobą jakieś schronienie i udogodnienie takie jak maty samopompujące, dzięki którym odizolujemy się od podłoża w trakcie odpoczynku.
Jak przygotować się do bushcraftu?
Oprócz ekwipunku składającego się między innymi znamiotów i pozostałych niezbędnych rzeczy powinniśmy przed udaniem się do głuszy zapoznać się między innymi z tym jakie będą panować w danym dniu warunki pogodowe. Warto wiedzieć też wcześniej, jak wygląda dostęp do różnego rodzaju zasobów jak np. woda. Początkujące osoby mogą po prostu zdecydować się na całodniową wędrówkę i odpoczynek w lesie lub nad jeziorem. Czas możemy umilić sobie, zabierając ze sobą książkę. Przyda się również miejsce, gdzie będziemy mogli odpocząć. W tym celu warto zabrać ze sobą hamak lub matę samopompującą, na której wygodnie się rozłożymy i będziemy mogli podziwiać piękno natury. Śpiwory nie bedą potrzebne w przypadku jednodniowego wypadu. Warto mieć jednak krzesiwo i nożyk, dzięki którym przygotujemy i rozpalimy ognisko, by zagotować wodę na herbatę lub prosty posiłek. Rozpalając ogień, zawsze należy zachować maksymalne środki ostrożności i upewnić się, że jest to dopuszczalne w danym miejscu.
Niezbędne wyposażenie, czyli co warto mieć ze sobą na wyprawie?
Absolutną podstawą wyposażenia jest plecak i tutaj wybierając jego pojemność, powinniśmy kierować się tym, jak najczęściej będą wyglądać nasze wyprawy. Jeżeli przeważać będą jednodniowe wypady, wystarczy plecak o pojemności 40 litrów. W przypadku dłuższych pobytów na łonie natury warto zdecydować się na coś większego. Jeżeli zamierzamy nocować na łonie natury, do wyposażenia, oprócz namiotów, warto dorzucić nóż i w tym wypadku lepiej zainwestować w porządny multitool. Dobrze jest skorzystać też z mat samopompujących, dzięki którym odizolujemy się od podłoża i wykorzystamy ją np. do odpoczynku. Co więcej, warto mieć ze sobą także garnek lub menażkę i przenośną kuchenkę, gdyż nie każde miejsce nada się do rozpalenia ognia. Jeżeli nie mamy miejsca na namiot lub chcemy rozbić się w miejscu, gdzie teren jest nierówny, a z drugiej strony jest dużo drzew, możemy skorzystać z hamaka. Śpiwory są wówczas niezbędne. Do ekwipunku dobrze jest też dorzucić sztućce i latarkę. Nie można zapomnieć też o żywności i wodzie.
Gdzie najlepiej kupić wysokiej jakości sprzęt do bushcraftu?
Zarówno sprzęt do survivalu jak i bushcraftu powinien być możliwie wysokiej jakości co wiąże się na cenę danych produktów. Aby możliwie ograniczyć koszty, przy okazji nie tracąc na jakości produktów warto zapoznać się z ofertą dostępną na portalu Ceneo.pl. W łatwy sposób można tam porównać ceny produktów w róznych sklepach internetowych. Dzięki intuicyjnym i dobrze dopasowanym filtrom bez problemu można znaleźć sprzęt dopasowany idealnie pod siebie. Historia cen i duży wybór produktów na pewno umożliwią każdemu znalezienie odpowiedniego sprzętu do bushcraftu.
Podziel się opinią