jaki aparat w podróży

Jaki aparat fotograficzny wybrać dla podróżnika?

Podróżowanie po świecie, czy przysłowiowa włóczęga po najbliższych terenach – niemalże każdy typ podróżnika obecnie uwiecznia swoje historie zużyciem aparatu fotograficznego. Bez względu na to, czy podróżowanie to hobby uprawiane w czasie wolnym, sposób na relaks czy zawodowe zajęcie, warto uwieczniać wyjątkowe miejsca, ludzi i krajobrazy na zdjęciach. Jaki aparat wybrać dla podróżnika? Na co zwrócić uwagę?

Aparat dla podróżników – cechy pożądane

O wyborze modelu aparatu niejednokrotnie decyduje przede wszystkim budżet. Nic w tym dziwnego, gdyż ceny najtańszych amatorskich kompaktów pewnej i sprawdzonej marki zaczynają się już w okolicach 300 – 400 złotych, co sprawdzić można w sklepie Fotojoker, zaś ceny najdroższych lustrzanek czy bezlusterkowców ze sprzętów dla profesjonalistów dostępnych w Polsce sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zostawiając jednak budżet na koniec, gdyż można znaleźć skuteczne metody finansowania zakupu sprzętu, jakie cechy powinien posiadać dobry aparat dla osób kochających podróżowanie?

Wielkość i waga

Optymalnym rozwiązaniem byłby aparat o niewielkiej wadze i wielkości, ale dostatecznie ergonomicznej konstrukcji, by wygodnie robiło się nim zdjęcia. Z pewnością dla osób podróżujących samolotami czy wędrujących z plecakiem jako całym ekwipunkiem optymalizacja przestrzeni zajmowanej przez sprzęt fotograficzny ma spore znaczenie. Pamiętać także należy, że wybierając aparat z wymiennymi obiektywami, należy również je brać pod uwagę przy pakowaniu.

Wodo i pyłoszczelność

Aparaty z uszczelnionym korpusem czy obiektywy o analogicznej konstrukcji to niemalże must have dla podróżników. Nie zawsze są w stanie przewidzieć, jakie warunki pracy fotograficznej ich czekają. Nadmierna wilgoć, zapylenie, deszcz – warto, by sprzęt był przygotowany na wszystko. Odpowiednio dobrane etui, torba czy plecak to także bardzo istotne elementy wyposażenia fotografa-podróżnika.

aparat w podróży

Obraz, ogniskowa i jasność

Oczywiste jest, że dla świadomego fotografa obok szczegółów konstrukcyjnych ważne są same parametry sprzętu. Fizyczna wielkość matrycy, rozdzielczość obrazka, poprawnie działająca automatyka to jedne z nich. Odpowiednio dobrana szklarnia, czyli zestaw obiektywów dopasowanych do rodzaju wykonywanych zdjęć to także podstawa. Niektórzy wolą korzystać ze sporych zoomów dla fotografii przyrody, dla krajobrazów wygodny będzie obiektyw stałoogniskowy. Wszystko zależy od specyfiki i indywidualnych potrzeb.

Popularne systemy dobre dla podróżników

Jeżeli zdjęcia robione podczas podróży mają służyć jedynie na własny użytek albo też nie dysponujemy dostatecznie dużym budżetem i jest to pierwszy aparat, być może wystarczy dobrej klasy aparat kompaktowy o jasnym obiektywie i odpowiednim zakresie zooma. Może być dodatkowo wzmocniony, by sprostać nawet najtrudniejszym warunkom. Jeżeli jednak stawiamy na najlepszą dostępną jakość, kompakt nie wystarczy. Choć od jakiegoś czasu coraz częściej przed zakupem dobrej jakości aparatu można zadawać sobie pytanie – Lustrzanka czy bezlustrzankowiec?, to jednak powoli te drugie systemy wypierają pierwsze, zwłaszcza w przypadku konieczności częstego zabierania aparatu w podróż. Cechują się w końcu bardziej zwartą konstrukcją, bez wątpienia są również w większości przypadków bardziej odporne na wstrząsy i uderzenia.

aparat na wakacje

Obecnie na rynku jest bardzo dużo modeli aparatów fotograficznych. Niemniej tylko kilka firm decyduje się na ukierunkowanie części swojego portfolio sprzętowego bezpośrednio do tych osób, które dużo podróżują. Twórcy bezlusterkowego systemu micro 4/3 – MFT, czyli Olympus, Panasonic i Leica, a także niezależny producent optyki, firma Sigma, stawiają na ten segment rynku. Oczywiście podróżnicy nie są skazani na ten system, ma on bardzo poważnego konkurenta w postaci Fujifilm twórcy znakomitego systemu bezlusterkowego X-T i dedykowanych obiektywów fujinon. Ten system ma wsparcie również w postaci obiektywów, Sigmy i Samyang. Obydwa wspomniane systemy charakteryzują podobne założenia, niemniej różnice pomiędzy poszczególnymi modelami pokazują, do jakiej grupy odbiorców są one kierowane.

Wybór aparatu idealnie dopasowanego do potrzeb podróżników może nie być łatwy. Warto rozważyć wszystkie potrzeby, a także zasięgnąć porad specjalistów. Jednym z miejsc, gdzie można ich znaleźć, jest profesjonalny sklep fotograficzny.