Jakie jest zapotrzebowanie kaloryczne dorosłej osoby?

Zapotrzebowanie kaloryczne to popyt energetyczny człowieka. Zależnie od charakterystyki konkretnej osoby potrzeby będą nieco inne. W takim razie jak określić własne zapotrzebowanie i co brać pod uwagę podczas takiej analizy?

Zapotrzebowanie kaloryczne dorosłej osoby

Do obliczenia popytu energetycznego wykorzystuje się kalkulator zapotrzebowania kalorycznego. To znacznie prostsze rozwiązaniem względem wykonywania działań ręczenie. Na dodatek wyniki są niezwykle precyzyjne, dlatego takie rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością. Aby otrzymać prawidłową wartość, należy podać wiek, wzrost, wagę, płeć oraz poziom aktywności fizycznej. Wskazany wynik określa, ile kalorii musisz spożyć, aby utrzymać swoją aktualną masę ciała. Jeżeli przekroczysz swoje codzienne zapotrzebowanie energetyczne, w długofalowej perspektywie narazisz się na nadwagę, a później otyłość. Z kolei spożycie za małej liczby kalorii prowadzi do niedowagi.

Zapotrzebowanie kaloryczne u mężczyzn i kobiet jest inne ze względu na naturalną specyfikę ciała oraz procesy zachodzące w organizmie. Dlatego warto skorzystać z kalkulatora, który dokładnie obliczy popyt energetyczny na bazie Twoich danych. To ogromne ułatwienie dla osób pragnących zrzucić nieco kilogramów.

Kalkulator BMI a zapotrzebowanie na energię

W jaki sposób określenie zapotrzebowania na energię przydaje się podczas redukcji wagi? Przede wszystkim sprawdź swoje BMI. To wskaźnik masy ciała. W tym przypadku również warto skorzystać ze specjalnie opracowanego narzędzia, jakim jest kalkulator BMI. Podaj wzrost i wagę, a następnie wynik sprawdź zgodnie z tą skalą:

  • poniżej 16,0 – wygłodzenie,
  • 16,0–17,0 – wychudzenie,
  • 17–18,5 – niedowaga,
  • 18,5–25,0 – wartość prawidłowa,
  • 25,0–30,0 – nadwaga,
  • 30,0–35,0 – I stopień otyłości,
  • 35,0–40,0 – II stopień otyłości,
  • powyżej 40,0 – III stopień otyłości.

Jeżeli BMI przekracza prawidłową wartość, zastanów się nad odchudzaniem. Aby spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, należy przede wszystkim spożywać mniej kalorii względem codziennego zapotrzebowania. Wówczas organizm zużywa “magazynowane” wcześniej zasoby, a Ty tracisz na wadze. Kalkulator BMI oraz kalorii są więc niezwykle przydatne podczas planowania własnej diety, której celem jest odchudzanie lub utrzymanie aktualnej wagi.

Prosty sposób na spadek masy ciała

Jeżeli chcesz schudnąć, koniecznie spożywaj mniej kalorii, niż potrzebujesz. Nie musisz jednak systematycznie odczuwać głodu z tego tytułu. Wystarczy przygotować posiłki niskokaloryczne, a jednocześnie sycące. Jak tego dokonać? Jeżeli nie chcesz ciągle zastanawiać się, co dokładnie zjeść i ile kalorii mają poszczególne dania, skorzystaj z diety pudełkowej od bedietcatering.pl. Wówczas będziesz mieć pewność, że każdego dnia dostarczasz swojemu organizmowi tyle energii, ile wcześniej zostało zaplanowane. Dieta redukcyjna prowadzona w ten sposób potrafi być naprawdę skuteczne. Jednocześnie pamiętaj, że posiłki od bedietcatering.pl to nie tylko określona pula kalorii, ale przede wszystkim doskonały smak oraz zbilansowane składniki odżywcze.