Nieruchomości na Costa del Sol – zmiana podatku od zakupu nieruchomości

Costa del Sol jest nazywane Wybrzeżem Słońca. To niezwykle atrakcyjny region turystyczny w Andaluzji. Obejmuje wybrzeże śródziemnomorskie między Gibraltarem, a przylądkiem Cabo de Gata. Słynie z wielu znanych kąpielisk, atrakcji kulturalno-krajoznawczo-rozrywkowych, dobrej kuchni i ciekawej kultury. Nic więc dziwnego, że przyciąga rzeszę turystów, którzy wielokrotnie tu wracają, a część postanawia się nawet osiedlić.

Nieruchomości na Costa del Sol nie należą do najtańszych dlatego wychodząc naprzeciw wszystkim zainteresowanym, Rząd Andaluzji ogłosił zmianę podatku od zakupu nieruchomości ITP. Sprawdźmy czego dotyczą wprowadzone udogodnienia.

Podatek od przeniesienia własności ITP – nieruchomości na Costa del Sol

Podatek od zakupu nieruchomości ITP jest podatkiem pośrednim, stosowanym do transferów związanych z majątkiem własnościowym. Dotyczy zakupu, sprzedaży czy wynajmu dóbr.

Rząd Andaluzji wprowadził duże udogodnienie jeśli chodzi o zakup nieruchomości na Costa del Sol. Obowiązują one do 31.12.2021 roku i obejmują zarówno rynek wtórny jak i pierwotny.

Jak podaje źródło https://www.juntadeandalucia.es/eboja/2021/537/index.html , podatek od przeniesienia własności przedstawia się następująco:

Rynek wtórny

Było: 8% przy cenie do €400,000.00, 9% w przedziale od €400,000.01 do €700,000.00, 10% licząc od €700,000.01 w górę.

Jest: stawki podatku zostają ujednolicone i ZREDUKOWANE do 7%.

AJD – podatek od czynności cywilno-prawnych z 1,5% od ceny nieruchomości zostaje zmniejszony do 1,2%.

Rynek pierwotny

W przypadku zakupu nowych nieruchomości od dewelopera VAT 10% pozostaje bez zmian.

AJD – podatek od czynności cywilno-prawnych z 1,5% od ceny nieruchomości zostaje zmniejszony do 1,2%.

Andaluzja warta swojej ceny

Andaluzja, najcieplejszy na kontynencie europejskim region w południowej Hiszpanii, raz odwiedzony, urzeka swoim pięknem i ciepłymi śródziemnomorskimi walorami. Poznając to miejsce, chce się tu pozostać jak najdłużej. Niesamowite wybrzeża, hiszpańska kultura, radosne usposobienie mieszkańców i flamenco, które jest mocno obecne w życiu tubylców. To wszystko sprawia, że coraz więcej turystów myśli o dłuższym pobycie w tym regionie. Zaczynają podejmować temat nieruchomości na Costa del Sol czy też na innym równie atrakcyjnym wybrzeżu. Chcą cieszyć się słońcem i poczuć ten południowy luz bez pospiechu i zbędnych zmartwień. Dla wielu zainteresowanych nadarzyła się ku temu znakomita okazja jaką ogłosił Rząd Andaluzji, czyli zmianę podatku od zakupu nieruchomości ITP.

Podatek od przeniesienia własności stwarza wielkie możliwości dla wielu, którzy chcieliby się na dłużej związać z Andaluzją.

Jeśli myślimy o zakupie nieruchomości na Costa del Sol to teraz jest najlepszy na to czas i sposobność, której nie można przegapić. Andaluzja warta jest swojej ceny.

Więcej informacji: https://agnesinversiones.com/2021/04/news-redukcja-kosztow-zakupu-nieruchomosci-przy-zakupie-do-31-12-2021/