PIT rozliczenie 2022 – jak wypełnić PIT w 2023 roku?

PIT rozliczenie 2022 — jak wypełnić PIT w 2023 roku?

Rozliczenie podatku dochodowego w 2023 to obowiązek każdego, kto w roku poprzednim generował zarobki. Tym samym, składanie deklaracji PIT to zadanie, z którym zmierzy się większość Polaków. Sprawdźmy, jak zrobić to w prosty sposób przez internet i dowiedzmy się, do kiedy mamy czas na elektroniczne rozliczenie PIT!

Który PIT wypełnić?

Pierwszym krokiem do spełnienia podatkowego obowiązku, jest oczywiście wybór odpowiedniego druku PIT. Dla wielu podatników jest to dość skomplikowana kwestia, ponieważ takich formularzy mamy do wyboru całkiem sporo. Każdy z nich służy natomiast do rozliczenia innego rodzaju przychodów. I jak łatwo się domyślić, to właśnie ich typ oraz pochodzenie, będzie warunkował to, który druk wybierzemy. Na szczęście, choć rodzajów formularzy jest wiele, to jednak najczęściej wypełnia się tylko kilka z nich. Oto najpopularniejsze druki PIT rozliczenie 2022.

Druk PIT 28 online

Do zeznania podatkowego PIT-28 powinny zostać wpisane dochody z najmu prywatnego, dzierżawy, czy podnajmu, rozliczanego na podstawie ryczałtu. Deklaracja ta przeznaczona jest również dla podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Druk PIT 36 online

PIT 36 przez internet wypełniają przede wszystkim podatnicy, którzy w 2022 prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą. Warto podkreślić jednak, że dotyczy to jedynie działalności opodatkowanych na zasadach ogólnych, przy zastosowaniu skali podatkowej. Formularz PIT 36 powinny wybrać także osoby, które uzyskały przychody z najmu, dzierżawy, czy też poddzierżawy oraz podatnicy, którzy w 2022 roku mieli zagraniczne źródła przychodu.

Druk PIT 37 online

PIT 37 jest każdego roku najczęściej składaną deklaracją podatkową. I właściwie nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ służy ona do rozliczenia dochodów otrzymanych za pośrednictwem płatnika. Oznacza to więc, że w ten sposób rozliczają się wszystkie osoby, które w 2022 roku otrzymywały wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę, zlecenie, czy też umowy o dzieło.

Za pomocą formularza PIT 37 rozliczyć powinni się również emeryci, renciści oraz osoby pobierające stypendia. Czy PIT 37 trzeba rozliczać w jakichś innych przypadkach? Owszem! Ten druk należy wybrać także w celu rozliczania wszelkich zasiłków oraz świadczeń.

Inne formularze PIT

Powyższe formularze wypełniane są przez najwięcej podatników. Jednak są także inne, które również dość często obowiązują. Zaliczymy do nich na przykład druk PIT 11 online. Ta deklaracja służy do wprowadzania zmian na temat zaliczek i dochodów. Wypełniają ją pracodawcy, a następnie na jej podstawie, podatnicy wykonują rozliczenie. I pojawia się pytanie – PIT 11 jak rozliczyć? Wystarczy przepisać dane do właściwej deklaracji i gotowe! Do grupy tej należy też PIT 8c Jak rozliczyć go szybko? Dokładnie tak, jak inne deklaracje, czyli online! PIT 8c przeznaczony jest między innymi dla podatników, którzy uzyskali dochody giełdowe lub pochodzące ze sprzedaży papierów wartościowych.

Rozliczenie PIT online za 2022 — terminy

Czas na składanie deklaracji podatkowych jest ściśle określony. Wszelkie opóźnienia obarczone są koniecznością ponoszenia przykrych konsekwencji, między innymi w postaci kar finansowych. Dlatego też bardzo ważne, by w przypadku rozliczania PIT zawsze trzymać się terminów. Na szczęście mamy na to całkiem sporo czasu!

Od kiedy można rozliczyć PIT 2023?

Wielu podatników zastanawia się, od kiedy można rozliczyć PIT. Nie jest to jednak kwestia jednoznaczna, ponieważ wszystko w tym przypadku zależy od rodzaju wypełnianego druku. Róże ich typy rozlicza się bowiem różnych terminach. Na przykład deklaracje PIT 36 i PIT 37 można składać już od połowy lutego.

Jednak kwestią, która wzbudza jeszcze więcej zainteresowania, jest to do kiedy rozliczyć PIT 2023? Tutaj terminy także różnią się w zależności od typu deklaracji. Najpopularniejsze druki, czyli PIT 37, PIT 36 oraz PIT 28 w 2023 roku możemy składać aż do 2 maja. Natomiast pracodawcy, na dostarczenie pracownikowi deklaracji PIT 11 będą mieli czas do końca lutego. PIT 2 i załączniki do niego nie są obarczone żadnymi terminami, ponieważ składanie tego wniosku jest dobrowolne.

Jak rozliczyć PIT przez internet?

Składanie deklaracji podatkowych jest obecnie naprawdę bardzo proste. Możemy zrobić to z łatwością bez wychodzenia z domu – przez internet! Pytanie tylko, jak rozliczyć PIT-37 online? A właściwie, jak rozliczyć każdy z wcześniej wymienianych formularzy? e-PITy 2023 można  złożyć na kilka sposobów. Jednak bez wątpienia najszybszym i najprostszym jest usługa Twój e-PIT.

Twój e-PIT to usługa dość nowa. Jednak działa naprawdę sprawnie. Na czym polega jej fenomen? Można powiedzieć, że Urzad Skarbowy PIT rozlicza niemal za nas – oczywiście nie do końca — ale prawie. Otóż po zalogowaniu się na jego stronie na nasz profil, uzyskamy dostęp do już gotowej wypełnionej deklaracji podatkowej. Wystarczy jedynie ją sprawdzić i ewentualnie uzupełnić dodatkowe rubryki, a następnie zatwierdzić formularz. Czy Urząd Skarbowy sam rozliczy PIT? Nie — ale wypełnia go za nas!

Jak zalogować się na e urząd PIT? Jeśli mamy profil zaufany rozliczenie PIT będzie dla nas niezwykle proste. Wystarczy nam na stronie podatki gov logowanie właśnie za pomocą naszego profilu zaufanego. A co, jeśli go nie mamy? Możemy zalogować się także między innymi przy użyciu bankowości elektroniczenej, e-dowodu osobistego lub specjalnej aplikacji.

Nie musisz zastanawiać się jak rozliczyć PIT przez internet - intuicyjna aplikacja PITax.pl została do tego stworzona

 Rozliczając e-PIT z PITax.pl możesz zaoszczędzić pieniądze