Miasto to, należy do jednego z najchętniej odwiedzanych tureckich regionów. Oprócz błękitnego morza i malowniczej okolicy ma do zaoferowania liczne atrakcje historyczne.

Region Side jest położony wzdłuż wybrzeża śródziemnomorskiego, pomiędzy Alanyą a Antalyą. To nie tylko kurort posiadający błękitne morze, długie piaszczyste plaże czy widoczne w oddali pasma górskie Taurus, ale także znakomicie zachowane antyczne miasto.

Przystań - Side Turcja
Przystań – Side Turcja

Side Turcja – Historia

Początki istnienia miasta Side datuje się na VII wiek p. n.e. kiedy to, na tym obszarze pojawili się Grecy, pochodzący z Kyme w Eolii. Atena sprawowała opiekę nad miastem, dlatego też jej głowa znajdowała się na monetach bitych w Side. Potomkowie greckich kolonistów zaczęli bardziej utożsamiać się z kulturą i zwyczajami miejskiej ludności przejmując jednocześnie ich język i zapominając nieco o swoich korzeniach. Język ten nadal nie jest zrozumiany przez badaczy, widomo jednak, że nazwa Side w miejscowym dialekcie oznacza owoc granatu.

Korzystne położenie miasta miało pozytywny wpływ na jego rozwój i z tego względu niezwykle szybko stało się centrum handlu oraz jedną z najbardziej znaczących osad w Pamfilii. Początki istnienia miasta Side datuje się na VI wiek p. n.e. kiedy to, na tym obszarze pojawili się Grecy, pochodzący z Kyme w Eolii. Bogini Atena sprawowała opiekę nad miastem, dlatego też jej głowa znajdowała się na monetach bitych w Side. Potomkowie greckich kolonistów zaczęli bardziej utożsamiać się z kulturą i zwyczajami miejskiej ludności przejmując jednocześnie ich język i zapominając nieco o swoich korzeniach. Język ten nadal nie jest zrozumiany przez badaczy, widomo jednak, że nazwa Side w miejscowym dialekcie oznacza owoc granatu.

Side Turcja - Widok z lotu ptaka
Side Turcja – Widok z lotu ptaka

Korzystne położenie miasta miało pozytywny wpływ na jego rozwój i z tego względu niezwykle szybko stało się centrum handlu oraz jedną z najbardziej znaczących osad w Pamfilii. W roku 333 p. n.e. Side zostało zdobyte przez Aleksandra Wielkiego i znalazło się pod wpływem kultury hellenistycznej, natomiast po jego śmierci panowanie przejął król Egiptu – Ptolemeusz I, a następnie Seleucydzi. W roku 190 p. n.e. miastu udało się odzyskać niepodległość, poprzez pokonanie ówczesnego króla. Przez kolejne lata Side stanowiło bazę morską cylicyjskich piratów oraz centrum handlu niewolnikami, jednak w 67 roku p. n.e. przegrane w starciu z generałem Pompejuszem sprawiły, że władzę nad miastem przejął Rzym. W 25 roku p. n.e rejon został włączony do Galacji, wtedy też nastąpiła znaczna jego rozbudowa. Znaczna część zachowanych zabytków w Side, pochodzi właśnie z tego okresu.

IV wiek przyniósł miastu stopniowy upadek, spowodowany trzęsieniami ziemi oraz najazdami plemion z gór Taurus. W X wieku miasto praktycznie przestało istnieć, natomiast w XII pozostali mieszkańcy przenieśli się do Antalyi. Pod Tureckimi rządami Seldżuków, a później Osmanów, nikt nie zamieszkiwał obszarów dawnego Side. Sytuacja zmieniła się w roku 1895, kiedy na jego terenie osiedlili się tureccy uchodźcy z Krety, których społeczność szybko się rozrosła, stając się jednocześnie wioską Selimiye.

Pod koniec XX wieku Side przeobraziło się w miejscowość turystyczną. Miasto nie straciło jednak klimatu małej, spokojnej wioski i pomimo wielu odwiedzających, jest idealne do wypoczynku.

Agora w Side
Agora w Side

Co warto zobaczyć w Side?

Oprócz pięknych, piaszczystych plaż z łagodnymi zejściami, mnóstwem sklepów i restauracji ze świetnym jedzeniem, Side ma do zaoferowania ogrom zabytków, których po prostu nie można zignorować. Najważniejszym z nich jest ogromny antyczny teatr, mieszczący kiedyś do 15 tysięcy osób. Został on wybudowany w połowie II wieku na miejsce dawnego teatru hellenistycznego. Prezentuje połączenie stylu rzymskiego z anatolijskim, co można zaobserwować chociażby poprzez kształt widowni, który jest większy niż 180 stopni. Na przełomie V i VI wieku teatr został przekształcony w kościół.

Pomimo upływu czasu, teatr w Side jest utrzymany w bardzo dobrym stanie, co każdy turysta może zobaczyć, gdyż jest otwarty dla zwiedzających.
Nieopodal amfiteatru, nad samym morzem zlokalizowane jest muzeum. Znajduje się ono w budynku dawnej łaźni z czasów rzymskich, co stanowi dodatkową atrakcję. Można tutaj zobaczyć eksponaty związane z historią miasta, antyczne posągi czy kolekcję sarkofagów.

Świątynia Apollina w Side
Świątynia Apollina w Side

Nie można również nie wspomnieć o ruinach trzech świątyń antycznych oraz bazylika chrześcijańska, które także są zlokalizowane nad samym brzegiem morza. Świątynia Appolina stała się jednym z bardziej rozpoznawalnych symboli miasta, dlatego turyści chętnie spędzali tam czas. Obecny kształt świątyni, czyli 5 kolumn z fryzem przedstawiającym głowy meduz jest efektem prac rekonstrukcyjnych przeprowadzonych w latach 80-tych XX wieku. Świątynia Ateny nie została zachowana w równie dobrym stanie, co prezentowana poprzednio, nie mniej jednak, także stanowi ciekawy zabytek. Nieopodal świątyni Apollina i Ateny można zobaczyć pozostałości bazyliki z V wieku n. e., a konkretnie dziedziniec, dwie nawy boczne oraz nawę główną. O tym, jak monumentalna była to świątynia, może świadczyć fakt, iż sam dziedziniec obejmował świątynie Ateny i Apollina. Ostatnią Świątynią jest ta poświęcona anatolijskiemu bóstwu księżyca – Menowi.

Poza wcześniej przedstawionymi zabytkami, warto udać się do pozostałości bizantyjskiego szpitala, który został wybudowany w VI w n. e., prawdopodobnie na rozkaz cesarza Justyniana. Interesującą alternatywą dla zwiedzania, jest skorzystanie z atrakcji wodnych. Masz możliwość wynajęcia sprzętu do uprawiania wodnych sportów, łodzi czy jachtu. Dużą zaletę, znajdującą się nieopodal Side stanowi aquapark, zajmujący powierzchnię około 1700m².

O czym warto pamiętać?

Jeśli chcesz wybrać się do Turcji należy pamiętać o kilku ważnych aspektach.
– Przede wszystkim wiza – obowiązuje wszystkich Polaków, upoważnia do 30 – dniowego pobytu turystycznego. Bez obaw, wizę można wykupić na lotnisku.
– Waluta obowiązująca w Turcji to Lir turecki YTL, jednak płacić można praktycznie w każdej walucie. Także jeśli chcesz zabrać dolary, euro czy funty- również zrobisz zakupy. Jednak ceny w pierwszej kolejności są podawane właśnie w Lirach więc posiadanie właśnie tej waluty będzie po prostu wygodne.
– Po przyjeździe do Turcji dobrze jest przestawić wskazówki zegarka o godzinę do przodu, bądź pamiętać o różnicy czasu.
– Turcja należy do krajów muzułmańskich więc powinno się pamiętać o odpowiedniej garderobie. Kurorty turystyczne są bardziej tolerancyjne, jednak warto okazać szacunek i nie odsłaniać za dużo.

Side jest jednym z bardziej malowniczych miast Turcji. Liczne atrakcje turystyczne oraz piękna, długa plaża i dostęp do morza sprawiają, że praktycznie każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Jeśli więc liczysz na odpoczynek w ciekawym miejscu, które uwiecznisz na licznych fotografiach, Side będzie idealnym wyborem.

Zwiedzaj Turcję na jachtach motorowych ze stoczni Azimut Yachts, które znaleźć możecie na stronie oficjalnego dystrybutora – http://www.powerboats.pl/modele/azimut-yachts