zamek w gołuchowie

Zamek w Gołuchowie

Godziny otwarcia

  • W poniedziałki zamek w Gołuchowie jest nieczynny.
  • Od wtorku do piątku zwiedzanie możliwe w godzinach 9:00 – 16:00 (10:00 – 16:00, od 1 maja do 30 września włącznie).
  • W soboty 10:00 – 16:00
  • W niedzielę 10:00 – 16:00 (10:00 – 18:00, od 1 maja do 30 września włącznie).

Cennik

   • 12 zł bilet normalny
   • 8 zł bilet ulgowy
   • 1zł / uczniowie i studenci w wieku od 7 do 26 lat
   • wstęp wolny we wtorek

W terminie od 1 maja do 31 października, zwiedzanie z przewodnikiem wyłącznie po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji telefonicznej pod nr tel. +48 62 761 50 94.

Informacje praktyczne

Kontakt

+48 62 76 15 094
goluchow.info@mnp.art.pl

Adres

Działyńskich 1,
63-322 Gołuchów

Zamek w Gołuchowie znajduję się w niewielkiej, licząca nieco ponad 2000 mieszkańców wsi znajdująca się w województwie wielkopolskim. Najłatwiej trafić tu z Kalisza (ok. 16 km) lub Pleszewa (ok. 13 km). Dojazd nie jest trudny – miejscowość leży przy drodze krajowej nr 12.

Widok na Zamek oraz Park

Dlaczego właściwie warto ją odwiedzić? Przede wszystkim dlatego, że to tutaj znajduje się jeden z najpiękniejszych szesnastowiecznych zamków w Polsce.

Na pierwszy rzut oka gołuchowski zamek wydaje się budowlą zaskakująco spójną i jednolitą. Może to wydawać się dziwne jeśli weźmiemy pod uwagę, że zdecydowana większość zamków szlacheckich w naszym kraju była wielokrotnie przebudowywana i że zazwyczaj możemy w ich obrębie znaleźć liczne pamiątki z różnych epok.

Dziedziniec zamkowy

Architektoniczna spójność budowli może być nieco myląca – jednolita stylistyka nawiązująca do francuskiego renesansu to tak naprawdę efekt aż trzech przebudów. Z pierwotnej warowni pozostały jedynie piwnice, fundamenty belwederu i 3 wieże widoczne z perspektywy dziedzińca.

Widok na Zamek Gołuchów z lotu ptaka
Widok na Zamek Gołuchów z lotu ptaka

Historia

Od początku wieku XVII budowlę fortyfikacyjną zaczęto stopniowo przekształcać w efektowną rezydencję. Autorem pierwszej przebudowy był Wacław Leszczyński, wojewoda kaliski, który odziedziczył posiadłość po Rafale Leszczyńskim na polecenie którego obiekt został wzniesiony.

zamek gołuchów
Gołuchów to jeden z najpiękniejszych zamków w Wielkopolsce

Kolejna przebudowa nastąpiła gdy zamek był już własnością rodu Działyńskich. Został on przez nich zakupiony w 1853r., natomiast inicjatorką kolejnej przebudowy była Izabela, córka księcia Jerzego Adama Czartoryskiego, żona Jana Działyńskiego. To właśnie ona sprowadziła z Francji architektów i rzeźbiarzy których działalność zbliżyła wygląd zamku do obecnego.

Zamek zachwyca każdego turystę.
Zamek Gołuchów zachwyca każdego turystę.

Atrakcje

Ostatnia przebudowa nastąpiła w latach 50-tych po tym, jak obiekt przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu. W latach 1939 – 1951 zamek został częściowo zniszczony, aby przywrócić mu blask trzeba było przeprowadzić liczne prace konserwatorskie i restauracyjne.

Obecnie w zamku działa oddział muzeum z bogatą ekspozycją zawierającą m.in. rzadkie meble, gobeliny oraz renesansowe europejskie malarstwo. Niektóre spośród wyeksponowanych mebli stanowią część oryginalnego wyposażenia obiektu.

Zamek Gołuchów to również tereny zielone.
Zamek Gołuchów to również tereny zielone.

Zamek Grodziec