Wakacje na tropikalnej wyspie – Sri Lanka czy Bali?

Szukacie idealnego miejsca na egzotyczne wakacje w Azji Południowo-Wschodniej na zakończenie roku? Gorące słońce, białe, piaszczyste plaże, gaje palmowe i ciepła oceaniczna – czego chcieć więcej, kiedy w Europie nastaje zimna i nieprzyjemna zima?

Szukacie idealnego miejsca na egzotyczne wakacje w Azji Południowo-Wschodniej na zakończenie roku? Gorące słońce, białe, piaszczyste plaże, gaje palmowe i ciepła oceaniczna – czego chcieć więcej, kiedy w Europie nastaje zimna i nieprzyjemna zima?

Jednymi z najbardziej popularnych kierunków turystycznych są tropikalna wyspa Bali, położona w Indonezji oraz „łza Indii”, Sri Lanka.

Odkryj balijskie skarby

Bali to niewielka wysepka w archipelagu Małych Wysp Sundajskich w Indonezji, pomiędzy Jawą a Lombokiem. Można się tu dostać promem lub samolotem, lądując na międzynarodowym porcie lotniczym w Denpasar. Niegdyś za Bali ciągnęła się sława imprezowej wyspy, podróżowali tu bowiem głównie turyści z Ameryki Północnej i Wielkiej Brytanii, zatrzymując się głównie w zabetonowanym Denpasar. Dzisiaj oblicze wyspy zostało diametralnie odmienione – obecne Bali kojarzone jest głównie z mistycyzmem, medytacją, jogą i duchowością. Odbywa się tu wiele kursów przeznaczonych dla osób, które szukają bliskiego kontaktu z naturą i sobą. Bali jest naprawdę magicznie i zdecydowanie warto wybrać się tu na urlop, podróż poślubną czy noworoczne wakacje. To idealnie miejsce zarówno na odpoczynek, jak i różnego rodzaju aktywności: Bali jest górzyste, porośnięte gęstymi dżunglami, fascynujące pod względem kultury (króluje tu tzw. hinduizm balijski) i dobre także pod względem imprez – większość klubów umiejscowionych jest na plażach. Bali wakacje właśnie dla nowożeńców czy dla zakochanych to świetna przygoda, właśnie ze względu na niesamowitą atmosferę, fenomenalne zachody słońca czy różnorodność zakwaterowania. Z łatwością można tu znaleźć cztero- lub pięciogwiazdkowe hotele z basenami typu infinity (tzw. baseny nieskończoności, baseny bez krawędzi). Jakie są najlepsze miejscówki do odwiedzenia na Bali? Zaczynając od odkrywania balijskiej kultury, trzeba zajrzeć do Ubud, nazywanego „kulturalną stolicą wyspy”. W Ubud znajduje się kilka must see atrakcji, takich jak Campuhan Ridge Walk, malowniczy pieszy szlak, wiszące ogrody z basenami, słynna, instagramowa huśtawka (sprawiająca wrażenie, jakby huśtała się wprost w gęstą dżunglę), targ z rękodziełem i Monkey Forest (święty las Mandala Wisata Wanara Wana, zamieszkany przez makaki, a na jego terenie znajdują się także historyczne ruiny). Jeśli zaś chodzi o plażową stronę Bali, warto udać się w okolice Seminyak, Nusa Penida, Nusa Lembongan i Nusa Ceningan, Canggu i Kuty. Warto też wspomnieć, że na Bali można wybrać się na wycieczkę w celu podziwiania pól ryżowych, np. do Sidemen, lub wybrać się na trekking na wulkan Batur.

„Łza Indii” – wakacje na Sri Lance

Sri Lanka, kraj Cejlonu, słynąca z plantacji herbaty i bogactwa przyrodniczego, położona jest na Oceanie Indyjskim, na południe od Indii. Ten wyspiarski kraj wiele przeszedł przez ostatnie lata, od lokalnych zamieszek na północy wyspy, przez gigantyczny kryzys gospodarczy, zamieszanie polityczne i bankructwo. Pomimo tych zawirowań, Sri Lanka nadal jest popularnym kierunkiem turystycznym, a podróżnicy mogą się tu czuć bezpieczni. Od grudnia do kwietnia trwa najlepszy czas na wycieczkę w to miejsce (https://planetescape.pl/blog/pogoda-i-temperatura-na-sri-lance-kiedy-jechac-na-wakacje/) – pora sucha, wysokie temperatury i wysokiej klasy hotele gwarantują dobre doświadczenia turystyczne. Jednym z popularniejszych metod zwiedzania jest objazd. Wynajmuje się samochód z prywatnym kierowcą, który obwozi turystów po interiorze i największych zabytkach wyspy: Lwiej Skale, świątyniach wykutych w jaskiniach w Dambulli, po mieście Kandy, w którym znajduje się mnóstwo fantastycznych buddyjskich świątyń, po magicznym Galle i po plantacjach herbaty, np. w Nuwara Eliya. Sri Lanka to także świetnie miejsce na odpoczynek, zwłaszcza na południu wyspy – okolice Galle (Unawatuna, Weligama, Mirissa, Tangalla) to najpiękniejsze plaże. Poza tym, wakacje na Sri Lance można połączyć z odpoczynkiem na Malediwach – bilety z Negombo na Mahe są bardzo tanie!