Wakacje w Dalmacji- all inclusive czy na własną rękę?

Już za kilka miesięcy rozpocznie się jeden z najbardziej przyjemnych okresów w roku czyli lato. Jednocześnie jest to również moment na który czekamy z niecierpliwością, gdyż to właśnie wtedy możemy udać się na nasze wymarzone wakacje.

Już za kilka miesięcy rozpocznie się jeden z najbardziej przyjemnych okresów w roku czyli lato. Jednocześnie jest to również moment na który czekamy z niecierpliwością, gdyż to właśnie wtedy możemy udać się na nasze wymarzone wakacje.

Turyści zaczynają planowanie już na długo przed sezonem letnim. Muszą oni bowiem znaleźć idealne miejsce na swoje wakacje, a to nie jest takie proste. Zwykle to właśnie wybór odpowiedniego miejsca sprawia nam najwięcej problemów. Z roku na rok coraz ciężej znaleźć nam takie wakacyjne miejsce, które nas zaskoczy i na nowo rozbudzi nasze zainteresowania. Zwykle naszym wyborem jest Dalmacja w Chorwacji. Statystycznie, to właśnie ten region jest najczęściej odwiedzany przez naszych rodaków, na co może mieć wpływ chociażby jego wysoka atrakcyjność i przystępność. Niemniej jednak jeśli już zdecydujemy się na wakacje w Dalmacji, pojawia się kolejny dylemat. Lepiej zorganizować podróż na własną rękę, czy być może jednak lepiej będzie skorzystać z ofert biura podróży i wybrać się na urlop all inclusive?

Wakacje w Dalmacji i planowanie przelotów- samodzielnie czy z biurem podróży?

Oczywiście pierwszą, istotną kwestią od której trzeba rozpocząć planowanie wakacji, to wybór daty oraz zorganizowanie sobie przelotów. W przypadku kiedy zdecydujemy zrobić się to na własną rękę, musimy wykazać się ogromną czujnością i szybkością. Dlaczego? Ceny lotów do Chorwacji zwykle wahają się w przedziale od 500 do 700 złotych, jeśli chodzi o region Dalmacji. Niemniej jednak turyści nie mogą się tym sugerować, gdyż ceny biletów lotniczych zmieniają się z dnia na dzień, na co wpływ ma chociażby zainteresowanie podróżnych daną trasą, a także termin.

Wobec tego jeśli mamy urlop w określonym czasie, trzeba rozpocząć planowanie i poszukiwanie lotów już na miesiąc wcześniej. Niestety, ale przeloty na wakacje w Dalmacji na własną rękę będą dość wymagające do zorganizowania. Nie tylko ze względu na to, że trasa Polska- Chorwacja jest niezwykle popularna, ale także z tego względu, że przewoźnicy lotniczy im bliżej sezonu, tym bardziej będą podnosić ceny biletów. Wobec tego konieczne jest trzymanie przysłowiowej ręki na pulsie, by trafić na najlepszą i najkorzystniejszą pod względem finansowym ofertę.

Z kolei jeśli zdecydujemy się na pomoc biura podróży i wakacje w Dalmacji all inclusive, nie musimy się tą kwestią przejmować. Przeloty będą idealnie dopasowane do naszych potrzeb, a ich cena również nie będzie miała dla nas większego znaczenia. Płacimy odpowiednią kwotę do biura podróży i możemy cieszyć się beztroskimi wakacjami w Dalmacji.

Hotele w Dalmacji i zorganizowanie noclegów

Kolejną kwestią do rozważenia jest zorganizowanie sobie noclegów. Jeśli zdecydowaliśmy się na urlop w Dalmacji na własną rękę, wówczas musimy rozpocząć poszukiwania noclegu odpowiednio wcześnie. Nie da się ukryć, że nie zawsze może być to najłatwiejsze zadanie. Warto zabrać się więc za to odpowiednio wcześnie i przejrzeć na stronach internetowych dostępne oferty noclegowe w dogodnym dla nas terminie.

Oczywiście musimy również wybrać odpowiedni standard noclegu, który będzie dopasowany do naszych potrzeb, a także znajdzie się dość blisko plaży lub centrum miasta. Często zdarza się, że noclegi są zarezerwowane już na miesiąc lub dwa do przodu, więc by rzeczywiście udało się nam znaleźć idealny hotel w Dalmacji, rozpocznijmy poszukiwania na długo przed wyjazdem. Co więcej, kiedy znajdziemy interesującą nas ofertę nie wahajmy się z jej rezerwacją. Zwykle będą one znikać w przysłowiowym mgnieniu oka, więc świetna oferta noclegowa może dosłownie przejść nam koło nosa.

Trzeba również przygotować się na wydatek rzędu 400-500 złotych za noc lub nawet więcej. W przypadku jednak kiedy zdecydujemy się na pomoc biura podróży, podobnie jak w przypadku przelotów, nie musimy się dosłownie o nic martwić. Biuro podróży i oferta all inclusive gwarantują nam miejsca noclegowe w jednym z najlepszych hoteli, jakie znajdują się w okolicy miejsca naszego wypoczynku. Noclegi w Dalmacji są różnorodne, jednak biuro podróży wybierze dla nas najlepszą z możliwych opcji.

Zwiedzanie podczas wczasów w Dalmacji- jak organizuje to biuro podróży, a jak my sami?

Będąc w malowniczej Dalmacji, z pewnością nikt nie będzie chciał jedynie wygrzewać się na plaży. Dalmacja jest bowiem jednym z najbardziej barwnych regionów w Chorwacji, który obfituje w wiele malowniczych miejsc i zabytków. Grzechem byłoby więc nie skorzystać z możliwości i podczas wczasów w Dalmacji nie zobaczyć niczego. Wówczas trzeba wziąć pod uwagę, że:

  • jeśli zdecydujemy się na samodzielne zaplanowanie wczasów w Dalmacji, musimy odpowiednio wcześnie przygotować sobie listę ciekawych miejsc w okolicy, a także sposobów w jaki możemy się do nich dostać. Warto przejrzeć wszystkie przewodniki i strony internetowe jak https://dalmacja.pl/, które pozwolą nam na świetne zaplanowanie zabytków i tras, które warto odwiedzić. Nie zapomnijmy sprawdzić cen wejściówek oraz tego, czy możemy zaopatrzyć się w nie za pomocą oficjalnej witryny internetowej.
  • jeśli zdecydujemy się na ofertę biura podróży, zwiedzanie będzie dla nas już zaplanowane, a co więcej często będzie ono odbywało się w towarzystwie doświadczonego przewodnika. All inclusive zorganizuje nam więc każdą minutę wolnego czasu.

Wczasy w Dalmacji- koszty wyżywienia i ceny w restauracjach

W Chorwacji główną walutą są oczywiście kuny. Zwykle uważamy, że Chorwacja dla polskich turystów jest niezwykle przystępnym krajem. Okazuje się jednak, że regon Dalmacji od zawsze był jednym z najdroższych. Turyści, którzy wybierają się tam na własną rękę, będą musieli więc zadbać o wyżywienie. Wówczas jak przedstawiają się ceny produktów spożywczych w dalmackich sklepach? Otóż:

  • karton lub butelka mleka będzie kosztować nas około 0.66 kun
  • żółty ser to z kolei wydatek około 8 kun za kilogram
  • wędliny lub kiełbasy to z kolei koszt około 10 kun za kilogram
  • butelka wina średniej klasy to około 6-7 kun

Z kolei jeśli zamierzamy wybrać się do restauracji na obiad lub kawę, wówczas musimy liczyć się z tym, że:

  • za kawę będziemy musieli zapłacić około 4-5 kun w zależności od rodzaju
  • za doby, dwudaniowy obiad będziemy musieli zapłacić około 25-40 kun
  • za lampkę dobrego, chorwackiego wina zapłacimy około 15 kun

Oczywiści wybierając wczasy all inclusive z biurem podróży również samodzielnie będziemy musieli zadbać o nasze wyżywienie i produkty spożywcze, więc w tym zakresie nie ma wyraźnej różnicy.

Wakacje w Dalmacji- wypożyczalnie samochodów, skuterów i rowerów

Decydując się na wyjazd w systemie all inclusive z biurem podróży, mamy możliwość zapewnienia sobie wielu udogodnień. Agenci bardzo często słuchają naszych potrzeb i odpowiednio na nie reagują. Wówczas jeśli wiemy, że na miejscu będzie nam potrzebny samochód, rower lub skuter, możemy po prostu im o tym powiedzieć, a wybrany środek transportu będzie na nas czekał już po przyjeździe. Niemniej jednak jeśli organizujemy wczasy w Dalmacji na własną rękę, wówczas musimy liczyć się z koniecznością znalezienia odpowiedniej wypożyczalni najbliżej miejsca naszego pobytu.

Warto podkreślić, że często all inclusive oferuje nam wypożyczenie pojazdów czy jednośladów w niezwykle korzystnych cenach, gdyż biura podróży nawiązują współpracę z innymi podmiotami. W przypadku samodzielnej organizacji środka transportu, musimy liczyć się z nieco wyższymi kosztami.

Urlop w Dalmacji- czy all inclusive będzie lepszym rozwiązaniem od samodzielnej organizacji wyjazdu?

W przypadku kiedy nie możemy zdecydować się, czy to wyjazd zorganizowany przez biuro podróży będzie dla nas lepszym rozwiązaniem, czy samodzielnie zorganizowana podróż, warto zastanowić się, na jakim poziomie są nasze zdolności i możliwości organizacyjne. Wyjazd na wczasy do Dalmacji all inclusive często jest opcją o wiele wygodniejszą i być może korzystniejszą pod względem cenowym. Jeśli jednak chcemy spróbować swoich sił w organizacji samodzielnego wyjazdu, z pewnością możemy to zrobić. Finalnie samodzielnie zorganizowane wczasy w Dalmacji będą dla nas niezwykle satysfakcjonującym przeżyciem i ciekawym doświadczeniem.