Lidzbark Warmiński. Atrakcje turystyczne Perły Warmii

 

Lidzbark Warmiński to miasto, o którym zrobiło się głośno w ostatnich latach. To właśnie on już niedługo dołączy do zaszczytnego grona polskich uzdrowisk i stanie się jedną z najmłodszych miejscowości w naszym kraju, które mogą poszczycić się tym statusem. Miasto to słynie jednak nie tylko z korzystnego mikroklimatu oraz prozdrowotnych właściwości swoich wód, lecz także z bogatej historii oraz licznych zabytków i atrakcji turystycznych, których ilość stale rośnie. Sprawdźmy, z czego słynie dawna stolica Warmii i co ciekawego można robić, goszcząc na jej terenie!

Z czego słynie Lidzbark Warmiński? Jaka jest historia miasta?

Lidzbark Warmiński to niewielkie miasto położone w samym sercu Warmii. Znajduje się pomiędzy dwoma rzekami – Symsarną i Łyną. Nie bez powodu nazywany jest Perłą Warmii – miasto słynie z mnogości, znajdujących się na jego terenie zabytków, a także z przepięknej przyrody. Początki jego istnienia sięgają XIII w., kiedy w tym miejscu istniała pierwsza, wzmiankowana w źródłach historycznych, osada. Nosiła ona miano Lecbargu i była zamieszkiwana przez plemiona Warmów i Bartów.

W 1240 r. tereny te trafiły pod władanie krzyżaków, którzy stworzyli tu własne miasto – Heilsberg. Wybudowali tu szpital oraz ratusz miejski. Od 1350 r. Lidzbark Warmiński pełnił funkcję siedziby biskupów. W tym czasie w mieście powstał Zamek Biskupów Warmińskich – jeden z najważniejszych zabytków i zarazem najbardziej znane miejsce na mapie współczesnego Lidzbarka Warmińskiego. Po podpisaniu pokoju toruńskiego w 1466 r. miasto znalazło się w granicach Polski i pozostawało w nich aż do rozbiorów.

Zabytki Lidzbarka Warmińskiego. Zamek Biskupów Warmińskich

Główną atrakcją turystyczną Lidzbarka Warmińskiego jest Zamek Biskupów Warmińskich. To potężna, czteroskrzydłowa budowla, która robi ogromne wrażenie na turystach. Jest to także najcenniejsza budowla gotycka w naszym kraju. Zamek zbudowany został na bazie kwadratu i dzieli się na dwie części – zamek właściwy i podzamcze. Na najwyższej wieży znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.

W przeszłości lidzbarski zamek pełnił funkcję siedziby biskupów warmińskich. Jednym z jego mieszkańców był Ignacy Krasicki, który był nie tylko autorem popularnych satyr i bajek, lecz przede wszystkim biskupem. W zamku mieszkał także sam Mikołaj Kopernik. Obecnie, w murach Zamku Biskupów Warmińskich mieści się Muzeum Warmii i Mazur z bogatymi zbiorami sztuki sakralnej.

W podzamczu funkcjonuje natomiast 4-gwiazdkowy hotel z restauracją, w którym można zatrzymać się na nocleg. Turyści poszukujący zakwaterowania na Warmii, Mazurach lub w innym regionie Polski, największy wybór aktualnych ofert znajdą w portalu turystycznym Nocowanie.pl. Dodatkowo natychmiastowe rezerwacje online zapewniają komfort wyboru i gwarancję dostępności miejsca.

Pozostałe atrakcje Lidzbarka Warmińskiego

Zamek Biskupów Warmińskich jest najbardziej znanym i charakterystycznym zabytkiem miasta, lecz nie jedynym! Oprócz niego, w mieście warto odwiedzić także Oranżerię Krasickiego. To letnia rezydencja Ignacego Krasickiego, u stóp której mieści się przepiękny ogród z fontanną i taras widokowy. Miłośnicy długich spacerów mogą spędzić czas, spacerując bulwarem. Wzdłuż niego można podziwiać pomniki znanych osobistości, związanych z historią miasta – m. in. Ignacego Krasickiego, Mikołaja Kopernika, a także Napoleona.

Ciekawym miejscem na mapie miasta jest także tzw. Wysoka Brama. Pamięta ona czasy, kiedy cały Lidzbark Warmiński był otoczony wysokim murem, a jedynym sposobem, aby dostać się na jego teren, było przekroczenie jednej z trzech bram strzegących wstępu do miasta. Jedna z nich zachowała się do naszych czasów i nosi nazwę Wysokiej Bramy. Jej konstrukcja robi spore wrażenie – składa się bowiem z 4 pięter i posiada charakterystycznie zaokrąglone boki. W XIX w. Wysoka Brama była więzieniem, dziś jest natomiast własnością prywatną.

Lidzbark Warmiński słynie nie tylko z bogatej i jakże ciekawej historii, ale także ze swojego unikalnego mikroklimatu. Miasto leży na terenie Zielonych Płuc Polski, a już od przyszłego roku będzie cieszyło się także oficjalnym statusem uzdrowiska. Coś dla siebie już teraz znajdą tu więc miłośnicy relaksu oraz różnego rodzaju zabiegów – zdrowotnych, upiększających i leczniczych. Do dyspozycji turystów jest tu tężnia solankowa, SPA, sauny, a także słynne Termy Warmińskie – pierwszy w północnej Polsce ośrodek termalny.