wakacje w czechach

Wakacje w Czechach – co warto zobaczyć?

Czechy to jedni z naszych najbliższych sąsiadów i częsty wybór na wakacyjny wypoczynek. W tym tekście opowiemy Ci o tym, co warto zobaczyć w Czechach, by przeżyć naprawdę niezapomniany urlop. Jesteś gotowy?

Zacznij od Skalnego Miasta

Adršpašskoteplické skály popularnie zwane w Polsce Skalnym Miastem to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów rezerwat w Czechach. Kompleks leży pomiędzy wsią Adršpach a miasteczkiem Teplice nad Metují. Cały urok Skalnego Miasta polega na tym, że ścieżki są ulokowane pomiędzy fantazyjnie uformowanymi skałami. Już w średniowieczu miejscowa ludność odnajdywała schronienie pomiędzy skałami przed obcymi wojskami. Szlaki nie są zbytnio wymagające i poradzą sobie z nimi nawet niedoświadczeni miłośnicy gór. Czechy to nie wszystko – przeczytaj też, gdzie jechać na wakacje (sprawdź na https://www.polisaturystyczna.pl) po obejrzeniu tego niezwykłego kraju.

Zajrzyj do Brna

Brno to drugie co do wielkości miasto w Czechach. Na próżno szukać w nim tak monumentalnych zabytków, jak w Pradze, ale miasto ma do zaoferowania również kilka ciekawych obiektów. Na uwagę na pewno zasługują starówka i mieszczańskie pałace. Jeśli będziesz w Brnie, zajrzyj do gotyckiej katedry po wezwaniem świętego Piotra i Pawła. Dla fanów nieco bardziej współczesnej architektury idealnym miejscem jest willa Tugendhatów, która znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wybierz się do Czeskiego Raju

Czeski Raj to region turystyczny, który jest przeznaczony dla wszystkich miłośników wycieczek. Znajdziesz tutaj zamki, pałace i wiele atrakcji przyrodniczych. Godne polecenia są przede wszystkim: Troski, Turnow, Kost, Valdštejn, Hruba Skala, Hruboskalsko czy Boreckie Skały. Region jest dobrze przygotowany na podróżujących i ma bogatą bazę hotelową od pól namiotowych po nieco bardziej wytworne noclegi w zabytkach. Z Czeskiego Raju łatwo dojedziesz pociągiem do Pragi.

Przeraź się w Kutnej Horze

Kutna Hora to niewielkie miasteczko w okolicy Pragi. Jego głównym zabytkiem jest ossuarium, którego wnętrze zostało wykonane z czasek oraz kości ofiar wojen i epidemii, które nawiedzały przez lata ten region Czech. Szczególnie ciekawe są żyrandole zawieszone na ludzkich kręgosłupach oraz „kościany” herb szlachty niegdyś panującej na tym terenie. Drugą atrakcją jest gotycka katedra z XV wieku z osiemdziesięciometrową wieżą.

Odpocznij w Ołomuńcu

Ołomuniec to miasteczko, które liczy 100 tysięcy mieszkańców i leży zaledwie ponad godzinę od granicy z Polską. Wizytówką tego miejsca jest wpisana na listę UNESCO Kolumna św. Trójcy. Podczas pieszej wycieczki miastem zwróć też uwagę na socrealistyczny zegar miejski, katedrę św. Wojciecha i nowożytne fortyfikacje. Na koniec zajrzyj do jednego z pubów, wypij kufel piwa i spróbuj jednego z ołomunieckich twarożków.

Rožnov pod Radhoštěm

Spokojne miasto, które posiada swój własny skansen. Zobaczysz w nim dziesiątki drewnianych domów, osadę młynarską i wołoską wioskę. Wioska cieszy się szczególnym zainteresowaniem turystów, ponieważ ukazuje budownictwo charakterystyczne na ludności napływowej z Rumunii, która niegdyś zamieszkiwała te tereny. Sprawdź, jak zabezpieczyć się na wycieczkę w Tatry zarówno polskie, jak i przede wszystkim słowackie: https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ubezpieczenie-w-tatry-polskie-i-slowackie-jak-wybrac

Podsumowanie

To nie wszystko, co możesz zobaczyć w Czechach. Celowo ominęliśmy Pragę ze względu na to, że popularność tego miejsca nie wymaga przypominania o nim. Czasami warto jednak poznać Czechy z nieco innej strony i uciec do wielkomiejskiego zgiełku. Ten piękny kraj ma bowiem do zaoferowania o wiele więcej niż tylko ogromne miasto wypełnione turystami. Postaw na coś spokojniejszego i odwiedź Czechy, jakich jeszcze nie poznałeś.