Bernina Express – bajeczna podróż pociągiem panoramicznym

Poszukując wrażeń i niezapomnianych widoków warto rozważyć przejazd malowniczą trasą, po jakiej porusza się Bernina Express. Alpy widziane z perspektywy wysokich wiaduktów zyskują zupełnie nowy wymiar.

Poszukując wrażeń i niezapomnianych widoków warto rozważyć przejazd malowniczą trasą, po jakiej porusza się Bernina Express. Alpy widziane z perspektywy wysokich wiaduktów zyskują zupełnie nowy wymiar.

Czym jest Bernina Express?

Koleje Retyckie znane są ze swojej czerwonej barwy oraz niezawodnej punktualności. Turyści z całego świata przyjeżdżają do Szwajcarii głównie ze względu na dwa spośród pociągów: Bernina Express oraz Glacier Express.

Bernina Express jest panoramicznym pociągiem, którym turyści jeżdżą ze względu na malownicze widoki roztaczające się z okien wagonów. Jest to najwyżej położona linia kolejowa w Europie, a biegnie właśnie przez Alpy. Trasa ma swój początek w szwajcarskim Chur, biegnie przez St. Moritz, aż do włoskiego Tirano. Cała trasa ma łącznie 144 kilometry, a sama podróż trwa 4 godziny i 13 minut.

Wygody oferowane przez Bernina Express

Bernina Express jest wyjątkowym pociągiem, który zachwyca nie tylko panoramicznymi oknami i bajecznymi widokami. Punktualność również jest zaledwie początkiem długiej listy zalet.

Panoramiczne wagony stanowią całość pociągu i są dostępne w I oraz w II klasie. Niezależnie od wybranego biletu, pasażerowie mają do dyspozycji luksusowe, regulowane fotele, bezpłatne WiFi, bezpłatny przewodnik turystyczny, audioprzewodnik do zainstalowania na prywatnym smartfonie lub tablecie oraz minibar oferujący lokalne przekąski i napoje. Rodziny z dziećmi z pewnością docenią niewielką salę zabaw znajdującą się w niektórych wagonach. Całości dopełnia pamiątkowy certyfikat otrzymywany po okazaniu biletu na dworcu kolejowym w Chur, St. Mortiz lub Tirano.

Należy również podkreślić niezwykle sympatyczną oraz pomocną obsługę, która mówi w języku angielskim, włoskim oraz niemieckim.

Atrakcje Bernina Express

Pociąg na swojej drodze pokonuje aż 55 tuneli oraz 196 mostów. Niezrównane widoki pojawiają się przez całą podróż, choć warto wyszczególnić kilka fragmentów trasy. Jest to przede wszystkim wiadukt Landwasser. To w tym miejscu robionych jest najwięcej zdjęć samego pociągu. Przed wjazdem na wiadukt zawsze pojawia się komunikat głosowy informujący o tym fakcie, aby turyści mogli przygotować w porę aparaty.

Szczególnie piękne widoki znajdują się w Ospizio Bernina. Jest to najwyższy punkt trasy (2253 m n. p. m.), a z okien pociągu można obserwować Białe Jezioro. Wyjątkowa, turkusowa barwa wody sprawia hipnotyzujące wrażenie i pięknie kontrastuje z otaczającymi ją zielonymi wzgórzami, które na wyższych etapach pokryte są śniegiem.

Najbardziej charakterystycznym punktem trasy jest spiralny wiadukt Brusio. W tym miejscu można zrobić przez okno zdjęcie jadącego pociągu w niezwykłych warunkach przyrodniczych.

Ceny biletów Bernina Express

Biletów nie nalazą do najtańszych, ale z pewnością warte są swojej ceny. Poniżej znajduje się orientacyjny cennik na rok 2022:
– trasa Chur – Tirano: 63 franki szwajcarskie (ok. 280 zł). Przejazd pierwszą klasą to koszt rzędu 111 CHF, czyli nieco ponad 500 złotych
– trasa St. Moritz – Tiranto: 32 / 56 CHF (144 zł w II klasie oraz 252 zł w I klasie)

Dziedzi do 6 roku życia mają darmowy przejazd, o ile nie zajmują miejsca siedzącego. W przypadku rezerwacji biletu z miejscem siedzącym dla dziecka obowiązuje 50% zniżki. Pasażerowie od 6 do 16 roku płacą 50% kwoty podstawowej.

Czy warto wybrać się w podróż Bernina Express?

Chociaż początkowo cena może odstraszyć, to niezwykła podróż warta jest każdej kwoty. Są to niezapomniane wrażenia. Nie bez powodu Bernina Express to najsłynniejsza atrakcja turystyczna w Szwajcarii.

Ze względu na fakt, że koleje są oblegane przez turystów, należy zorientować się w dostępności biletów oraz dokonać rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem.

Dodatkowe możliwości i proste porady

W okresie letnim na stacji Tirano istnieje możliwość przesiadki w autobus Bernina Express, który kontynuuje drogę aż do Lugano.

Ceny biletów na Bernino Express potrafią sprowokować wątpliwości. Tym bardziej że są to koszty przejechania w jedną stronę, a zazwyczaj trzeba jeszcze jakoś wrócić. Na szczęście koleje Bernina oferują również tradycyjny pociąg, który jedzie z Tirano do Chur nieco inną trasą. W tym przypadku bilety są zdecydowanie tańsze, choć oczywiście podróż nie jest aż tak emocjonująca.

Decydując się na zakup biletu, warto również pamiętać, że Bernina Express odjeżdża punktualnie co do minuty i na nikogo nie czeka. Dobrze jest zaplanować dzień w taki sposób, aby przyjść na dworzec odpowiednio wcześniej.