walencja - hiszpania

Słoneczny kierunek: Walencja TOP 5

Dzięki bardzo tanim lotom, łatwo dostać się do niezwykłych, słonecznych miejsc w różnych częściach Europy. Dla wielu osób takim miejscem jest bezsprzecznie Walencja. Co można i co trzeba tutaj zobaczyć, żeby urlop zaliczyć do udanych? Najbardziej turystyczne miejsca czy może jednak warto zajrzeć do takich zakamarków, w które przeciętny turysta nie dotrze? Oto kilka miejsc godnych uwagi podczas wakacji w tym wspaniałym mieście.

Katedra

Zwiedzanie Europejskich miast można zacząć od zobaczenia katedry. Znajdziemy się wówczas w centrum historycznym i będzie to świetny punkt wyjścia do kolejnych miejsc z naszej listy. Co ciekawego lub wyjątkowego oferuje katedra w Walencji? Przede wszystkim jest mieszanką stylów architektonicznych. Bryła jest bardzo ciekawa i reprezentuje w dużym stopniu gotyk walencjański, ale znajdziemy tu również elementy gotyku francuskiego, renesansu, baroku i neoklasycyzmu. Co ciekawe w tym miejscu stał uprzednio meczet.
Najważniejszym, reprezentatywnym elementem wyposażenia katedry jest legendarny Święty Graal. Kielich faktycznie datuje się na I wiek naszej ery i tradycja chrześcijańska jest zgodna, że to właśnie kielich z Walencji jest tym jedynym prawdziwym. Jak jest, może spróbujecie ocenić sami podczas wizyty w kościele.

Torres de Serranos
Torres de Serranos

Torres de Serranos i Torres de Cuart

Czasy, kiedy mury miejskie stanowiły ważny punkt obronny miasta, mamy już dawno za sobą. Świadczą o tym również niewielkie pozostałości po murach obronnych. Chociaż w tym przypadku trudno mówić o niewielkich. Puerta de Serranos strzeżone są przez dwie bliźniacze wieże, których nazwy wymieniliśmy w tytule akapitu. Każdy, kto znajdzie się w ich pobliżu może zrozumieć, jak potężna kiedyś była Walencja i praktycznie nie do zdobycia dla wroga. Możliwe jest wejście na szczyt Torres de Serranos, za drobną opłatą w wysokości 1-2€. Warto poświęcić nieco energii na zdobycie tego zabytku, ponieważ ze szczytu rozciąga się imponujący widok na okolicę.

Mercado Central
Mercado Central

Mercado Central

Wakacje w Hiszpanii powinny na liście rzeczy do zrobienia i zobaczenia mieć wpisane Mercados czyli prawdziwe hiszpańskie targi, na których można kupić wszystko. Prawda jest taka, że najczęściej korzystają z nich mieszkańcy miast, ponieważ to tu można kupić świeże produkty, ale jest to również świetna atrakcja dla turystów. Spójrzcie przede wszystkim na dział owocowo-warzywny, a jeśli macie możliwość przygotowania sobie posiłku w kuchni, to koniecznie na ryby!

Ogrody Rio Turia
Ogrody Rio Turia

Ogrody Rio Turia

110 hektarów parku jest czymś, o czym my w Polsce możemy tylko pomarzyć. Hiszpania nie ma z tym większego problemu. Skąd się wziął pomysł na takie miejsce? Po prostu w 1986 roku wylała rzeka Turia, która przecinała miasto i zaczęto debatować nad zmianą biegu jej koryta. Tak się też ostatecznie stało, a miejsce po jej pierwotnym korycie zamieniono na ogromny park. Nic, tylko iść na długi spacer, zieleń jest równie atrakcyjna i potrafi być unikatowa, jak zabytki Walencji.

Ciudad de las Artes y las Ciencias
Ciudad de las Artes y las Ciencias

Ciudad de las Artes y las Ciencias

Ostatni punkt to znowu zwiedzanie. Miasteczko Sztuki i Nauki to miejsce, które trzeba zobaczyć, choćby z zewnątrz. Stanowi ono niemalże wizytówkę miasta i pojawia się na wielu pocztówkach z tego miejsca. W skład kompleksu Nauki i Sztuki w Walencji wchodzą: planetarium, największe w Europie Oceanarium, Muzeum Nauki, Pałac Sztuk Królowej Zofii z wieloma scenami oraz gigantyczny parking. Położone nad wodą swoim kształtem operę w Sydney.

Te pięć propozycji, które oferuje nam Walencja, pozwoli spędzić tutaj niezwykły weekend, a nawet zdecydowanie więcej czasu, jeśli zwiedzanie nie ma być tylko pobieżnym przyjrzeniem się miastu.