Góry Sowie – Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tej części Dolnego Śląska?
TOP 10: Kroacka Studzienka, Góry Sowie
To jedna z mniej znanych, za to bardzo ciekawych atrakcji turystycznych, jakimi Góry Sowie mogą przyciągnąć uwagę miłośników historii. Kroacka Studzienka to w istocie pochodzący z przełomu XIX i XX wieku pomnik, poświęcony dwóm leśnikom: Hermannowi Ehlertowi i Wilhelmowi Wahrenholzowi. Pomnik ten miał również nawiązywać do wojny siedmioletniej (1756–1763), w trakcie której Austria oraz Prusy po raz kolejny rywalizowały o władzę nad Śląskiem. Co ciekawe, Austriakom mieli w tym starciu pomagać chorwaccy żołnierze, którzy brali udział w bitwie, do której doszło w pobliżu Kroackiej Studzienki.
TOP 9: Lisie Skały
Lisie Skały to jedna z najciekawszych grup skalnych w Górach Sowich. Pokrywające grzbiet Grabiny (946 m n. p.m.), stanowią ciekawy cel wycieczki orz ważny element lokalnego krajobrazu. Spacer w otoczeniu tych skał będzie nie tylko przyjemnym sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale i wyjątkową okazją do tego, by nacieszyć się pięknymi górskimi widokami.
TOP 8: Miejsce Pamięci poświęcone ludziom gór
To miejsce z pewnością warto odwiedzić w trakcie wędrówek w rejonie Przełęczy Jugowskiej. Od 2000 roku umieszczane są tu pamiątkowe tablice, mające przypominać o tych, którzy w górach stracili życie. Krzysztof Grabowski, Edward Hyla, Wiesław Szubert – oto wybrane nazwiska, z jakimi można się tu spotkać. Miejsce Pamięci zmusza do refleksji, zachwyca też swą lokalizacją. Kto trafi w to miejsce, ten będzie mógł nacieszyć się wspaniałymi widokami na Masyw Śnieżnika oraz na Wzgórza Kiełczyńskie.
TOP 7: Wieża na Kalenicy
Wieża widokowa na Kalenicy (964 m n. p.m.) liczy sobie 14 metrów wysokości, a z jej tarasów widokowych można podziwiać piękne panoramy. Doskonale widać stąd Masyw Śnieżnika oraz Góry Opawskie i Bystrzyckie. Można stąd również dostrzec fragmenty Jesioników, Wrocławia oraz Wzgórz Trzebnickich. W pobliżu wieży widokowej czeka też ciekawa atrakcja dla miłośników przyrody. To rezerwat, na terenie którego można się cieszyć pięknymi okazami buka sudeckiego.
TOP 6: Obiekt „Włodarz”, Góry Sowie
To miejsce od lat skutecznie przyciąga wszystkich miłośników historii oraz wojennych tajemnic. Tu, w pobliżu Jugowic Górnych, w masywie góry o nazwie Włodarz, wciąż kryje się wiele zagadek. Spacer trasą turystyczną, liczącą sobie 600 metrów długości, może każdemu dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Dla tych, którzy szukają mocniejszych doznań, ciekawą propozycją będzie wyprawa łodzią, w czasie której można zajrzeć do zalanej części „Włodarza”. Cały obiekt, dzięki panującej tu atmosferze oraz opowieściom przewodnika, robi ogromne wrażenie i sprawia, że wizyta w tym miejscu na długo zapisuje się w pamięci.
TOP 5: Wielka Sowa (1015 m. n. p.m.)
Wielka Sowa to nie tylko najwyższy, ale i najchętniej odwiedzany przez turystów szczyt w Górach Sowich. Jej szczyt już w XIX wieku kusił piechurów, a z myślą o amatorach pięknych widoków wzniesiono tu okazałą wieżę widokową. Do dziś można z niej podziwiać niemal całe Sudety (m. in. na Karkonosze oraz na Masyw Śnieżnika) oraz malownicze tereny Przedgórza Sudeckiego.
TOP 4: Walim i jego skarby
Ta malownicza osada, leżąca w dolinie Walimki, bez wątpienia należy do najważniejszych punktów na mapie Gór Sowich. Chętnie odwiedzana ze względu na tajemnicze sztolnie, wchodzące w skład kompleksu „Riese”,mogą się też pochwalić innymi pamiątkami z dawnych czasów. Intryguje okazały grobowiec rodziny Websky, zachwyt wzbudzają też ruiny dawnych zakładów lniarskich, które przypominają nam o dawnych zajęciach miejscowej ludności. Na uwagę zasługują tu również dawne tkackie domy towarowe oraz domy mieszkalne, wśród których można dostrzec ciekawe zabytki z XVIII wieku. Warto też zwrócić uwagę na kościół św. Barbary z XVI wieku oraz na wzniesiony w połowie XVIII stulecia kościół św. Jadwigi. To cenny zabytek sakralny, który w panoramie tej górskiej wsi zajmuje bardzo ważne miejsce.
TOP 3: Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim
Zamek Grodno to perełka dawnej architektury oraz miejsce, które powinien odwiedzić każdy miłośnik historii. Wzniesiony w XIII wieku jako strażnica, mająca strzec doliny Bystrzycy oraz terenów należących do śląskich Piastów, wpadł z czasem w ręce czeskie. Przebudowany w stylu renesansowym, aż do XVII wieku zachwycał swym wyglądem. Potem zaczął popadać w ruinę, na szczęście dość szybko doceniono jego piękno. Fakt, iż okolice Zagórza Śląskiego już w początkach XX wieku stały się atrakcyjnym miejscem letniego wypoczynku, uchronił ową budowlę przed zniszczeniem. Od ponad 100 lat jest ona jedną z najważniejszych atrakcji Gór Sowich, a spacer po zamkowych murach może się dla każdego z nas okazać wspaniałym doświadczeniem. To unikalna lekcja historii oraz możliwość nacieszenia się wspaniałymi zabytkami. Zamkowy dziedziniec, wieża z tarasem widokowym oraz tajemnicza studnia – oto wybrane atrakcje, jakie czekają na turystów odwiedzających zamek Grodno.
TOP 2: Podziemne Miasto Osówka
Ta część kompleksu „Riese” może zrobić ogromne wrażenie na wszystkich – nie tylko na miłośnikach tajemniczych historii. Na gości czekają tu podziemne korytarze oraz hale, w których prezentowane są m. in. fotografie dawnych sprzętów wojskowych. Kusi tu również część naziemna, składająca się z tak ciekawych budowli betonowych, jak „Kasyno” oraz „Siłownia”. Panująca tu atmosfera sprawia, że pobyt na terenie tego obiektu zrobi na każdym z nas ogromne wrażenie.
TOP 1: Twierdza Srebrnogórska, Góry Sowie
Twierdza Srebrnogórska to cenny zabytek z drugiej połowy XVIII wieku, któremu w czasie wycieczki po Górach Sowich z pewnością warto poświecić swój czas. Zwiedzanie Donżony w towarzystwie miejscowego przewodnika to wyjątkowa lekcja historii oraz szansa na bezpieczne zapoznanie się z tajemniczymi zakamarkami tej budowli. Cysterna na wodę, izba muzealna, w której przedstawiono wojenne dzieje tej części kraju – oto atrakcje, które kuszą turystów. Dla każdego z nas zachętą do spaceru po terenie tej twierdzy stać się mogą piękne widoki, które można podziwiać z korony Donżonu.
Góry Sowie są jednym z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych pasm górskich w Polsce, a wycieczki po ich terenie mogą się dla każdego z nas okazać wyjątkową przygodą. Wojenne tajemnice, średniowieczne warownie oraz wieże widokowe, z których można podziwiać wyjątkowe panoramy – oto czynniki, dzięki którym ta część Sudetów już dawno zyskała ogromne uznanie w oczach turystów z całego kraju.
Podziel się opinią