zamek grodno

Godziny otwarcia

Obiekt czynny jest codziennie. Od października do kwietnia
od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00, ostatnie wejście o 16:00,
w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00.

Od maja do września:
od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00,
w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 19:00, ostatnie wejście o 18:00.

Obiekt jest nieczynny w Niedzielę Wielkanocną, 1 XI i 24-25 XII.
Wejścia z przewodnikiem odbywają się od godziny 10:00.

Cennik

  • Normalny – 16 zł
  • Ulgowy – 14 zł

Bilet łączony Zamek Grodno + Sztolnie Walimskie:

  • Normalny – 28 zł
  • Ulgowy* – 24 zł

Informacje praktyczne

Kontakt

74 845 33 60 lub 723 973 354

Adres

Wzgórze Zamkowe,
58-321 Zagórze Śląskie

Jednym ze znakomitych przykładów jest Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim – to fantastyczna pamiątka historyczna z blisko 1000-letnim rodowodem.

Historia

Turyści ukierunkowani na zwiedzanie miejsc historycznych najczęściej wędrują do największych polskich miast. Okazuje się, że taki trop może mocno ograniczyć doznania turystyczne, bowiem mniejsze miejscowości również kryją w sobie mnóstwo ciekawostek i zagadek z ubiegłych stuleci. Właśnie tak jest w przypadku Zagórza Śląskiego. To niewielka miejscowość położona w województwie śląskim – w powiecie wałbrzyskim. Znajduje się w niej Zamek Grodno pamiętający czasy Piastów Śląskich, Korony Czeskiej, Cesarstwa Rzymskiego, Królestwa Prus na drugiej wojnie światowej kończąc.

Dziedziniec zamkowy

Zamek Grodno został wybudowany na szczycie góry Chojna – to styk Gór Wałbrzyskich oraz Sowich. Okazała warownia jest ulokowana nad doliną rzeki Bystrzycy Świdnickiej znanej z przekazów historycznych jako Dolina Śląska. Niewątpliwą atrakcją obiektu jest jego malownicze położenie – na wzgórzu znajduje się unikatowy rezerwat przyrody, który jest celem wędrówki wielu turystów zagranicznych.

Legenda

Okoliczna legenda mówi o tym, iż jeden z angielskich wojów wzniósł w tym miejscu strażnicę, która została następnie rozbudowana przez Bolesława Wysokiego. Pierwszy dokument odnoszący się do genezy powstania zamku pochodzi z początków XIVw i mówi o tym, iż przyczyną budowy warowni było zabezpieczenie głównego szlaku handlowego. Liczne legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie nadają zamku wiele tajemniczości kreując charakterystyczną aurę.

Zamek Grodno widok z lotu ptaka
Zamek Grodno widok z lotu ptaka

Zwiedzanie

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim to historyczne miejsce z wieloma atrakcjami. Jego zwiedzaniu towarzyszy wiele emocji oraz niezapomnianych wrażeń. Walory przyrodnicze są tylko jedną z zalet przybywania w okolicach zamku. Warto przekonać się o tym na własnej skórze – satysfakcja gwarantowana.

Widok na zamek z góry

Parking

Bezpłatny parking dostępny jest dla turystów w samym centrum Zagórza Śląskiego, samochód najlepiej zostawić właśnie na parkingu u podnóża Wzgórza Zamkowego.
Do wyboru są szlaki turystyczne: niebieski oraz żółty. Dojście z parkingu na zamek nie powinno zająć dłużej niż 15-20 minut.

Zamek Chojnik