Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie

Godziny otwarcia

  • kwiecień – czerwiec
    poniedziałki: nieczynne, wtorek 9-16, środa 9-17, czwartek 9-16, piątek 8-16, sobota i niedziela 9-17
  • lipiec – sierpień
    poniedziałki: nieczynne, wtorek 9-17, środa 9-17, czwartek 9-16, piątek 9-17, sobota i niedziela 9-17
  • wrzesień – październik
    poniedziałki: nieczynne, wtorek 9-16, środa 9-17, czwartek 9-16, piątek 8-16, sobota i niedziela 9-17
  • listopad- marzec
    poniedziałki: nieczynne, wtorek 9-16, środa 8-16, czwartek 9-16, piątek 8-16, sobota i niedziela 9-17

Cennik

  • Bilet normalny (wystawy stałe)/12 zł
  • Bilet ulgowy (wystawy stałe)/8 zł
  • Wejście na wieże (punkt widokowy)/5 zł

Informacje praktyczne

Kontakt

32 267 47 31
muzeum.bedzin.pl
sekretariat@muzeumzaglebia.pl

Adres

Zamkowa 1, 42-500 Będzin
Samochód można zostawić na parkingu pod zamkiem na ul.Podzamcze.
Można też skorzystać z dużego placu po drugiej stronie rzeki Czarnej Przemszy.

Zamek w Będzinie – powiatowym mieście zlokalizowanym na południu Polski, w województwie śląskim to jedna z nielicznych pamiątek które pozostały w naszym kraju po czasach Kazimierza Wielkiego. Budowla – dodajmy – niezwykle imponująca pod każdym względem – rozmiaru, złożoności bryły i przede wszystkim przebogatej historii.

Historia i legenda Zamku w Będzinie

Warownia została wzniesiona mniej więcej 100 lat po tym, jak znajdujący się w tym miejscu gród został spalony przez Tatarów. Wydarzenie to miało miejsce w 1241. To właśnie Kazimierz Wielki był królem który zaczął przebudowywać polskie fortyfikacje zastępując drewniane budynki murowanymi. Obiekt znajdujący się w Będzinie jest jednym z najlepiej zachowanych przejawów jego działalności.

zamek w będzienie nocą
Zamek w Będzinie nocą

Obecny wygląd zamku w Będzinie mocno odbiega od pierwotnego. Budowla kilkukrotnie uległa poważnym uszkodzeniom, między innymi w czasach Potopu Szwedzkiego. To jak wygląda współcześnie obiekt zawdzięcza przebudowie która miała miejsce w XIX w.

Zamek przebudowano zgodnie z trendami panującymi w epoce romantyzmu. Dodatkowo tuż po wojnie rozpoczęto prace rekonstrukcyjne które doprowadziły zaniedbany zamek do takiego stanu, z jakim mamy do czynienia współcześnie.

Na zamku w Będzinie gościło wiele znakomitości, m.in. Henryk Walezy i Jan III Sobieski. W XVI w. był tu również więziony arcyksiążę austriacki Maksymilian, który w tamtym okresie zgłaszał pretensje do polskiego tronu.

Widok z zamkowej wieży

Ponadto to właśnie z będzińskiego zamku wywodzi się historia o słynnym Czarnym Jeźdźcu Bez Głowy, którym był burgrabia Mikołaj Kornicz – Siestrzeniec, zarządca obiektu z I poł. XV w.

widok na zamek w będzinie
Zamek w Będzinie to idealne miejsce na weekendową wycieczkę.

Zwiedzanie i godziny otwarcia

Obiekt możemy zwiedzać codziennie oprócz poniedziałków, we wtorki zwiedzanie jest darmowe. Dotarcie do niego nie nastręcza najmniejszych problemów – Będzin jest dużym, kilkudziesięciotysięcznym miastem które graniczy z Sosnowcem i Dąbrową Górniczą.

Zamek wieczorową porą

Zdecydowanie warto uwzględnić to miejsce podczas zwiedzania regionu. To miejsce, które każdy kto interesuje się średniowiecznymi fortyfikacjami i ich historią powinien koniecznie odwiedzić.

będzin zamek
Zamek Będzin pozycja obowiązkowa
zamek będzin
Zamek w Będzinie Front