Zamek w Mosznej

Godziny otwarcia

Zwiedzanie zamku trwa około 45-60 minut.
10:00 – 16:00 (ostatnie wejście)

Cennik

  • Wstęp na teren pałacowo-parkowy kwiecień – październik : Ulgowy/10zł, Normalny/16zł
  • Zwiedzanie Zamku z przewodnikiem: Ulgowy/24zł, Normalny/38zł
  • ZWIEDZANIE „ŻYCIE CODZIENNE ZAMKU” + WSTĘP DO PARKU – 56 zł ulgowy – 74 zł normalny

Osoby zwiedzające Zamek są również zobowiązane do wykupienia biletu wstępu na teren pałacowo-parkowy.
Parking znajduję się w bezpośredniej okolicy zamku, jest on płatny.

Informacje praktyczne

Kontakt

+48 77 466 96 79
recepcja@mosznazamek.pl
marketing@mosznazamek.pl

Adres

Moszna ul. Zamkowa 1, 47-370 Zielina
Polska, woj. Opolskie, powiat Krapkowicki, gmina Strzeleczki

Znajduje się w rozwidleniu lewych dopływów Odry. Tym, co czyni to miejsce wyjątkowym nie jest jednak geografia, ale znajdujący się w Mosznej zamek, który przez wielu uznawany jest za najpiękniejszy w Polsce.

zamek w mosznej dziedziniec
Zamek Moszna – wyjście na ogród

Historia

Najstarsza część zamku – pałac – została wzniesiona w XVIII w. Ta barokowa budowla częściowo spłonęła w 1896 r., co jednak paradoksalnie wyszło obiektowi na dobre. Franz Hubert Winkler który w 1893r. Odziedziczył posiadłość postanowił przebudować go nadając mu ostateczny, dzisiejszy kształt.

Zamek Moszna - widok z lotu ptaka
Zamek Moszna – widok z lotu ptaka

Co ciekawe zamek posiada 365 pomieszczeń co jest oczywistym nawiązaniem do liczby dni w roku – podobny zabieg zastosowano w zamku Krzyżtopór, który jednak pochodzi z innych czasów i z innego kręgu kulturowego.

Zachodnie skrzydło zamku powstało w latach 1911 – 1913 na użytek samego cesarza Wilhelma, który nadał Franzowi Hubertowi tytuł szlachecki i później często odwiedzał go w jego posiadłości.

Zamek słynie z niezwykle złożonej bryły i aż 99 wież. Budynek naprawdę robi wrażenie przepychem i bogactwem. Jego architektura jest uważana za absolutnie wyjątkową, świadczy o szerokich horyzontach i ogromnej pomysłowości zarówno inicjatora budowy jak i zatrudnianych przez niego projektantów.

Zwiedzanie

W chwili obecnej na zamku prowadzona jest rozbudowana działalność komercyjna – w jego obrębie znajduje się hotel, sale konferencyjne, restauracje i kawiarnia. Istnieje również możliwość odpłatnego zwiedzania obiektu.

Historia zamku w Mosznej kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Krążą legendy że jeszcze zanim wzniesiono jego środkową część – pałac – w Mosznej znajdował się zamek Templariuszy. Według niektórych badaczy to właśnie z nim powiązane były odkryte na początku XX w. podziemia znajdujące się pod zamkowym parkiem.

Obecność templariuszy, ani tym bardziej istnienie w tym miejscu zamku starszego niż obecny nie zostały jednak potwierdzone.

Bogactwo formy Zamku Moszna zachwyca każdego turyste
Bogactwo formy Zamku Moszna zachwyca każdego

Zamek w Lublinie