zamek smoleń

Zamek Smoleń

Jest jedną z najważniejszych atrakcji w Dolinie Wodącej oraz zabytkiem, któremu w czasie jurajskiej wycieczki z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Zamek Pilcza w miejscowości Smoleń to miejsce o ciekawej historii, zachwycające jednocześnie swą architekturą oraz malowniczym otoczeniem. Dlaczego warto poświęcić tej budowli nieco więcej uwagi?

Zamek Smoleń wejście

Kto i kiedy wzniósł zamek Pilcza?

Tego dokładnie nie wiadomo, jednak wśród pierwszych panów tego zamku pojawia się wojewoda sandomierski – Otton z Pilczy herbu Topór. Rodzina Toporczyków miała wówczas władać ziemiami leżącymi w rejonie dzisiejszego Smolenia i Pilicy, z nią też wiąże się zazwyczaj początki smoleńskiego zamku.

Zamek Smoleń z lotu ptaka
Zamek Smoleń z lotu ptaka

Co wiemy o Zamku Smoleń?

Wiadomo, że najstarszą częścią zamku Pilcza w Smoleniu jest cylindryczna wieża, która w okresie późniejszym była wykorzystywana jako donżon. Wieża ta do dziś pozostaje najbardziej charakterystycznym elementem zamku, ona też w najmocniej intryguje zaglądających tu turystów. Wokół wieży tej powstały z czasem dwa podzamcza, przy czym szczególnie interesujące jest podzamcze zachodnie.

Dlaczego? Jest ono nie tylko większe, ale i ciekawsze ze względu na znajdującą się tu studnię. Wydrążoną w litej skale studnię o głębokości około 200 metrów Smoleń zawdzięcza podobno tatarskim jeńcom, których przed wiekami więziono na tutejszym zamku. Co ciekawe, pomiędzy zamkiem górnym a podzamczami, brak widocznych śladów połączeń.

Ruiny Zamku Smoleń

Co to oznacza? Że do zamku tego najprawdopodobniej można się było dostać tylko i wyłącznie po drabinach i pomostach, tworzących dość skomplikowany i trudny do pokonania system. Takie rozwiązanie sprawiało, że zamek Pilcza w Smoleniu stawał się jednym z tych obiektów, których zdobycie było nie lada wyzwaniem.

Toporczykowie, którzy z czasem przybrali nazwisko Pileccy, nie władali zamkiem w Smoleniu zbyt długo. Wśród urzędujących na zamku członków tego rodu, na wyróżnienie szczególne zasługuje Elżbieta Pilecka.

Dlaczego? Bo do historii przeszła ona jako żona Władysława Jagiełły. W XVI wieku zamkiem Pilcza opiekował się biskup krakowski Filip Padniewski, który przekazał swą posiadłość swojemu bratu Wojciechowi. Niestety, Wojciech Padniewski nie poświęcał tej budowli zbyt wiele uwagi. Zaniedbana, zniszczona w połowie XVII wieku przez Szwedów, z czasem stała się malowniczą ruiną.

Mimo to zamek Pilcza wciąż zachwyca swą malowniczością, a wycieczki w rejonie tego zamku każdemu z nas mogą sprawić wiele radości.

Cennik i zwiedzanie Zamku Pilcza

Ceny biletów: 9zł bilet normalny oraz 7zł bilet ulgowy, Wstęp darmowy: dzieci do 5roku życia oraz mieszkańcy gminy Pilica

Zamek czynny:
Od kwietnia do października 9.00-18.00

W październiku pon.- pt. 9.00-17.00
Sb.-ndzl. 9.00- 18.00

Od listopada do marca 10.00-15.00
Telefon: 530 702 056

Mapa i dojazd do zamku

Zamek w Łańcucie
Zamek w Gołuchowie