zamek w krasiczynie - ciekawe miejsca w polsce

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie opis

Województwo podkarpackie kojarzy się zazwyczaj z Bieszczadami i kilkoma większymi miastami – Rzeszowem, Tarnobrzegiem, Przemyślem i ew. Stalową Wolą. Teren ten jest niewątpliwie bardzo atrakcyjny turystycznie. Niektóre spośród miejsc które warto odwiedzić w tej okolicy znajdują się jednak w pewnym oddaleniu od głównych szlaków i w związku z tym stosunkowo niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z ich istnienia. Jednym z nich jest Krasiczyn – wieś której liczebność szacuje się na niecałe pół tysiąca mieszkańców, a w której znajduje się jedna z najbardziej okazałych renesansowych budowli w naszym kraju – Zamek w Krasiczynie.

Historia

Zarówno Zamek jak i wieś swoją nazwę wzięły od Stanisława Krasickiego, a więc pierwszego spośród właścicieli tego terenu pod rządami którego budowla zaczęła nabierać dzisiejszych kształtów. Przed Stanisławem Krasickim w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Zamek była tylko surowa warownia, budowa stricte obronna bez żadnego znaczenia kulturowego. Kolejnym właścicielem majątku był Marcin Krasicki, syn Stanisława, który proces przebudowy zakończył i nadał zamkowi ostateczny kształt. Marcin Krasicki był znanym mecenasem sztuki, to właśnie dzięki szerokości jego horyzontów i kunsztowi zatrudnionych do przebudowy architektów budowla ta wygląda tak imponująco.

Zamek wybudowany został na planie kwadratu, w każdym rogu kwadratu znajduje się baszta. Baszty nieprzypadkowo różnią się od siebie – każda z nich reprezentuje coś innego: szlachtę, papieża, króla i kościół – filary odwiecznego porządku, które tak jak baszty miały stać na straży Królestwa Polskiego.

Zwiedzanie

Na przestrzeni wieków Zamek miał różnych właścicieli, między innymi Potockich, Sapiechów, a w czasach bliższych współczesności Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie. Obecnie znajduje się pod pieczą Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie, dzięki której został zaadaptowany jako hotel ze słynną na całą Polskę restauracją. Niektóre części zamku, takie jak lochy, dziedziniec czy taras widokowy możemy za niewielką opłatą zwiedzić z przewodnikiem. Krasiczyn ze względu na lokalizację stanowi świetną bazę do wypadu w Bieszczady lub do zabytkowego Przemyśla.

Godziny otwarcia

Od 15 kwietnia do 15 października o każdej pełnej godzinie od 9 do 16 – codziennie.

Od 16 października do 14 kwietnia zwiedzanie możliwe wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji z min. jednodniowym wyprzedzeniem. Ostatnie wejście o godz. 15

Czas zwiedzania to ok. 50 minut

Cena biletów

zwiedzanie Zamku z przewodnikiem:

Bilet normalny – 12 + 4 zł
Bilet ulgowy – 8 + 2 zł (dzieci, młodzież szkolna, studenci, seniorzy)
Cena obejmuje wejście do parku; nie ma możliwości kupienia tylko biletu do zamku.

Dojazd i mapa

Adres: Krasiczyn 179, 37-741 Krasiczyn
tel.: (+48 16) 671 83 12

Zamek w Krasiczynie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek w Krasiczynie 49.776331, 22.649410
1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (Oceń artykuł)
Loading...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

INNE CIEKAWE MIEJSCA