7 największych atrakcji turystycznych w Danii

 

Podróż do Skandynawii wymaga dobrego planu. Oczywiście możemy zdecydować się na spontaniczną wycieczkę, zwłaszcza gdy nie zależy nam na konkretnych lokalizacjach. Jeśli jednak chcesz zobaczyć największe atrakcje turystyczne w Danii, zadbaj o to, by odpowiednio wcześnie zarezerwować bilety i hotele. Sprawdź, z czego słynie Dania i zaplanuj niezapomnianą podróż do Skandynawii!

Zamek Kronborg

Leżący w mieście Helsingør Zamek Kronborg jest znany też pod inną nazwą – Zamek Hamleta. To właśnie tutaj miał się rozgrywać słynny dramat Williama Szekspira, a w podziemiach twierdzy ponoć rezyduje duch legendarnego rycerza Ogiera Duńskiego, który został zaklęty w skale i ma ożyć w obliczu zagrożenia dla ojczyzny. Sam zamek został wzniesiony w XV wieku, a pomysłodawcą budowy był książę Eryk Pomorski. W 2000 roku obiekt wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ta monumentalna forteca to nie tylko zabytek, lecz również miejsce, gdzie każdego roku w sierpniu odbywa się Festiwal Szekspirowski.

Morze Wattowe

Morze Wattowe tak naprawdę morzem jest tylko z nazwy – akwen obejmuje przybrzeżne wody Danii, Holandii i Niemiec i zachwyca niezwykłą przyrodą, malowniczymi wydmami i ptasimi widowiskami. Cały obszar wodno-błotny akwenu jest pod ochroną, a po duńskiej stronie znajduje się Narodowy Park Morza Wattowego (Nationalpark Vadehavet) wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można tu spotkać wiele gatunków ptaków, dlatego jest to raj dla miłośników birdwatchingu. Szczególnie popularnym miejscem wśród turystów jest niewielka wyspa Mandø, na którą można się dostać wyłącznie podczas odpływu.

Mała Syrenka

Choć w Kopenhadze znajdziemy wiele atrakcji, każdy turysta marzy o zdjęciu z Małą Syrenką (Den Lille Havfrue). Posąg jest inspirowany baśnią Hansa Christiana Andersena, która doczekała się licznych ekranizacji (ostatnia ukazała się w 2023 roku). Kopenhaską Małą Syrenkę wyrzeźbił Edvard Eriksen – została ona zamówiona w 1909 roku przez Carla Jacobsona zafascynowanego baletem „Mała Syrenka”, w którym grała duńska tancerka Ellen Price. To właśnie jej głowę ma posąg, natomiast do wykonania ciała pozowała żona rzeźbiarza. Posąg odsłonięto w 1913 roku i już od ponad 100 lat stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w Danii.

Legoland i Lego House

Jeśli wybierasz się w podróż do Danii z dziećmi, koniecznie odwiedź najstarszy na świecie Legoland, który znajduje się w Billund – małej ojczyźnie klocków Lego. Duński Legoland został założony w 1968 roku, a na powierzchni 140 tysięcy metrów kwadratowych znajduje się mnóstwo atrakcji wykonanych z milionów klocków. Warto wiedzieć, że nie jest to jedynie miejsce dla dzieci, lecz atrakcja dla całej rodziny. Znajdziemy tu między innymi zbudowany z ponad 20 milionów klocków Lego park miniatur Miniland, a także kolejki górskie, dom strachów, spływy kajakowe, mini oceanarium czy kreatywne warsztaty. W Billund znajduje się także Lego House, który stanowi alternatywę dla parku rozrywki. W tym obiekcie odwiedzający mają do dyspozycji 25 milionów klocków, a celem Lego House jest nauka przez zabawę.

Twierdza Hammershus

Do Danii należy również wyspa Bornholm wraz ze znajdującą się tam Twierdzą Hammershus. W przeszłości Bornholm nie tylko umożliwiał Duńczykom kontrolę transportu na Morzu Bałtyckim, lecz również stanowił istotny punkt militarny. Średniowieczna warownia z XII wieku leży na nadmorskim klifie i jest uznawana za największą skandynawską twierdzę. Obecnie na Bornholmie możemy zwiedzać ruiny tej monumentalnej budowli, a także centrum historyczne z wizualizacją dawnej warowni. Nie jest to oczywiście jedyna atrakcja na Bornholmie – wyspa zachwyca również kościołami rotundowymi, białymi plażami, wspaniałymi szlakami rowerowymi czy urokliwą osadą rybacką Gudhjem.

Møns Klint

Wysokie kredowe klify Møns Klint przyciągają nawet kilkaset turystów rocznie – jest to jedna z największych duńskich atrakcji krajobrazowych, która przyciąga zarówno miłośników morza, jak i gór. Klify pojawiły się ok. 11 tysięcy lat temu, pod koniec ostatniej epoki lodowcowej. Ta malownicza sceneria zachęca do pieszych i rowerowych wycieczek, a od 2007 roku na wyspie Møn znajduje się również muzeum geologiczne GeoCenter Møns Klint.

Ogrody Tivoli

Szukasz atrakcji dla całej rodziny? Jedź do Kopenhagi, gdzie znajduje się jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie! Założone w 1843 roku Ogrody Tivoli to mnóstwo wspaniałej zabawy: zarówno karuzele i kolejki górskie, jak i dom strachów, sala koncertowa, teatr, restauracje i kawiarnie. Warto tu przyjechać także zimą, kiedy w Ogrodach Tivoli odbywa się przepiękny jarmark bożonarodzeniowy.

Co jeszcze warto zobaczyć w Danii?

Przedstawiliśmy największe atrakcje turystyczne w Danii, co nie oznacza, że tylko to warto zobaczyć podczas wycieczki do Skandynawii. Jeśli interesują Cię pozostałe mniej lub bardziej znane atrakcje, sprawdź blog o Danii prowadzony przez Skandynawskie Podróże. Na stronie możesz również kupić wycieczkę do najciekawszych miejsc w Danii i całej Skandynawii.