Bikini na szydełku. Tradycyjne rękodzieło w modowym wydaniu

Osoby, które dopiero uczą się szydełkowania, z pewnością swoje zmagania z tą formą rękodzieła rozpoczną od samodzielnego zrobienia szalika, lecz profesjonaliści, którzy od lat tworzą akcesoria i ubrania na szydełku, potrafią wykorzystać to tradycyjne rękodzieło do wykreowania prawdziwych modowych perełek. Taką niecodzienną i zupełnie wyjątkową propozycją na lato jest szydełkowe bikini, które jest hitem mody plażowej. Dowiedz się, jak dbać o tego typu strój kąpielowy, z czym go łączyć i dlaczego moda tak chętnie powraca do tradycyjnych korzeni związanych z dziewiarstwem.

Ciekawostki o szydełkowaniu

Pewnie trudno będzie Wam uwierzyć, że szydełkowanie (oczywiście w troszkę innej niż obecnie znana forma) wywodzi się ze średniowiecza, kiedy to kobiety wykorzystywały podobny sposób rękodzieła do tworzenia sieci rybackich. Od tego czasu zmieniło się wiele, lecz nie to, że szydełkowanie i robienie na drutach to zadania zdominowane przez kobiety. Większość z nich docenia relaksacyjny wpływ szydełkowania, traktując tę formę aktywności jako sposób na odstresowanie. Co ciekawe, szydełkowanie stymuluje mózg, a wszystko dzięki użyciu obu jego półkul.

Lecz zdrowotny wpływ szydełkowania to nie jedyne zalety tej aktywności. Ta forma rękodzieła daje ogromne możliwości do artystycznego wyrazu, nie tylko w dziedzinie mody, ale także sztuki przestrzennej. Świat przekonał się o tym dzięki takim artystkom jak Toshiko Horiuchi – twórczyni Macadam, czyli placów zabaw dla dzieci wykonanych na szydełku czy Shauny Richardson, która tę technikę rękodzieła wykorzystuje do tworzenia realistycznych rzeźb. Z naszego rodzimego podwórka chcemy przybliżyć Wam bliżej projekty Aleksandry Suskiej – polskiej projektantki, której marka słynie z mody handmade wykonanej na drutach czy szydełku.

Bikini handmade – moda na plażę wg Aleksandry Suskiej

Bikini to niezaprzeczalny niezbędnik każdego wakacyjnego wyjazdu, podczas którego mamy cieszyć się piękną pogodą, wylegiwać na plaży i korzystać z błogiego odpoczynku. Lato to również okazja do tworzenia odważniejszych stylizacji, zabawy modą, która w tym czasie wcale nie musi zamykać się w założonych schematach. Właśnie taki rodzaj luzu na wakacjach proponuje nam Aleksandra Suska, która stworzyła szydełkowe bikini w czterech kolorach idealnych na lato. Bikini stworzone na szydełku świetnie będzie komponowało się z pareo, luźniejszą tuniką lub oversizowym t-shirtem. Letnia stylizacja, której najważniejszym akcentem będzie szydełkowe bikini, przywodzi na myśl modę lat 70., a te lata nieodłącznie kojarzą się z letnim, luźnym stylem ubierania się i celebrowania życia.

Jak dbać o szydełkowe bikini?

Projektantka Aleksandra Suska zachęca, aby starać się unikać sezonowych ubrań i dodatków, które posłużą nam tylko na chwilę. Takie podejście do mody jest nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne. Aby móc cieszyć się nienagannym wyglądem ubrań i dodatków wykonanych na szydełku, należy poznać sposoby na ich pielęgnację.

Po pierwsze, nie zalecamy prać szydełkowych wyrobów inaczej niż ręcznie, najlepiej w delikatnych płatkach mydlanych. Ważne, aby nie wykręcać szydełkowego bikini, a jedynie delikatnie wycisnąć wodę. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można przeprasować top, koniecznie na lewej stronie, używając niskiej temperatury, a także dodatkowej ściereczki ochronnej.

Dzięki tym zaleceniom bikini handmade posłuży Wam na kolejnych wakacjach, podkreślając piękne, kobiece kształty i letnią opaleniznę.

Moda handmade – dlaczego warto mieć w swojej szafie ubrania wykonane na szydełku?

Choć każdy w modzie szuka i znajduje coś innego, nie da się ukryć, że bycie unikalnym i oryginalnym to jedne z ważniejszych aspektów, które wynikają z zabawy stylem. Możliwość posiadania w swojej szafie ubrań i dodatków, które są wyjątkowe, daje rękodzieło, które, choć czerpie z tradycji, już dawno wymknęło się ze znanych wcześniej ram. Moda handmade potrafi zaskoczyć, zachwycić, czego dowodem są takie modowe perełki jak bikini robione na szydełku.