Zamek Kwidzyn

Zamek Kwidzyn

Godziny otwarcia

Muzeum w Kwidzynie otwarte jest dla zwiedzających codziennie prócz: poniedziałków i niektórych dni świątecznych.

  • Sezon letni – (1.05 – 30.09) – Godziny otwarcia kasy [9:00-16:30], Godziny otwarcia wystaw [9:00-17:00]
  • Sezon zimowy – (1.10 – 30.04) – Godziny otwarcia kasy [9:00-14:30], Godziny otwarcia wystaw [9:00-15:00]

Cennik

  • Bilet normalny – 10 PLN
  • Bilet normalny z audioprzewodnikiem – 16 PLN
  • Bilet ulgowy – 5 PLN
  • Bilet ulgowy z audioprzewodnikiem – 11 PLN

Informacje praktyczne

Kontakt

+ 48 55 646 37 97
kwidzyninfo@zamek.malbork.pl

Adres

ul. Katedralna 1, 82-500 Kwidzyn

Zamek Kwidzyn to okazała budowla, choć nie może równać się rozmiarem z najsłynniejszą spośród krzyżackich siedzib, czyli Malborkiem. Na jego terenie znajduje się jednak obiekt, którego gabaryty stawiają go na pierwszym miejscu w całej Europie.

Tym obiektem jest tzw. gdanisko, czyli wieża sanitarno – ustępowa często spotykana w krzyżackich konstrukcjach. Kwidzyńskie gdanisko stanowi największą latrynę na naszym kontynencie.

zamek kwidzyn zwiedzanie

Z rozmiarów gdaniska nie należy wyciągać wniosków o zamiłowaniu Krzyżaków do higieny – był to po prostu skuteczny sposób na odprowadzanie nieczystości bezpośrednio do fosy lub rzeki.

Zamek z zewnątrz

Jakkolwiek nie wpływało to zbyt dobrze na środowisko to w obrębie samej fortyfikacji dzięki gdanisku warunki sanitarne utrzymywały się na akceptowalnym poziomie. Przynajmniej według średniowiecznych norm.

Historia

Sam kwidzyński zamek jest obiektem o długiej i interesującej historii. Budowę rozpoczęto już w roku 1233 a skończono w II połowie XIV w. Nosi ślady po licznych przebudowach. Kulminacja jego rozwoju miała miejsce w okresie pomiędzy XIV a XVIII w.

Był wówczas budowlą 4 skrzydłową z wieżami wybudowanymi w narożach. Na przełomie wieków XVIII i XIX władze zarządzających tym terenem Prus podjęły jednak decyzję o rozbiorze dwóch skrzydeł – w wyniku tej operacji budowla nabrała takiego kształtu, z jakim mamy do czynienia obecnie.

Zwiedzanie

W zamku znajduje się muzeum oraz centrum konferencyjne. Ekspozycja nie zawsze jest dostępna – jeśli zależy nam na jej zwiedzeniu warto sprawdzić, czy w danym dniu zarząd muzeum nie udostępnia przypadkiem wyłącznie terenów zamkowych.

Kwidzyński kompleks robi duże wrażenie mimo że czasy największej świetności ma już za sobą. Budowla znajduje się w bardzo dobrym stanie i możemy zobaczyć w niej liczne pamiątki po praktycznie wszystkich historycznych okresach w których był użytkowany.

Oprócz gdaniska warto zobaczyć również zabudowania zamku wysokiego z wystawą witrażu i ekspozycją archeologiczną, zamku średniego z wystawą średniowiecznej broni czy Pałac Wielkich Mistrzów z sypialnią i kaplicą.
zamek w kwidzynie

zwiedzanie zamku kwidzynPałac w Rogalinie
Mosty w Stańczykach
Gdańsk atrakcje

Zamek Książęcy w Niemodlinie