Pustynia Błędowska – co warto zobaczyć?

Niemierzone paski, które sięgają aż horyzontu znamy zazwyczaj tylko z telewizji – prawdziwe pustynie znajdują się w Afryce czy Azji, ale pustynny krajobraz możemy zobaczyć również w Polsce – Pustynia Błędowska to największy w Europie teren występowania piasków śródlądowych co oznacza, że pustynne krajobrazy dostępne są także u nas. Gdzie znajduje się to niezwykłe miejsce i dlaczego warto je odwiedzić?

Gdzie znajduje się Pustynia Błędowska?

Ten niezwykły obszar, który obejmuje około 33 km2 piasku, znajduje się na terenie dwóch graniczących ze sobą województw, tj. małopolskiego oraz śląskiego. Kluczowe są trzy miejscowości: Błędów, Klucze oraz Chechło. Choć na Pustyni Błędowskiej nie odczujemy klimatu typowego dla prawdziwych pustyń, to jednak widoki są również ekscytujące i zdecydowanie warte zobaczenia. Mamy do dyspozycji trzy najbardziej popularne punkty widokowe, które znajdują się od siebie w znacznej odległości, ale samych wejść na pustynię jest więcej. Dzięki temu można zawitać na niej od kilku różnych kierunków. Warto jednak wybrać któryś z trzech najbardziej atrakcyjnych punktów widokowych – dwa z nich znajdują się w miejscowości Klucze, a jeden w Chechle. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w czasie jednej wycieczki zaliczyć wszystkie trzy najważniejsze punkty, a najlepiej zacząć od tego, który jest nam najbardziej po drodze.

Trzy najważniejsze punkty widokowe

Pustynia Błędowska najlepiej zaprezentuje się w swojej okazałości, gdy zobaczymy ją z trzech punktów widokowych. W ten sposób ujrzymy ją  również z nieco innych perspektyw. Dwa z nich znajdują się w miejscowości Klucze – jest to Czubatka oraz Róża Wiatrów. Czubatka znajduje się nieco powyżej wydm i piasków. Przyciąga ona zawsze wielu turystów, a w jej okolicach można także zwiedzić ruiny punktu dowodzenia niemieckich wojsk z czasów wojny. Na Czubatce można nie tylko podziwiać widoki także za sprawą znajdującej się tam lornety, ale również przysiąść na drewnianych ławeczkach.

Punkt Widokowy Róża Wiatrów znajduje się pomiędzy miejscowościami Klucze i Bolesław. Swoją nazwę zawdzięcza drewnianej platformie, która jest również udostępniona turystom. To także jedyny punkt widokowy, który w sezonie posiada nieduże zaplecze gastronomiczne. Sporą atrakcją będą również znajdujące się tam wojskowe działa. Dla wielu osób to właśnie ten punkt widokowy jest największą atrakcją Pustyni Błędowskiej.

Trzecim miejscem, z którego ujrzymy wydmy i piaski z nieco innej perspektywy, jest Wzgórze Dąbrówka. Znajduje się ono w miejscowości Chechło, a od Róży Wiatrów dzieli je około 10 minut drogi, co oznacza, że te dwa punkty widokowe zdecydowanie warto zaliczyć w czasie tej samej wyprawy. To, co charakteryzuje ten punkt widokowy, to duża betonowa platforma, tablice informacyjne oraz stary bunkier.

Co istotne, w pobliżu każdego punktu widokowego znajduje się bezpłatny parking, a wstęp na Pustynię Błędowską jest całkowicie bezpłatny niezależnie od pory roku. Najlepiej oczywiście na taką wyprawę wybrać się własnym środkiem transportu – wtedy mamy pewność, że uda nam się za jednym razem zaliczyć wszystkie trzy punkty widokowe bez pośpiechu, a przy tym pozwalając sobie również na przyjemny wypoczynek i relaks.

Dlaczego warto wybrać się na Pustynię Błędowską?

Pustynia Błędowska to jedyne takie miejsce w Europie – własnymi oczami mamy okazję ujrzeć namiastkę tego, jak wyglądają prawdziwe i najbardziej znane na świecie pustynie. Jest to doznanie nie tylko estetyczne, ale również „fizycznie” przyjemne – chodzenie i nurzanie się w ciepłym piasku sprawi frajdę nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. To miejsce, które stanie się nie tylko zabawą i przyjemnością, ale również wartościową lekcją.

Usytuowanie Pustyni Błędowskiej pozwala również na połączenie naszej wyprawy z innymi atrakcjami w pobliżu. Można między innymi zaplanować zwiedzanie wybranych punktów na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej choćby takich jak Zamek Pilcza czy Ogrodzieniec w Podzamczu. Dzięki temu wolny dzień wykorzystamy maksymalnie, łącząc ze sobą relaks i edukację.

Wybierając się na „Polską Saharę” koniecznie musimy poznać jej etymologię oraz związane z nią legendy, np. o diable, który przypadkiem rozsypał nadmorski piasek. Ponadto warto także wiedzieć, że Pustynia Błędowska stała się miejscem, gdzie rozgrywały się sceny do takich filmów jak „Faraon” czy w „Pustyni i w puszczy”. I choć najmniejsi turyści najwięcej frajdy będą mieć z pustynnego piasku w sezonie letnim, to warto w to miejsce wybrać się również o innych porach roku – Pustynia Błędowska fascynuje zarówno latem i wiosną, jak i zimą oraz jesienią.