Ralph Kaminski – awangardowa sława polskiej sceny muzycznej

Na polskim rynku muzycznym działa wielu awangardowych artystów, z których każdy oferuje swoim fanom niepowtarzalną muzykę. Jednym z nich jest Rafał Stanisław Kamiński, znany jako Ralph Kaminski.

  1. Ralph Kaminski – początki
  2. Laureat Przeglądu Piosenki Aktorskiej
  3. Twórczość Ralpha Kaminskiego i zespołu The Best Band in the World
  4. Ralph Kaminski vs Michał Szpak

Zarówno przez melomanów, jak i krytyków muzycznych, Ralph Kaminski został okrzyknięty jedną z najciekawszych osobowości polskiej muzyki. Jego nieoczywiste piosenki łączą w sobie klasyczne dźwięki fortepianu i skrzypiec z instrumentami elektronicznymi, np. basem; i syntezatorami typu moog.

Ralph Kaminski – początki

Z pozoru spokojny i stonowany młodzieniec, w rzeczywistości na estradzie zamienia się w prawdziwe „zwierzę sceniczne”. Pierwsze doświadczenia z muzyką miał już w wieku 11 lat – wtedy rozpoczął naukę w szkole muzycznej, gdzie uczył się gry na fortepianie i skrzypcach. To jeden z wielu polskich muzyków, którzy mogą pochwalić się wykształceniem muzycznym. Jest absolwentem wokalistyki na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, a umiejętności szlifował podczas rocznego stypendium w Rotterdamie na Muzycznym Uniwersytecie Codarts. Sam artysta mówi o sobie, że już od przedszkola interesowała go muzyka i wszystko co z nią związane. Wspomina także – „w przedszkolu rozstawiałem kawałek zasłony na sznurku, który służył mi za kurtynę, często improwizując przedstawienia kukiełkami”. Swoją miłość do muzyki zawdzięcza mamie, która dostrzegła jego talent i zapisała na pierwsze lekcje śpiewu do lokalnego domu kultury. Pierwszy duży sukces muzyk odniósł mając zaledwie 20 lat – wówczas zdobył Grand Prix na festiwalu Carpathia, wykonując swoją autorską piosenkę The Hill. Między innymi dzięki niej współpracę menedżerską zaproponował mu producent muzyczny roku, wydawca i muzyk – Marek Kościkiewicz. Zaledwie trzy lata później, w 2013 roku, rozpoczął występy na żywo z zespołem My Best Band in the World. To właśnie z muzykami z tej formacji zdobył główną nagrodę na Międzynarodowym Kampusie Artystycznym Fama 2013. Sam Ralph wziął udział w programie X Factor, w którym wystąpił również młodszy od niego o dwa tygodnie kuzyn Michał Szpak.

Laureat Przeglądu Piosenki Aktorskiej

Fani Ralpha Kaminskiego znają go nie tylko jako wokalistę – muzyk zajmuje się wszystkim, co związane z jego twórczością. Jako autor tekstów napisał wszystkie utwory, które znalazły się na jego debiutanckiej płycie Morze, album ukazał się na rynku w 2016 roku. Oprócz pisania tekstów, Ralph komponuje muzykę, przygotowuje kostiumy i reżyseruje wideoklipy. Znany jest ze swojej wszechstronności i dbałości o wizerunek. Na kilka miesięcy przed premierą albumu Morze, artysta wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W kolejnych latach brał udział w projektach grupowych, m.in. z Maciejem „MaJLo” Milewskim, z którym nagrał piosenkę Lights, z Patrickiem The Pan w utworze Imiona tajfunów, a także z Holakiem, z którym zaśpiewał singiel Najlepsze najgorsze wakacje. W 2019 roku, Ralph Kaminski wydał drugi album, zatytułowany Młodość. Krążek szybko zyskał dużą popularność i znalazł się na 17. miejscu na liście najchętniej kupowanych płyt w Polsce. Rok 2019 przyniósł artyście również prestiżowe wyróżnienie – Kaminski wygrał 40. Przegląd Piosenki Aktorskiej oraz otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego.

Twórczość Ralpha Kaminskiego i zespołu The Best Band in the World

Fenomen Ralpha Kaminskiego to efekt jego ciężkiej pracy i miłości do muzyki. W swoich utworach artysta łączy cechy charakterystyczne muzyki pop z jazzem i brzmieniami muzyki elektronicznej, a w twórczości wokalista szuka wielu inspiracji m.in. w utworach MGMT, Culture Club, The Human League, Toma odella oraz takich sław jak George Michael, Adele, Amy Winehouse, David Bowie i Kylie Minogue. 15 października 2021 ukazał się najnowszy album wokalisty zatytułowany Kora, na którym Kaminski sięga po ponadczasową twórczość Kory i grupy Maanam. Wszyscy fani tego zespołu mogą usłyszeć swoje ulubione utwory w całkiem nowych, typowych dla tego artysty aranżacjach. Album promuje trasa koncertowa, podczas której Ralph odwiedzi czternaście polskich miast, m.in. Białystok, Katowice, Lublin, Rzeszów, Łódź, Poznań, Toruń i Bydgoszcz.

Ralph Kaminski vs Michał Szpak

Oprócz tego, że artyści są spokrewnieni i obaj wzięli udział w X Factor, łączy ich również miłość do awangardowej twórczości i ciekawych strojów. Ich wizerunek artystyczny ma wiele punktów wspólnych – artyści chętnie sięgają po image typowy dla pań, a więc makijaż oczu i twarzy, w którym duża rolę odgrywa brokat. Obaj lubią również niekonwencjonalne stroje, do których przywiązują wagę. Image obu artystów jest w pełni przemyślany i podkreśla ich wyjątkowość. Zarówno Kaminski, jak i Szpak, wybierają niebanalne i odważne stylizacje sceniczne, co stanowi kropkę nad „i” oraz swoistego rodzaju dopełnienie pieczołowicie kreowanego wizerunku artystycznego.