gdańsk atrakcje

Gdańsk atrakcje

Gdańsk to niezwykłe miasto położone w województwie pomorskim, nad Morzem Bałtyckim, w północnej części Polski. Historia Gdańska ma ponad tysiąc lat, a jej charakter przez wieki kształtowały wpływy wielu kultur, wyznań i tradycji. Obecnie, mieszka tam prawie pół miliona obywateli. Miasto jest doskonale skomunikowane i stanowi silną gospodarkę o dużym potencjale handlowym.

Ze względu na nietypową architekturę, trudną i bardzo ciekawą historię oraz świetnie przygotowaną bazę restauracyjno-hotelową każdego roku przyjeżdżają tutaj miliony turystów. Interesuje ich nie tylko wypoczynek nad polskim morzem, ale również potrzeba doświadczenia innych kultur, zabytków oraz przyrody.

Co warto zobaczyć w gdańsku? – główne atrakcje

fontanna neptuna - gdańsk - gdansk atrakcje galeria
Gdańsk – Fontanna Neptuna

Oto 10 największych atrakcji Gdańska

Fontanna Neptuna

– Plac wokół pomnika i sam pomnik stanowią istny raj dla aparatów fotograficznych. Niezwykła architektura porażająca detalami i trudna do jednoznacznego zdefiniowania sprawia, że praktycznie każdy turysta zachwyca się gdańskimi uliczkami.

Fontanna Neptuna stoi w centralnym punkcie reprezentacyjnej części miasta i od 1633 roku jest źródłem wielu domysłów i legend. Ten prawie 650 kilogramowy posąg, to najbardziej charakterystyczna wizytówka Gdańska. Obiekt przedstawia umocowaną na fontannie figurę mitologicznego władcy mórz Neptuna, który trzyma w ręku trójząb. Bliskość morza i ogólny charakter gdańskiej architektury idealnie komponuje się z mitologicznymi nawiązaniami. Całość tworzy unikalny klimat i przyciąga spojrzenia.

muzeum bursztynu - gdańsk
Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Muzeum Bursztynu

– Wyroby z bursztynu można kupić praktycznie w każdej części Polski, ale to Gdańsk nazywa się Stolicą Bursztynu. To tutaj odbywają się największe na świecie targi dotyczące tego cennego kruszca. Przyciągają one kupców z całego świata. Dlatego nie powinno dziwić, że w zabytkowym gotycko-renesansowym budynku na ul. Długiej znajduje się Muzeum Bursztynu.

Obiekt składa się z trzech elementów: Wieży Więziennej, Katowni i tak zwanej Szyi z Domem Więziennym. Budynki te stanowiły w przeszłości część średniowiecznej fortyfikacji miasta. Odwiedzający muzeum mogą poznać sposoby obrabiania bursztynu, jego historię, a także zobaczyć przepiękne przedmioty codziennego użytku wykonane w całości z tego kruszcu. Atrakcja ucieszy nie tylko dorosłych, ale również dzieci, które będą miały okazję poznać elementy fauny i flory, niejednokrotnie zamknięte w bursztynie.

ratusz głównego miasta - starego miasta - gdańsk
Ratusz – Ratusz Główny

Ratusz – Ratusz Główny

trudno pomylić z jakimkolwiek innym budynkiem w Gdańsku. jego najstarsze fragmenty pochodzą XIV wieku. Jak łatwo się domyślić, budynek był wielokrotnie przebudowywany. Efektem tych prac jest niezwykła gotycko-renesansowa budowla. Ratusz robi niesamowite wrażenie na turystach. Warto go podziwiać nie tylko z zewnątrz ale również wejść do środka, gdzie znajdziemy Wielką Salę Rady, której zdobnictwo przypomina Pałac w Wenecji.

Równie atrakcyjna będzie Sala Biała. Znajdziemy tam portrety królów polskich i piękny marmurowy kominek. Ratusz jest symbolem bogatej historii Gdańska, umiejętności artystów i rzemieślników, a także przywiązania do tradycji, ponieważ pomimo trudnych czasów udało się zachować ten zabytek dla potomnych.

brama żuraw - trójmiasto atrakcje - dwór artusa - gdańsk
Brama Żuraw – Gdańsk miejsca, które warto zobaczyć.

Brama Żuraw

– Nie da się ukryć, że wielu turystom Gdańsk kojarzy się głównie z Żurawiem. Mowa tutaj o jednym z największych i najstarszych dźwigów portowych funkcjonujących w średniowiecznej Europie. Powstał w 1444 roku i spełniał dwie funkcje. Służył do przeładunku towarów i stawiania masztu, ale z drugiej strony był też tak zwaną bramą miejską. Nietypowy wygląd tego zabytku zwraca uwagę i pozwala poczuć atmosferę dawnych czasów.

Środek dźwiga zrekonstruowano, a mechanizm napędowy nadal działa. Warto zobaczyć ten obiekt na własne oczy i utrwalić go na zdjęciach, ponieważ stanowi wizytówkę Gdańska.

dom uphagena - obiekty i miejsca, które warto zobaczyć - gdańsk
Ulica Mariacka – Gdańsk atrakcje

Ulica Mariacka

– Każde duże miasto w Polsce posiada główną ulicę, która zawsze tętni życiem i przyciąga turystów. W Gdańsku jest to Ulica Mariacka. Prowadzi od położonej nad Motławą Bramy Mariackiej, aż po równie piękny Kościół Mariacki. Pierwsze wzmianki na temat tego traktu pojawiły się już w pierwszej połowie XIV wieku.

Goście odwiedzający Gdańsk zachwycają się bogatymi rzeźbieniami, wąskimi brukowanymi przejściami między domami, urokliwymi schodami prowadzącymi do mieszkań oraz niesamowitym klimatem malutkich sklepików z biżuterią. Całość tworzy piękną klimatyczną aleję, pełną muzyki, pięknych przedmiotów i gwaru turystów. Spacer Ulicą Mariacką to prawdziwa uczta dla oczu.

kościół św. w Gdańsku
Kościół Mariacki w Gdańsku

Kościół Mariacki

– Mówi się, że Bazylika Mariacka jest największym kościołem wybudowanym z cegieł w Europie. Trudno się z tym nie zgodzić. Obiekt ten to doskonały przykład czystej sztuki gotyckiej. Budowę kościoła rozpoczęto w 1343 roku i trwała nieprzerwanie przez 159 lat. Na uwagę zasługuje trzykondygnacyjny zegar astronomiczny Jana Duringera.

Powstał on w 1470 roku i ma wysokość 14 m. Ciekawą atrakcją bazyliki jest taras widokowy. Można wejść na wieżę kościoła i podziwiać piękną panoramę Gdańska. Turystów zachęca się również do zwiedzenia samego wnętrza kościoła, gdzie można podziwiać kopię tryptyku “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Oryginał dzieła jest przechowywany w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

atrakcje gdańsk - galeria muzeum solidarności
Muzeum Solidarności – obiekty, które trzeba koniecznie zobaczyć w Gdańsku

Europejskie Centrum Solidarności

– Ze względu na bogate tło historyczne Gdańsk posiada wiele miejsc, które w sposób szczególny wpłynęły na historię Polski. Takim miejscem jest na pewno Stocznia Gdańska. Wydarzenia w Stoczni zapoczątkowały powstanie Okrągłego Stołu i przyczyniły się do upadku komunizmu. By upamiętnić to wydarzenie powstało Europejskie Centrum Solidarności. W budynku tym odbywają się konferencje oraz spotkania poświęcone wydarzeniom na świecie.

Obiekt ma także na celu upamiętnienie ruchu opozycyjnego w Polsce. W ECS cyklicznie pojawiają się różnego rodzaju wystawy skłaniające do refleksji i przemyśleń. Można także zobaczyć mnóstwo ciekawych rekwizytów związanych z nie tak dawnymi dziejami. Centrum odwołuje się również do przyszłości, o czym może świadczyć nowoczesna architektura i niezwykle interesujący design.

atrakcje trójmiasto - gdańsk
Park Oliwski oraz jego liczne atrakcje

Park Oliwski

– W bezpośrednim sąsiedztwie Archikatedry Oliwskiej znajduje się przepiękny Park Oliwski. Żyją tam kaczki oraz łabędzie, a fantazyjnie poprzycinane drzewa i krzewy stają się tłem dla zdjęć i miłym kompanem podczas letnich spacerów.

Niecały kilometr od parku znajduje się piękna wieża widokowa, która podczas ładnej pogody pozwala zobaczyć panoramę Gdańska oraz Sopotu. Park Oliwski to popularne miejsce spotkań, sposób na spędzenie leniwego, niedzielnego popołudnia i zaciszna oaza dla każdego zmęczonego zwiedzaniem turysty.

muzeum ii wojny światowej - atrakcje w gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej – Gdańsk atrakcje

Muzeum II wojny światowej oraz Westerplatte

Westerplatte jest światowym symbolem rozpoczęcia II wojnie światowej. To od ataku na polską składnicę wojskową (Westerplatte) rozpoczął się niemiecki atak na Polskę. Dlatego nie powinno dziwić, że to właśnie tam powstało Muzeum II wojny światowej. Obiekt utrzymany jest w nowoczesnym stylu, który prezentuje dzieje Polski oraz innych krajów przed wybuchem, w trakcie i po zakończeniu II wojny światowej.

To główny programu wielu wycieczek i rodzaj lekcji. Nie można dopuścić, by takie wydarzenie znowu miało miejsce. Odwiedzający chwalą nowoczesne podejście do przedstawiania tak trudnej części historii. Sposób prezentowania zachowanych przedmiotów jest ciekawy i może wiele nauczyć. Dlatego muzeum to jeden z najważniejszych punktów wycieczki do Gdańska.

gdańsk atrakcje - długi targ - obiekty i miejsca, które trzeba zobaczyć.
Długie Pobrzeże – Gdańsk atrakcje

Długie Pobrzeże

To niezwykle reprezentacyjny deptak Gdańska. Pełno tam kawiarni i restauracji, więc przyciąga głównie turystów. Jednak, tę część Gdańska odwiedzają również mieszkańcy. Długie Pobrzeże to także punkt wypadowy do innych atrakcji miasta. Można stamtąd wypłynąć w rejs na Westerplatte lub udać się do muzeum Kultury Morskiej lub Spichlerzy na Ołowiance. Wielu turystów lubi po prostu spacerować podziwiając architekturę i utrwalając wspomnienia na zdjęciach.

Gdańsk to niezwykłe miasto pełne historii, ciekawej architektury i tajemnic. Wpływy wielu kultur mocno przyczyniły się do obecnego kształtu Gdańska i mentalności jego mieszkańców. Gdańszczanie w sposób szczególny cenią sobie wolność i z ogromną radością witają w swoich progach turystów. Poczucie tolerancji i radości jest powszechne. Na pewno każdy gość poczuje się tutaj jak w domu i doceni wszystkie atrakcje Gdańska.