Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Godziny otwarcia

  • 1 maja – 30 września – WTOREK – NIEDZIELA – 10.00 – 18.00
  • 1 października – 30 kwietnia – WTOREK – NIEDZIELA – 9.00 – 17.00

Cennik

  • Zamek Lubelski (zwiedzanie Kaplicy z Lapidarium, Baszty i wszystkich ekspozycji stałych) – BILET JEDNODNIOWY 30zł (normalny) i 23zł (ulgowy)
  • Zamek Lubelski + wystawy czasowe (zwiedzanie Kaplicy z Lapidarium, Baszty, ekspozycji stałych i ekspozycji czasowych) – BILET JEDNODNIOWY 31zł (normalny) i 24zł (ulgowy)

Informacje praktyczne

Kontakt

kancelaria@muzeumlubelskie.pl
81 532 50 01 do 03

Adres

Muzeum rejestrowane w Państwowym Rejestrze Muzeów
ul. Zamkowa 9, 20-117 Lublin

Nie inaczej jest w przypadku Zamku Królewskiego w Lublinie, który jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na terenie naszego kraju.

Zamek w Lublinie – Kręte ścieżki minionych stuleci.

Zamek w Lublinie na przestrzeni wielu wieków odgrywał różną rolę. Obiekt został wzniesiony w XIIw, natomiast kolejne lata przyniosły wiele modernizacji architektonicznych. Działo się tak ze względu na przeznaczenie budowli. I tak w latach 1831-1954 zamek pełnił rolę więzienia, zaś od roku 1957 pełni funkcję muzealną. Zmiana przeznaczenia nie miała wpływu na prestiż zabytku. Obecnie jest on jednym z najważniejszych dzieł w Polsce.

zamek w lublinie
Zamek w Lublinie

Zamek lubelski ciekawostki

Z pierwotnego planu po dziś zachowała się jedynie baszta oraz kaplica zamkowa. Romańska wieża powstała w pierwszej połowie wieku XIII i łączyła w sobie funkcje mieszkalno-obronne. Badacze twierdzą, iż jest to najstarsza budowla w regionie Lubelszczyzny.

Warto dodać, że Kaplica Świętej Trójcy wchodząca w skład obiektu jest najcenniejszym zabytkiem doby średniowiecza nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Zwiedzanie

Lubelski zamek był świadkiem wielu odwiedzin gości świty królewskiej ze względu na swe walory reprezentacyjne i położenie. Rok 1530 był tyle przełomowy, że dokonała się wtedy zasadnicza przebudowa i modernizacja. Za sprawą światowej sławy architekta – Bartłomieja Berecciego obiekt został zaaranżowany na styl renesansowy. Iście ciekawa dla turystów będzie z pewnością strona zachodnia zamku.

Dziedziniec zamkowy

To w tej części ulokowane zostały gmachy mieszkalne. Z kolei na pierwszym piętrze ulokowano historyczną salę sądową, komnaty królewskie oraz
skarbiec.

Atrakcje poza zamkowe.

Warto wspomnieć o atrakcjach znajdujących się poza zamkiem w Lublinie. Warowne mury i obronne baszty wybudowane za czasów Kazimierza Wielkiego zostały zachowane po dziś. Wokół gmachu piętrzyły się strumienie Bystrzycy i Czechówki przez które prowadził przepiękny most zrobiony z drewna.

Widok na zamek

Jako, że Zamek Królewski w Lublinie stanowi jeden z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Europie – z całą pewnością warto go odwiedzić – wrażenia są niezapomniane.

Starówka w Lublinie - Zamek w Lublinie
Lublin to również piękna starówka i liczne zabytki.

Zamek w Gołuchowie
Zamek Książ
Zamek w Lublinie

Rutyna Robert
Założyciel CiekawySwiata.pl oraz kilku innych projektów internetowych. Zawodowo programista z coraz większym nastawieniem na specjalizację SEO. Prywatnie oczywiście wielki fan turystyki - szczególnie tej krajowej.