Wycieczki do Grecji – wczasy w ojczyźnie Homera i Platona

Wycieczki do Grecji od lat są w ścisłej czołówce najszybciej sprzedawanych produktów polskich biur podróży. I trudno się dziwić: kraj znajdujący się w południowo-wschodniej części kontynentu przyciąga ciepłym klimatem, pięknymi plażami, doskonałą i lekką kuchnią oraz dziedzictwem kulturowym. Grecja jest kolebką europejskiej cywilizacji, ojczyzną największych myślicieli i poetów, którzy ukształtowali naszą kulturę. Wizyta w Grecji jest podróżą do czasów starożytnych. W całym kraju, zarówno na kontynencie, jak i na wyspach, zachowała się pokaźna liczba zabytków będących świadectwem imponującej historii i potęgi antycznego świata. Ze względu na różnorodność i bogactwo tej części Europy, do Grecji organizowane są zarówno wycieczki objazdowe, jak i wyjazdy typu all inclusive do dużych, popularnych kurortów położonych na wybrzeżu.

Grecja – mitologiczna kraina pachnąca cytrusami i oliwą

Grecja jest najdalej wysuniętym na południe państwem Europy. Kraj znajdujący się na Półwyspie Bałkańskim oblewany jest przez cztery morza: Kreteńskie, Jońskie, Śródziemne i Egejskie. Grecję można podzielić na dwie części: kontynentalną oraz wyspy (Jońskie, Egejskie, Sarońskie, Sporady, Cyklady, Dodekanez, Kreta i wyspy przybrzeżne). W kraju panuje w większości typowy klimat śródziemnomorski. Wycieczki do Grecji najlepiej planować od maja do sierpnia, kiedy temperatury wahają się w granicach 25-30 stopni, a woda jest przyjemnie ciepła. Różnorodne ukształtowanie Grecji stwarza idealne warunki do uprawy bawełny, pszenicy, cytrusów, winorośli oraz oliwek, z których słynie kraj.

Niezapomniane wycieczki do Grecji – co warto zobaczyć?

Wycieczki objazdowe i stacjonarne wczasy w Grecji wybierane są przez rodziny z dziećmi, miłośników trekkingu, pasjonatów historii i dzieł sztuki. Nie sposób wymienić wszystkich obiektów i miast godnych uwagi. Na szczycie listy miejsc, które trzeba zobaczyć, będąc w magicznej Grecji, jest stolica kraju – Ateny. Akropol, Areopag czy świątynie greckich bogów to tylko niewielka część atrakcji czekających na turystów pragnących zanurzyć się w starożytnym świecie. W odległości 200 km od Aten znajdują się Delfy ze słynną wyrocznią pochodzącą z okresu mykeńskiego. Dla Greków delfickie sanktuarium było „omphalos”, czyli pępkiem świata.

Niezwykle bogatą częścią Grecji jest Peloponez położony w południowej części kraju, między Morzem Jońskim a Egejskim. Zachwycające zabytki z czasów starożytnych znajdują się głównie w tak zwanej Małej Pętli Argolidzkiej, w skład której wchodzą Mykeny, Korynt i Epidauros. Ruiny miasta Mykeny z piękną Lwią Bramą, Grobowiec Agamemnona czy korynckie fontanny Perjrene i Glauki to tylko niewielka część starożytnej spuścizny zachowanej na Peloponezie.

Wypoczynek na wyspach

W Grecji życie płynie w rytmie siga-siga! Tydzień lub dwa spędzone w kurorcie nad Morzem Jońskim albo Egejskim postawią Cię na nogi, zregenerują ciało i umysł. Wypoczynek w Grecji możesz zaplanować w części kontynentalnej albo na jednej z wysp oblanych turkusową wodą. Osoby spragnione relaksu na leżaku za cel swojej podróży najczęściej obierają Kretę słynącą z pięknej linii brzegowej z szerokimi, piaszczystymi plażami, rajski Zakynthos, Korfu zwane „zielonym sercem Grecji” oraz Chalkidiki – górzysty półwysep cieszący się zaszczytnym mianem „greckich Karaibów”. Co ciekawe, aż 90 z niemal 600 greckich plaż wyróżnionych Błękitną Flagą znajduję się właśnie tutaj.

Wypoczynek w Grecji to również idealna okazja do rozsmakowania się w lokalnej kuchni. Grecy, jak na prawdziwych hedonistów przystało, kochają ucztować w gronie rodziny i przyjaciół. Kuchnia serwowana w tej części Europy jest smaczna i zdrowa. Menu opiera się na owocach morza, oliwkach i dobrej oliwie, warzywach i fasoli. Nieodłączną częścią wielu tradycyjnych dań jest ser feta. Do tradycyjnych potraw greckich zaliczamy rozsławioną na cały świat sałatkę, tzatziki, dolmadhes podobne do znanych w Polsce gołąbków, mousakę z bakłażanami oraz mięsem jagnięcym lub wieprzowym, souvlaki (szaszłyki z mięsem) i pastę z ikry karpia, czyli taramosalatę. Całości dopełnia łyk anyżowej wódki ouzo i wina Retsina z dodatkiem żywicy sosnowej. Podczas wizyty w greckiej tawernie nie tylko zaspokoisz swój apetyt, ale również spalisz kalorię, tańcząc sirtaki!

Biuro podróży czy samodzielna organizacja?

Dla większości osób urlop jest najbardziej wyczekiwanym czasem w ciągu całego roku. Jeśli nie chcesz, aby problemy organizacyjne, odwołane loty czy bariera językowa zepsuły Ci wycieczkę, skorzystaj z usług touroperatora. Faktem jest, że samodzielne zorganizowanie zagranicznej wycieczki może być ekscytującym przeżyciem. Warto jednak pamiętać, że wyjazd poza Polskę może wiązać się z wieloma komplikacjami, których nie sposób przewidzieć. Biuro podróży należycie zadba o każdy aspekt wyjazdu, począwszy od lotu, poprzez transfer do hotelu, na sprawnym zakwaterowaniu i ubezpieczeniu kończąc. Na miejscu każdy uczestnik wyjazdu otoczony jest opieką polskojęzycznego rezydenta. Każde dobre biuro podróży oferuje zarówno wycieczki objazdowe po całym kraju, jak i wczasy w najlepszych kurortach.