Łazienki Królewskie

Łazienki Warszawa – ciekawostki, godziny otwarcia, opis, cennik

Łazienki Królewskie są jednym z najpiękniejszych zakątków, jakimi może nas oczarować Warszawa. To ciekawa historia, piękna architektura oraz przyroda tworzą wyjątkową całość.

Efekt? Ten park od lat wzbudza zachwyt, od lat jest też jednym z najważniejszych punktów w programie każdej wycieczki po Warszawie. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca i jego przeszłości?

Z kart historii – długiej dzieje Łazienek Królewskich

Choć Łazienki Królewskie kojarzone są przede wszystkim z epoką króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, dzieje tego miejsca są znacznie dłuższe. Wiadomo, że już w czasach króla Zygmunta Augusta Ujazdów staje się centralnym punktem na mapie królewskich dóbr. Gdy w 1548 roku umiera król, Ujazdów staje się własnością wdowy po nim.

W ten oto sposób Ujazdów trafia w ręce królowej Bony, dzięki której powstaje tu pierwsza letnia rezydencja królewska. Co ciekawe, był to pierwszy tego typu obiekt w okolicach , która – choć jeszcze nie była stolicą kraju – zaczynała stawać się coraz ważniejszym ośrodkiem życia kulturalnego i politycznego.

Pierwsza rezydencja była obiektem drewnianym, dopiero król Zygmunt III Waza zbudował tu rezydencję murowaną, nazwaną Zamkiem Ujazdowskim. Kolejnym obiektem, który powstaje na terenie Ujazdowa, jest Belweder – piękna willa, wzniesiona przez Krzysztofa Zygmunta Paca (kanclerza wielkiego litewskiego) dla swej ukochanej żony.

Łazienki Królewskie
Łazienki Królewskie Pałac na Wyspie

W połowie XVII wieku, z woli króla Jana Kazimierza, tereny Ujazdowa przechodzą w ręce podkomorzego Teodora Denhofa, ten z kolei odstępuje prawa do Ujazdowa innej znanej postaci – marszałkowi Stanisławowi Herakliuszowi Lubomirskiemu.

To w jego czasach powstaje tu willa kąpielowa, zwana Łazienką, pojawiają się też pierwsze pawilony: Ermitaż oraz Arkadia. Ich projekty od samego początku wzbudzają zachwyt, tym bardziej, że ich autorem był Tylman z Gameren – artysta wyjątkowo zasłużony dla Warszawy.

W 1764 roku Ujazdów kupuje Stanisław August Poniatowski – przyszły król Polski. W jego czasach powstają nowe gmachy, projektowane przez Domenica Merliniego. Są to tak ciekawe budynki, jak Biały Domek oraz Pałac Myślewicki.

Pod koniec XVIII wieku Łazienki wzbogacają się o takie obiekty, jak Brama Chińska, Stara Oranżeria czy pomnik przedstawiający króla Jana III Sobieskiego. W latach 80-tych XVIII wieku willa kąpielowa, zwana dawniej Łazienką, przemienia się w reprezentacyjny Pałac na Wodzie.

W gmachu tym powstają tak piękne pomieszczenia, jak Sala Balowa, Gabinet Portretowy czy Galeria Obrazów. W 1791 roku następuje też uroczyste otwarcie Amfiteatru, dzięki któremu warszawskie łazienki stają się jeszcze bardziej przyjaznym dla ludzi kultury miejscem.

łazienki królewskie w warszawie
Łazienki Królewskie w Warszawie

Po śmierci króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1798 roku, właścicielem tej posiadłości zostaje jego bratanek – książę Józef Poniatowski. Od 1817 roku właścicielem parku i znajdujących się na jego terenie budowli jest car Aleksander I. Oznacza to szereg zmian, m. in. rozbudowę Belwederu i przemienienie go na siedzibę wielkiego księcia Konstantego.

W XIX wieku powstają też nowe obiekty, takie jak Świątynia Sybilli, Świątynia Egipska oraz Nowa Pomarańczarnia.

W 1914 roku Rosjanie opuszczają Łazienki, a od 1918 roku zaczynają tu urzędowanie przedstawiciele odrodzonej Polski. Belweder staje się zatem siedzibą Naczelnika Państwa, marszałka Józefa Piłsudskiego, a od 1922 roku – oficjalną siedzibą prezydenta RP. Pałac na Wodzie zaczyna służbę jako Reprezentacyjne Gmachy Rzeczpospolitej. Taką rolę Łazienki Królewskie pełniły do czasów II wojny światowej.

Wielki konflikt zbrojny, który doprowadził do zrównania Warszawy z ziemią, okazał się dość szczęśliwy. Straty były spore, wielu obiektom udało się jednak przetrwać do naszych czasów. Dzięki powojennej renowacji, w 1960 roku Łazienki Królewskie zostały udostępnione zwiedzającym, a Pałac na Wodzie zaczął swa karierę jako placówka muzealna.

W 1968 roku udostępniono zwiedzającym Biały Domek – powojenną siedzibę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pałac Myślewicki musiał na taki zaszczyt poczekać znacznie dłużej, bo jego wnętrza można zwiedzać dopiero od 2015 roku.

łazienki w warszawie - warszawa łazienki - pałac na wyspie
Pałac na Wyspie to jedna z największych atrakcji Warszawskich Łazienek

Znani mieszkańcy

Najbardziej znanym mieszkańcem Pałacu na Wodzie był ostatni król Polski – Stanisław August Poniatowski. To postać tragiczna, pełna kontrastów, która wciąż jest przedmiotem gorących dyskusji w świecie historyków. Dlaczego? Politykiem okazał się marnym, o czym może świadczyć wymazanie Polski z map Europy.

Był jednocześnie wielkim człowiekiem kultury i nauki, u którego boku wielu twórców polskiego oświecenia miało zapewnione doskonałe warunki do prowadzenia swej działalności. Słynne obiady czwartkowe to tylko jedna z zasług, jakimi wykazał się król Stanisław August w dziedzinie nauki.

teatr na wodzie - łazienki warszawa - warszawa łazienki

A co z innymi? Warto pamiętać, że w budynku na Wodzie gościł nie raz Mikołaj I Romanow (wnuk Katarzyny Wielkiej oraz młodszy brat cara Aleksandra I i wielkiego księcia Konstantego). W Wielkiej Oficynie, zwanej obecnie Podchorążówką, zaczęło się 29 listopada 1830 roku Powstanie Listopadowe, na czele którego stanął Piotr Wysocki – kolejna postać, której w czasie zwiedzania warto poświęcić nieco więcej uwagi.

O kim jeszcze warto pamiętać? O marszałku Józefie Piłsudskim, który ostatnie lata swego życia spędzić w Belwederze, oraz o księciu Poniatowskim, który stał się jednym z najważniejszych bohaterów w okresie wojen napoleońskich.

przyroda w łazienkach królewskich - muzeum łazienki królewskie
Przyroda w Łazienkach Królewskich

Spacerkiem przez Łazienki Królewskie

Ze względu na fakt, iż w Łazienkach Królewskich nie brak pięknych pamiątek z dawnych czasów, park ten stał się jednym z najważniejszych punktów programie niemal każdej wycieczki po Warszawie. Na co warto tu zwrócić szczególną uwagę?

W miejscu tym zachwyca wspaniały Pałac na Wodzie, w którym można obecnie podziwiać wiele cennych dzieł sztuki. Zachwyca Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim, pięknie prezentuje się też Pałac Myślewicki oraz Biały Domek. Amfiteatr, budynek Podchorążówki oraz piękne pomniki i rzeźby – oto atrakcje, dzięki którym wycieczki po tym warszawskim parku dla każdego z nas staną się wspaniałą przygodą.

muzeum Łazienki Królewskie - ogrody
Łazienki w Warszawie to pozycja obowiązkowa dla każdego odwiedzającego stolice

Warszawa to miasto pełne cennych zabytków oraz atrakcji, obok których miłośnicy historii nie mogą przejść obojętnie. Na dokładne poznanie obiektu warto przeznaczyć jeden dzień. Na szczęście baza noclegowa w Warszawie jest tak dobrze rozwinięta, że w pobliżu tego parku tanie noclegi można znaleźć bez większych problemów.

Pozwala to na dokładne zwiedzanie i Łazienek Królewskich, i Zamku Ujazdowskiego, i innych obiektów, które znalazły się na słynnym Trakcie Królewskim.

Łazienki Królewskie - lazienki park - warszawa łazienki
Piękno przyrody oraz charakterystyczne pawie to elementy rozpoznawcze

Łazienki Królewskie cennik

Pałac na Wyspie bilety: Normalny 25 zł | Ulgowy 18 zł | Dzieci i studenci do 26 lat 1 zł

Stara Oranżeria, Teatr Królewski: Normalny 20 zł | Ulgowy 15 zł | Dzieci i studenci do 26 lat 1 zł

Pałac myśliwski: Normalny 10 zł | Ulgowy 5 zł | Dzieci i studenci do 26 lat 1 zł

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa: Normalny 10 zł | Ulgowy 5 zł | Dzieci i studenci do 26 lat 1 zł

Wstęp do łazienkowskich ogrodów jest bezpłatny.

Piątek – dzień bezpłatnego wstępu, nie obowiązują rezerwacje, zwiedzanie wyłącznie indywidualne (nie ma możliwości zwiedzania z przewodnikiem), audioprzewodniki płatne 12 zł.

Łazienki Królewskie godziny otwarcia

Obiekty Muzeum otwarte są sześć dni w tygodniu. Ogrody zapraszają codziennie od rana do wieczora – bramy zamykane są o godz. 22.00.

Bilety wstępu do obiektów nabyć można w kasach w Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickim, Starej Oranżerii, Podchorążówce oraz w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Sprawdź ceny biletów

Ostatnie wejście do obiektów odbywa się na pół godziny przed ich zamknięciem.

Zwiedzanie obiektów w sezonie letnim (1 maja – 30 września) odbywa się w następujących godzinach:

PAŁAC NA WYSPIE – Warszawa Łazienki

wtorek – czwartek: 10.00-18.00

piątek: 10.00-20.00

sobota – niedziela: 10.00-18.00

 • STARA ORANŻERIA I TEATR KRÓLEWSKI

wtorek – czwartek: 10.00-18.00

piątek: 10.00-20.00

sobota – niedziela: 10.00-18.00

 • PAŁAC MYŚLEWICKI

wtorek – czwartek: 10.00-18.00

piątek: 10.00-20.00

sobota – niedziela: 10.00-18.00

Uprzejmie informujemy, że 29 czerwca 2019 r. w godz. 12.00-13.00 pierwsze piętro Pałacu Myślewickiego będzie niedostępne dla zwiedzających.

 •  BIAŁY DOMEK

zamknięty

 • PODCHORĄŻÓWKA – SKLEP MUZEALNY

wtorek – czwartek: 10.00-18.00

piątek: 10.00-20.00

sobota – niedziela: 10.00-18.00

 •  NOWA PALMIARNIA – CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ

wtorek i czwartek: godz. 16.00-19.00

 • MUZEUM ŁOWIECTWA I JEŹDZIECTWA

wtorek – czwartek: 10.00-18.00

piątek: 10.00-20.00

sobota – niedziela: 10.00-18.00

Uprzejmie informujemy, że 30 czerwca 2019 r. Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa otwarte jest do godz. 16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30).

Zwiedzanie obiektów w sezonie zimowym (1 października – 30 kwietnia) odbywa się w następujących godzinach:

 • PAŁAC NA WYSPIE

wtorek – niedziela: 9.00-16.00

 •  STARA ORANŻERIA I TEATR KRÓLEWSKI

wtorek – niedziela: 9.00-16.00

 •  PAŁAC MYŚLEWICKI

wtorek – niedziela: 9.00-16.00

 • BIAŁY DOMEK

zamknięty

 • PODCHORĄŻÓWKA – SKLEP MUZEALNY

wtorek – niedziela: 9.00-16.00

 •  NOWA PALMIARNIA – CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ

wtorek i czwartek: 16.00-18.00

 • MUZEUM ŁOWIECTWA I JEŹDZIECTWA

wtorek – niedziela: 9.00-16.00

W sezonie zimowym grupy zorganizowane mogą zwiedzać obiekty dodatkowo w godz. 16.00-18.00 po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji.

Zabytkowe obiekty Królewskie są otwarte dla zwiedzających:

1 maja – Święto Pracy, 3 maja – Święto Konstytucji, Zielone Świątki

15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego/Wniebowzięcie Matki Boskiej

11 listopada – Święto Niepodległości

Zabytkowe obiekty są zamknięte dla zwiedzających:

1 stycznia – Nowy Rok, 6 stycznia – Trzech Króli, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, Poniedziałek Wielkanocny, Boże Ciało, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 2 listopada – Dzień Zaduszny, 24 grudnia – Wigilia świąt Bożego Narodzenia, 25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie, 31 grudnia – Sylwester

Łazienki Królewskie – mapka dojazdowa

https://ciekawyswiata.pl/kategoria/zamki-w-polsce/