Wynajem jachtów w Chorwacji – poradnik

 

Wynajem jachtu w Chorwacji wcale nie jest skomplikowanym zadaniem. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie jest to rozwiązanie zarezerwowane wyłącznie dla osób zamożnych, wymagające dużego nakładu finansowego czy zdobycia zaawansowanych uprawnień. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z czarterem jachtów, ale fascynuje cię sama koncepcja wakacji na jachcie czy idea romantycznej podróży, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Ten krótki przewodnik sprawi, że czarter jachtu będzie łatwiejszy.

1. Czarter jachtów w Chorwacji – wymagania

2. Wynajem łodzi – dostępne opcje

3. Gdzie znaleźć czarter jachtów?

4. Ile kosztuje wynajem jachtu w Chorwacji?

W poniższym tekście omawiamy wynajem jachtów w Chorwacji, natomiast podobnie wyglądają procedury w innych krajach, w których dużą popularnością cieszy się czarter jachtów. Mazury z kolei to polski region, w którym jachty i łodzie motorowe są dostępne dla turystów.

Czarter jachtów w Chorwacji – wymagania

A zatem decyzja zapadła… Zadecydowałeś, że wynajmujesz jacht żaglowy. Czy w Chorwacji wymagane są do tego jakieś szczególne uprawnienia? Okazuje się, że tak.

Minimalne warunki pozwalające wynajmować jachty żaglowe w Chorwacji to patent Jachtowego Sternika Morskiego oraz międzynarodowe świadectwo radiooperatora (SRC). Jeśli takich uprawnień nie posiadasz, Ty lub inna osoba z twojej załogi na pokładzie jachtu, muszą taki dokument uzyskać. Nie powinno być z tym większego problemu. Kursy tego typu trwają jeden dzień i są organizowane przez cały rok w większości dużych polskich miast.

Możesz także wziąć udział w szkoleniu na terenie Chorwacji, uzyskując lokalny stopień Vodjtelj Brodice. Stopień ten w zupełności wystarczy do wynajęcia jachtu.

Wynajem łodzi – dostępne opcje

Dla czarterujących jachty dostępne jest kilka opcji takiego wynajmu.

  • Czarter jachtu ze skiperem

Początkującym polecamy: wynajmij jacht ze skiperem. Wybierając ten wariant, nie musisz posiadać międzynarodowej licencji do żeglowania ani doświadczenia w żeglarstwie. Skiper zna wiele ciekawych tras, także takich, które można zobaczyć jedynie indywidualnie, gdyż nie są oferowane grupom turystycznym. Chorwaccy kapitanowie są bardzo komunikatywni.

  • Czarter jachtu bez skipera

W tej opcji koszt wynajmu łodzi jest zdecydowanie niższy, a w bonusie zyskujesz nieograniczoną swobodę. Jednocześnie jednak potrzebujesz licencji i musisz opłacić kaucję.

Gdzie znaleźć czarter jachtów?

Istnieją trzy główne sposoby na znalezienie jachtu.

  • Wynajem jachtu w marinie

W każdym niewielkim miasteczku w Chorwacji znajdziesz marinę z dziesiątkami lub nawet setkami jachtów różnej klasy i wielkości. W niektórych miastach, takich jak Split, Pula, Zadar, Trogir czy Rovinj, ich liczba może osiągać tysiące. Wystarczy udać się do mariny, do głównego budynku (często jest to niewielka budka lub niewielki dwupiętrowy budynek z recepcją) i poinformować, że chcesz wynająć jacht z lub bez skippera. Z przyjemnością przedstawią ci dostępne opcje.

  • Wynajem jachtu od agencji

Biura turystyczne są obecne praktycznie w każdym centrum miasta i z pewnością pomogą ci w wynajęciu jachtu. Co prawda, może to być droższa opcja, ale zajmą się wszystkimi przygotowaniami, a ty będziesz musiał jedynie pojawić się w porcie w ustalonym dniu i godzinie, oraz zaopatrzyć się w artykuły spożywcze we własnym zakresie.

  • Wynajem online

Obecnie istnieje wiele stron internetowych oferujących takie usługi. Możesz samodzielnie wybrać jacht, okres czarteru, całą kabinę lub tylko kabinę, z lub bez skippera. Wystarczy przybyć do portu.