Sunny resort beach with palm tree at the coast shore of Red Sea in Sharm el Sheikh, Sinai, Egypt, Asia in summer hot. Bright sunny light

Zimowy wypoczynek w Egipcie: jak tanio zorganizować wyjazd?

 

Wyjazd do Egiptu zimą? To doskonały pomysł! Temperatury są bardzo przyjazne, a atrakcji nie brakuje ani fanom plażowania, ani tym, którzy wolą zwiedzanie czy relaks nad basenem. Pozostaje tylko jedno ważne pytanie: jak zorganizować taki wyjazd bez przepłacania? Podpowiadamy.

Egipt zimą: samodzielnie czy z biurem podróży?

Od powyższego pytania warto rozpocząć planowanie swojej wyprawy. Która opcja będzie tańsza i wygodniejsza? Nie ma co do tego żadnych wątpliwości – do Egiptu zazwyczaj najlepiej jechać z touroperatorem. Koszt podróży może być znacznie niższy.

Powodów jest kilka, a najważniejsze to:

  • znikoma liczba tanich lotów z Polski do portów w Egipcie, a zwłaszcza tych w pobliżu kurortów nad Morzem Czerwonym; można je znaleźć, wyruszając z Niemiec czy Włoch, ale tam też trzeba jakoś dotrzeć (i ponieść dodatkowy koszt);
  • stawki za noclegi w hotelach – biura podróży mają wynegocjowane bardzo korzystne warunki, znacznie atrakcyjniejsze niż te możliwe do uzyskania na własną rękę.

Warto zatem poszukać atrakcyjnego wyjazdu z biurem – powinno być taniej!

Last minute w Egipcie – szansa na oszczędności

Koszt wyjazdu do Egiptu może być uzależniony od tego, kiedy zarezerwujesz swoją podróż. Zazwyczaj najwięcej zyskują ci, którzy planują z wyprzedzeniem, na tzw. first minute. Oszczędności może przynieść jednak również last minute do Egiptu. Wyjazd rezerwowany „na ostatnią chwilę” często oznacza nieco niższą cenę. Musisz jednak być gotowy do wyruszenia w podróż w ciągu kilku dni od daty wykupienia wycieczki. Coś za coś!

 

Porównanie ofert od wielu touroperatorów

Masz swojego ulubionego touroperatora? Pamiętaj, że pozostali, którzy obsługują wycieczki do Egiptu, mogą mieć równie dobry standard obsługi, a przy tym… w określonym momencie zaoferować niższe ceny. Dlatego dobrym pomysłem jest porównanie, ile kosztują wakacje w tym samym hotelu w różnych biurach podróży. Dzięki temu czasami można zaoszczędzić całkiem sporą sumkę!

Długość podróży ma znaczenie

Im dłuższy zimowy urlop w Egipcie, tym wyższa będzie cena całego wyjazdu. Jak zatem zaoszczędzić? Biorąc pod uwagę to, że czas lotu do Sharm El Sheikh wynosi ok. 4h, można sobie pozwolić nawet na 5-6 dni wypoczynku. Cena za zimowe last minute w formule 5 nocy/7 dni może wynieść, z all inclusive, nawet ok. 1 300 zł! Z drugiej strony – ok. 1 000 zł więcej za osobę może oznaczać szansę na 14-dniowy pobyt.

Kategoria hotelu a cena zimowego last minute w Egipcie

Na cenę Twojego pobytu w Egipcie będzie mieć też wpływ standard hotelu, a dokładniej – liczba gwiazdek. Warto pamiętać, że egipskie 3 gwiazdki nie zawsze są tym samym co te przyznawane w Polsce czy w Hiszpanii. Poziom komfortu może być nieco niższy, choć w ostatnich latach nie jest to już prawidłowość.

Pewne jest jedno: między obiektami 3*, 4* i 5* są różnice cenowe – czasami na poziomie kilkuset, a czasami kilku tysięcy złotych. Im jednak więcej gwiazdek, tym wyższy komfort pobytu. Obiekty z najwyższej półki mogą zapewniać np. podgrzewany basen, aquapark dla dzieci i inne atrakcje.

Cena ferii w Egipcie a wyżywienie

Kolejnym czynnikiem, który ma przełożenie na koszt wakacji w Egipcie, jest rodzaj wyżywienia w hotelu. Co jest do wyboru?

  • All inclusive, a zatem model „wszystko w cenie” – w tej opcji możesz liczyć na 3 posiłki dziennie + przekąski, a także szeroki wybór napojów bezalkoholowych i alkoholowych bez dopłaty. Ten wariant oznacza jednak również zazwyczaj najwyższy koszt pobytu.
  • Full board – to opcja z trzema posiłkami w cenie, ale bez napojów; rzadko spotykana w Egipcie, ale nieco tańsza.
  • HB, czyli half-board, to wersja z dwoma posiłkami dziennie (śniadanie i obiadokolacja), bez napojów w cenie; ten wariant jest zazwyczaj tańszy. Wybierając go, zwróć jednak uwagę na to, w jakiej okolicy znajduje się Twój hotel. Jeśli jest usytuowany na pustyni, pośrodku „niczego” (czasami dosłownie!), dodatkowe wydatki na napoje czy przekąski mogą być wyższe, niż się spodziewasz.

Wyżywienie typu Bed&Breakfast (czyli wyłącznie ze śniadaniem w cenie) w Egipcie zdarza się rzadko. Jeżeli jednak wybierasz jeden z hoteli w Hurghadzie czy Sharm El Sheikh, położony blisko centrum któregoś z tych miast, może to być opłacalna opcja. Restauracje w tych kurortach nie zawsze są kosztowne, a Ty możesz każdego dnia spróbować ciekawych dań lokalnych (np. koshari czy shawarmy) w innym miejscu.

Na cenę ferii w Egipcie może mieć wpływ wiele czynników – od tego, jak i z kim je zorganizujesz, przez standard hotelu, aż po termin rezerwacji. Jeśli jednak dobrze się postarasz, nie przepłacisz za urlop i spędzisz go w komfortowych warunkach. Powodzenia!