Kraków - najpiękniejsze polskie miasto
Kraków - Starówka

TOP 8: najpiękniejsze miasta w Polsce

Każde z nich ma swój niepowtarzalny charakter, każde z nich może pochwalić się licznymi atrakcjami i cennymi zabytkami. Polskie miasta zachwycają, a chętnych na ich zwiedzenie nie brakuje. Jakie ośrodki miejskie mogą się okazać ciekawym celem wycieczki dla miłośników kultury, historii i pięknych zabytków? Oto 8 miast, którym z pewnością warto poświęcić swój czas i energię.

Panorama Karpacza
Panorama Karpacza

TOP 8: Karpacz

Dla miłośników górskich wędrówek, Karpacz jest bardzo ważnym punktem na mapie Polski. To doskonały punkt wypadowy w Karkonosze – najwyższe pasmo górskie w Sudetach. Wczasy w Karpaczu są bardzo dobrą propozycją i dla tych, którzy cenią sobie ciekawe zabytki i wyjątkową atmosferę. Ciekawe muzea, tory saneczkowe i deptak, przy którym nie brak zabytkowych pensjonatów – oto czynniki, dzięki którym Karpacz jest jedną z najważniejszych miejscowości turystycznych w polskich górach. A co z miłośnikami zabytków? I na nich czekają tu wyjątkowe atrakcje. Tą najważniejszą jest Świątynia Wang, zbudowana na przełomie XII i XIII wieku w odległej Norwegii.

Panorama Zakopanego
Panorama Zakopanego

TOP 7: Zakopane

Leżące u stóp Tatr Zakopane przyciąga nie tylko narciarzy i miłośników górskich wycieczek, ale i tych, którzy w trakcie krajoznawczej wycieczki chcą lepiej poznać sztukę i kulturę Podhala. Spacer po Krupówkach, zwiedzanie drewnianych zabytków zakopiańskiej architektury oraz wizyta w tych miejscach, które są związane ze znanymi Polakami – oto najciekawsze sposoby spędzania wolnego czasu w tym mieście. Zakopane to przecież i słynna Harenda, i Atma, do której warto zajrzeć. To również Muzeum Stylu Zakopiańskiego oraz ciekawa ekspozycja, dzięki której można zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tatrzańskiej przyrody. To także słynne skocznie narciarskie oraz klimatyczne lokale, w którym można spróbować największych specjałów podhalańskiej kuchni.

Kazimierz Dolny
Panorama Kazimierza Dolnego

TOP 6: Kazimierz Dolny

To jeden z najpiękniejszych ośrodków miejskich w dolinie Wisły, który zachwyca i piękną okolicą, i cennymi zabytkami. Wycieczki po Kazimierzu Dolnym to nie lada gratka dla miłośników renesansowej architektury oraz dla tych, których fascynuje kultura żydowska. Piękne kamienice przy rynku, zabytkowe spichlerze, dawna synagoga oraz tak znane punkty widokowe, jak Góra Trzech Krzyży – oto atrakcje, którymi Kazimierz nad Wisłą od lat skutecznie przyciąga turystów z całej Polski.

Sandomierz wieczorową porą
Sandomierz wieczorową porą

TOP 5: Sandomierz

Piękna okolica i cenne zabytki sprawiają, że Sandomierz cieszy się wielkim powodzeniem wśród turystów. nie brak tu ciekawych perełek dawnej architektury oraz placówek muzealnych, do których koniecznie trzeba zajrzeć. Liczne wąwozy, w tym Wąwóz Królowej Jadwigi, wiekowe świątynie – oto atrakcje, z którymi kojarzone jest to miasto. Sandomierz zachwyca jednocześnie ciekawa trasa podziemną oraz rynkiem, wokół którego można ujrzeć wiele pięknych kamienic. Brama Opatowska, Ucho Igielne oraz Dom Jana Długosza są kolejnymi obiektami, dzięki którym w tym mieście każdy z nas może spędzić wolny czas w niezwykle atrakcyjny sposób.

Wieża Ratuszowa w Poznaniu wieczorową porą
Wieża Ratuszowa w Poznaniu wieczorową porą

TOP 4: Poznań

Wycieczki po stolicy Wielkopolski to wyjątkowa przygoda dla każdego miłośnika historii i pięknej architektury. Kamienice, dumnie wznoszące się przy Starym Rynku, renesansowy ratusz – oto atrakcje, dzięki którym Poznań jest miastem tak chętnie odwiedzanym przez turystów. Zamek cesarski, Stary Browar – oto kolejne obiekty, którym turyści w trakcie zwiedzania tego miasta bardzo chętnie poświęcają swój czas. A co z tymi, którzy chcą wypocząć? Dla nich Poznań to przede wszystkim Malta i wspaniałe tereny rekreacyjne wokół słynnego jeziora.

TOP 3: Warszawa

Stolica kraju również ma się czym pochwalić. Zamek Królewski i Kolumna Zygmunta, Krakowskie Przedmieście czy Barbakan – oto najważniejsze atrakcje Warszawy. Wycieczki po tym mieście nie mogą się też obejść bez wizyty pod gmachem Sejmu, w którym zapadają najważniejsze decyzje na temat naszego państwa. W trakcie zwiedzania Warszawy warto też znaleźć czas na wizytę w Pałacu Kultury i Nauki. Kusi on słynną Salą Kongresową oraz tarasem, z którego roztacza się niezapomniany widok na miasto. Wilanów, Łazienki, Muzeum Powstania Warszawskiego – oto kolejne miejsca, którym w czasie pobytu w tym mieście warto poświęcić swój czas.

Wrocław Starówka
Wrocław Starówka

TOP 2: Wrocław

Najważniejsze miasto Dolnego Śląska przyciąga cennymi skarbami architektury. Słynna Hala Stulecia, ratusz oraz kamienice, które można zobaczyć przy wrocławskim rynku – oto zabytki, które na każdym z nas mogą zrobić ogromne wrażenie. Wizyta na terenie Ostrowa Tumskiego – najstarszej części miasta, będzie dodatkową przygodą dla każdego miłośnika historii i architektury sakralnej. A co z miłośnikami kultury? Na nich na terenie Wrocławia czekają liczne galerie i muzea. Dumą miasta jest Panorama Racławicka, która trafiła tu po wojnie z odległego Lwowa. Warto też podkreślić, że Wrocław jest miastem niezwykle przyjaznym dla najmłodszych turystów. Czekają tu na nich takie atrakcje, jak ZOO, Hydropolis oraz Szlak Krasnali, dzięki którym poznawanie przeszłości stolicy Dolnego Śląska staje się dla małych podróżników świetną zabawą.

Kraków - najpiękniejsze polskie miasto
Kraków – Starówka

TOP 1: Kraków

Wycieczki po grodzie Kraka to jedna z ciekawszych propozycji dla wszystkich miłośników architektury i historii. Z cennymi zabytkami można się tu przecież spotkać niemal na każdym kroku. Zamek na Wawelu, Rynek Główny, Sukiennice i kościół Mariacki – oto najsłynniejsze atrakcje tego miasta. W czasie pobytu w Krakowie warto też pospacerować po Plantach i przyjrzeć się pozostałościom dawnych fortyfikacji miejskich. Brama Floriańska i Barbakan są ich najpiękniejszymi reprezentantami. Kusi też krakowski Kazimierz, pełen pożydowskich kamienic, bożnic i innych budowli, które urzekają swą wyjątkową formą.

Polskie miasta mają wiele uroku, a spacer po ich ulicach może się dla każdego z nas stać wspaniałą przygodą. Warto odwiedzać polskie grody, poznawać ich dzieje i tajemnice. Takie wycieczki będą dla nas nie tylko świetną zabawą, ale i lekcją, dzięki której lepiej poznamy swój kraj.