Łagów - Lubuskie

Łagów – perła ziemi Lubuskiej

Łagów to miejscowość znajdująca się w zachodniej części Polski (województwo lubuskie) licząca 1,5 tysiące mieszkańców. Prawa miejskie Łagów uzyskał w 1253r (ciekawostką jest, że Kraków uzyskał je 4 lata później), a 1869 utracił je za udział mieszkańców w Powstaniu Styczniowym.

To miejscowość znajdująca się na przesmyku po miedzy dwoma jeziorami: Trześniowskie i Łagowskie. Lokalizacja w równej odległości po między Zieloną Górą a Gorzowem Wielkopolskim, umożliwia dojazd z obydwu tych miast w czasie około 1 godziny.

Łagów, Lubuskie
Łagów, Lubuskie

Urozmaicona rzeźba terenu i ciekawa historia czynią z miasta bardzo interesujące miejsce do zwiedzania oraz wypoczynku. Po mimo swoich niewielkich rozmiarów terytorialnych oraz niewielkiej liczebności mieszańców Łagów posiada bardzo bogaty kalendarz imprez lokalnych. Odbywa się tu wiele imprez kulturalnych, dzięki którym miejscowość jest uważana za miasto artystów i uzyskała przydomek Zaułek Sztuki.

O co chodzi z zamykaniem miasta na noc?

Otóż w średniowieczu zarówno Łagów jak i wiele innych osad handlowych były na noc zamykane. A tak się składa, że stary Łagów znajduje się na terenie po między bramami Polską i Marchijską i jeżeli zostaną one zamknięte to tego terenu nie da się opuścić. Po zamknięciu bram jedynym wyjściem jest droga przez jezioro.

 

Atrakcje turystyczne Łagowa

Zamek z wierzą góruję nad całą miejscowością. Za sprawą swojej historii budowla nosi nazwę Zamek Joannitów. Charakterystyczna wieża przylegająca do zamku jest interesującą atrakcją turystyczną, do której można dotrzeć wspinając się po 334 schodach. Piękną panoramę miasta można podziwiać z wysokości ok.35 metrów. Na drodze do zamku stoją dwie bramy: Polska i Marchijska.

brama polska w Łagowie
Brama Polska w Łagowie

Bramy Polska i Marchijska

Zlokalizowane są od siebie w odległości 3 min spacerem zatem zobaczenie obydwu nie stanowi najmniejszego problemu. Pod względem historycznym oraz architektonicznym budowle różnią sie od siebie. Brama Polska pochodzi z XV w. została odrestaurowana i przywrócono jej pierwotny, ceglany charakter, dzięki czemu idealnie komponuje się z historycznym klimatem miejscowości. Z kolei Brama Marchijska powstała w XVI w. i znacznie różni się wyglądem od bramy polskiej. Jest niższa, szersza i jej dolna część jest ceglana z kolei górna część posiada szkielet drewniany. W górnej części na poddaszu znajdują się miejsca noclegowe dla turystów.

Brama Marchijska Łagów
Brama Marchijska Łagów

Wiadukt kolejowy

Pochodzi z 1909 r. Niepozorny na pierwszy rzut oka, jednak dopiero z bliska widać jaki jest ogromny. Wysoki na 25 m i długi na 40 m. Brukowana droga biegnąca pod wiaduktem dodatkowo podkreśla historyczny charakter tego miejsca.
Obecnie linia kolejowa jest użytkowana jedynie sporadycznie. Sam wiadukt stanowi jednak miejsce często odwiedzane przez artystów chcących uwieczniać go na swoich płutnach. Z kolei nad wiaduktem roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama Łagowa, przyciągająca nie tylko turystów.

Park w Łagowie

Po zachodniej stronie zamku znajduje się park pełen majestatycznych drzew oraz pomników. Można tu odpocząć spacerując po między dębem o obwodzie 435 cm, ogromnym rozłożystym bugiem odmiany czerwonej, dwoma 30 metrowymi świerkami czy też równie wysoką lipą, które wyraźnie górują nad pozostałymi drzewami. Drzewa w tych rejonach należą do najbardziej okazałych w kraju i należą do Rezerwatu Przyrody Buczyna Łagowska.

Spacer po terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego posiada ciekawie zorganizowane ścieżki edukacyjne. Dzięki tablicom rozmieszczonym wzdłuż ścieżek można zapoznać się ze szczegółami budowy lasów bukowych, okolicznych torfowisk oraz światem roślin i zwierząt z nim związanych.

Jezioro Łagowskie
Pomost na Jeziorze Łagowskim

Jezioro Trześniowskie i Łagowskie.

Okolice obu jezior to wiele atrakcji oraz znakomite miejsce to licznych wycieczek rowerowych. Teren posiada wypożyczalnia sprzętu wodnego, łodzi i kajaków. Oferuje rejsy statkiem, ośrodki rekreacyjno – wypoczynkowe, możliwość nurkowania oraz przystanie i stanice wędkarskie. Woda w Jeziorze Trześniowskim posiada pierwszą klasę czystości, jest przezroczysta, a większość brzegów posiada charakter zbliżony do wybrzeży fiordowych.

Można tu spędzić czas w sposób wyjątkowo urozmaicony, jest to miejscowość żyjąca w symbiozie z przyrodą. Bez wątpienia miejsce to posiada unikalny klimat historyczny i w niczym nie przypomina najpopularniejszych polskich miejscowości turystycznych nadmorskich czy górskich. Daleko mu do miejsc wypełnionych tandetnymi pamiątkami i zatłoczonymi uliczkami. Śmiało można stwierdzić, ze osoby szukające spokoju w pięknych okolicznościach przyrody z klimatem historycznym bez wątpienia uznają pobyt w tym miejscu za bardzo przyjemny.

Łagów – mapa dojazdowa