twierdza kostrzyn

Twierdza Kostrzyn

Kostrzyn nad Odrą to niewielkie miasto usytuowane na naszej zachodniej granicy. Pierwszym skojarzeniem jakie przychodzi do głowy w związku z Kostrzynem jest popularny w ostatnich latach festiwal – Przystanek Woodstock.

Jest to największy festiwal na świecie, które co roku wzbudza wiele kontrowersji i emocji. Ale Kostrzyn to nie tylko wspomniany Woodstock – znajduje się tam wiele ciekawych atrakcji z którymi warto się zapoznać, a jedną z największych jest Twierdza Kostrzyn.

Co warto wiedzieć o Twierdzy Kostrzyn?

Twierdza Kostrzyn to zespół fortyfikacji wzniesionych na przestrzeni XV-XXw. Pierwszą z nich stanowił zamek i właściwie wzniesienie tejże budowli stanowi symboliczny początek cyklicznej rozbudowy i modernizacji. Pierwsza – istotna miała miejsce w drugiej połowie XVIw.

Wówczas Kostrzyn nad Odrą był stolicą Nowej Marchii, którą otoczono innowacyjnymi jak na tamten okres fortyfikacjami bastionowymi kierując się wzorem dokonań półwyspu apenińskiego. Kolejne stulecia stanowią dalsze etapy rozbudowy, której liczne fragmenty zachowały się po dziś.

Moc historycznych atrakcji.

Stare miasto – bo tak nazywa się historyczna dzielnica Kostrzyna znajduje się nad prawym brzegiem Odry. Przez wieki miejsce to było symbolicznym sercem miasta, jednak rok 1945 i jego pokłosie starło ówczesną architekturę w pył zachowując tylko niewielkie fragmenty dawnego dziedzictwa.

Stopniowe oczyszczenie przestrzeni z gruzów i dzikiej roślinności pozwoliło na czytelną interpretację dotycząca kształtu i formy tego miejsca od zarania wojny. Spacer w okolicznościach dzielnicy – widma pokrytej gruzami i elementami odłamków stanowi niepowtarzalne i niezapomniane doznanie.

Harmonia i ład.

Tytułowa twierdza jest niebywałą atrakcją dla turystów ze względu na swą unikalność w skali kraju, a dodatkowym walorem miejsca jest bliskość natury. W okolicy znajduje się Park Narodowy – Ujście Warty. Został on założony w roku 2001, a przyczyną powstania była ochrona terenów podmokłych składających się z bogatej szaty roślinności.

Istotnym elementem parku są wilgotne łąki oraz rozległe pastwiska dzięki którym może tu funkcjonować wiele cennych gatunków ptactwa. Bliskość natury, burzliwa historia, unikalna kultura i wiele innych atrakcji jakie można spotkać w Kostrzynie nad Odrą sprawiają, iż z roku na rok przybywa tu coraz większa liczba turystów. Warto przyjechać do tego magicznego miejsca i napawać się mocą atrakcji jakie ono ze sobą niesie.