dobra walizka

Jaka powinna być dobra walizka? Poradnik

Jeśli szukasz niezawodnej walizki, która sprawdzi się podczas każdej podróży, musisz wziąć pod uwagę kilka zasadniczych kryteriów wyboru. Kierując się tymi podstawowymi zasadami, zyskasz pewność, że w czasie pakowania i transportu bagażu nic Cię nie zaskoczy. Zobacz, czym powinna cechować się każda dobra walizka!

Odpowiedni rozmiar

Pierwszym kryterium doboru walizki są jej wymiary. Oczywiście chcesz, aby była jak największa i pomieściła wszystko, czego potrzebujesz podczas swojego wyjazdu. Pamiętaj jednak, że bardzo często pojemność bagaży objęta jest ograniczeniami. Z taką sytuacją spotkasz się przede wszystkim, wnosząc swoją kabinówkę na pokład samolotu dowolnych linii lotniczych. W tym przypadku najlepiej zdecydować się na model o wymiarach ok. 55 x 40 x 25 centymetrów. Jeżeli szukasz większej walizki, przeznaczonej raczej na bagaż rejestrowany lub podróże samochodem, masz większą dowolność w kwestii jej rozmiarów.

Solidny materiał

Na rynku spotkasz się z dwoma rodzajami walizek – twardymi oraz miękkimi. Te pierwsze wykonywane są z takich tworzyw jak polipropylen, polikarbon lub mieszanka ABS. Te drugie produkuje się z poliestru lub nylonu. Oba typy mają swoje zalety, ale największą wytrzymałość gwarantuje ABS. Decydując się na ten materiał, masz pewność, że Twoja walizka wyjdzie bez szwanku z każdej sytuacji. Nie zaszkodzi jej ani niedelikatne traktowanie, ani trudne warunki pogodowe. Jeżeli zależy Ci na modelu miękkim, postaw na nylon – cechuje się on wodoodpornością i wysokim poziomem elastyczności, dzięki czemu świetnie znosi trudy podróży.

Kółeczka

Trudno znaleźć dziś walizkę, która pozbawiona byłaby kółeczek. Wcale nie oznacza to jednak, że każdy wybór będzie równie trafiony. Upewnij się, że kółka wykonane są z solidnego materiału, takiego jak kauczuk, który dodatkowo wycisza generowany hałas. W przypadku modeli z twardych tworzyw warto zdecydować się na walizki na kółkach obrotowych. Pracują one pod kątem 360 stopni, więc prowadzenie bagażu jest łatwe i przyjemne.

Teleskopowy uchwyt

Szukając walizki dla siebie, dobierz wysokość wyciąganego uchwytu do swojego wzrostu. Ostatnie, czego potrzebujesz, to bagaż obijający Ci się o pięty podczas gonitwy po lotnisku czy dworcu. Rączka powinna cechować się także solidną konstrukcją i sprawnie działającym mechanizmem wysuwania.

Renomowana marka

Na sam koniec zasada wcale nie najmniej istotna. Nie próbuj zaoszczędzić paru złotych na walizce. Powinien to być artykuł, na którym zawsze możesz polegać. Produkty z niższej półki mogą bardzo szybko popękać lub zacząć się pruć. Regułą bywają uszkodzenia plastikowych kółeczek i słabych uchwytów. Nie daj się więc złapać na okazyjną cenę, ponieważ bardzo prawdopodobne jest, że momentalnie trzeba będzie dokonywać kolejnego zakupu. Zaufaj sprawdzonym markom o wyrobionej renomie.

Dzięki powyższym wskazówkom bez trudu znajdziesz odpowiednią dla siebie walizkę. Pamiętaj, by wybrać produkt znanej i zaufanej marki, który posłuży Ci przez wiele długich lat.