Najpiękniejsza atrakcja okolic Zakopanego dla aktywnych

Jeśli zapytamy większość Polaków z czym kojarzą Zakopane, bez wątpienia odpowiedzą: zakupy na Krupówkach, zdobycie Gubałówki lub Giewontu, przejazd kolejką na Kasprowy Wierch czy spacer szlakami Morskiego Oka.

Jeśli zapytamy większość Polaków z czym kojarzą Zakopane, bez wątpienia odpowiedzą: zakupy na Krupówkach, zdobycie Gubałówki lub Giewontu, przejazd kolejką na Kasprowy Wierch czy spacer szlakami Morskiego Oka.

My jednak dzisiaj zaproponujemy coś wyjątkowego. Sposób na poznanie pięknych okolic Zakopanego z nieco innej niż zawsze perspektywy. Poświęcicie na to cały dzień, jednak bez wątpienia będzie warto.

Zakopane – spływ Dunajcem

W samym sercu oddalonego od Zakopanego o kilkadziesiąt kilometrów Pienińskiego Parku Narodowego płynie rzeka Dunajec, która niegdyś szukając ujścia przez skały, wyżłobiła w skałach ogromny wąwóz. Dzisiaj mamy możliwość przepłynięcia rzeką około 18-kilometrowej trasy z przystani Sromowce Kąty do Szczawnicy po stronie polskiej lub około 14-kilometrowej trasy z Majere do Leśnicy po stronie słowackiej. Wszystko to za pomocą tradycyjnych, drewnianych tratw przy ciekawych opowieściach lokalnego Flisaka.

Sam spływ Dunajcem trwa około 2-2,5 godziny i możemy podziwiać cudowne krajobrazy Pienińskiego Parku Narodowego, niemal 300-metrowy wąwóz a wprawne oko dostrzeże Sokolicę, na której szczycie znajduje się ikona Pienin – skarłowaciała sosna.

Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamek Dunajec w Niedzicy

Jednodniowa wycieczka – spływ Dunajcem

Najwygodniejszą opcją, by skorzystać ze spływu Dunajcem będzie wybór zorganizowanej, jednodniowej wycieczki dostępnej na www.splyw.fan – wszelkie szczegóły odnośnie organizacji i cennika znajdziemy na podanej stronie.

Wycieczka ta jest całodniowa i uda się nam zaliczyć nieco więcej atrakcji. Dzień zwiedzania rozpoczniemy od klimatycznego kościółka w Dębnie Podhalańskim. Jest to jedna z najsławniejszych podhalańskich świątyń, która znana jest ze ślubu Maryny i Janosika oraz faktu, że do jej budowy nie wykorzystano ani jednego gwoździa. Sam kościół został wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco. Warto jest na zwiedzanie poświęcić około 30 minut.

Zaporowa wodna na Dunajcu
Zaporowa wodna na Dunajcu

Ostatnim przystankiem będzie Nidzica. Jest to malowniczo położona miejscowość przy Jeziorze Czorsztyńskim, którą skojarzymy głównie z zaporą wodną i zamkiem Dunajec. Świetnie odnajdą się tam rodziny z dziećmi, ponieważ można spędzić tam czas w parku linowym (są różne trasy dostosowane do wieku, wzrostu czy poziomu umiejętności) oraz zobaczyć park miniatur.

Drewniany kościółek w Dębnie Podhalańskim
Drewniany kościółek w Dębnie Podhalańskim

Kto powinien wybrać spływ Dunajcem?

Rzeka Dunajec na trasie spływu tratwą jest całkowicie bezpieczna i nie trzeba się obawiać o nieprzewidzianą kąpiel. Dlatego też jest to atrakcja chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi. Dodatkowo wyżej wymienione już atrakcje takie jak park linowy czy park miniatur w Nidzicy sprawią, że dzieci będą zachwycone z tego aktywnie spędzonego dnia z masą wrażeń. Jest to o tyle dobry pomysł na wyprawę całą rodziną, że korzystając z oferty www.splyw.fan można wykorzystać bon turystyczny. Więcej o dostępnych płatnościach i zasadach korzystania z bonu znajdziemy na podanej stronie.

Spływ Dunajcem - Szczawnica
Spływ Dunajcem – Szczawnica

Spływ Dunajcem jest także świetną propozycją dla par i grup znajomych w każdym wieku. Jest to wyjątkowy sposób na spędzenie całego dnia i zachwycanie się przepiękną przyrodą Pienińskiego Parku Narodowego z zupełnie innej perspektywy. Nie musisz się obawiać spływu, ponieważ korzystają z niego nawet osoby, które nigdy nie miały styczności ze spływami kajakowymi czy innymi sportami wodnymi. W cenie otrzymasz przewodnika i będziesz jedynie pasażerem tratwy. Dzięki temu cały czas trwania spływu będziesz mógł poświęcić na fotografowanie i podziwianie zapierających dech w piersiach krajobrazów.

Spływ przełomem Dunajca
Spływ przełomem Dunajca

Planując wypoczynek w miejscowości, jaką jest Zakopane, spływ Dunajcem powinien obowiązkowo znaleźć się na liście jednodniowych wypraw. Niezapomniane krajobrazy, opowieści lokalnego przewodnika, aktywnie spędzony dzień i masa wrażeń – to będzie niezapomniany dzień!