Węgorzewo – idealne miejsce na urlop

Warmia i Mazury to świetne miejsce dla osób szukających aktywnego wypoczynku, ciszy i spokoju na łonie natury.

Warmia i Mazury to świetne miejsce dla osób szukających aktywnego wypoczynku, ciszy i spokoju na łonie natury.

We wschodniej części województwa nad rzeką Węgorapą i jeziorem Mamry, przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim leży jedno z najbardziej charakterystycznych miast regionu – Węgorzewo. Idealne miejsce dla miłośników turystyki wodnej, pieszej i rowerowej oraz przyrody nieskażonej cywilizacją. Świetny pomysł na spędzenie weekendu czy urlopu dla osób, które aktywnie uprawiają sporty wodne i rowerowe.

Historia Węgorzewa

Węgorzewo swoje początki zaczyna w XIV wieku, kiedy to Krzyżacy wznoszą drewniany zamek, nieopodal powstaje osada. Pod koniec XIV wieku w wyniku najazdu Litwinów zamek jak i osada zostaje zniszczona. Krzyżacy odbudowują zamek w XV wieku, tym razem murowany. W kolejnych latach osada rozbudowywała się, w XVI wieku jako miejscowość Nowa Wola uzyskuje prawa miejskie. W XVII wieku miejscowość zostaje zniszczona przez Tatarów, w tym też czasie do miejscowości zaczęli przybywać osadnicy z Mazowsza, co przyczyniło się do dalszej rozbudowy miasta.
Na początku XVIII wieku przez miasto przechodzi epidemia dżumy, uśmiercając większość jego mieszkańców. W kolejnych latach, miasto mocno się rozwija, zamontowano oświetlenie ulic, uruchomiono wodociągi, budowano nowe budynki. W 1945 roku Armia Czerwona zniszczyła większość zabudowań, w tym samym roku miasto włączono do Polski pod nazwą Węgorzewo, w 2002 roku zostało miastem powiatowym.

Atrakcje Węgorzewa

Największą atrakcją Węgorzewa jest samo jego położenie w Krainie Wielkich Jezior, miasto zlokalizowane jest nad drugim co do wielkości jeziorem Mamry, malowniczy akwen, gdzie każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Jedną z obowiązkowych atrakcji jest wycieczka statkiem z Węgorzewa do wyspy Upałty, statek wypływa z przystani w Węgorzewie, położonej w rozlewisku rzeki Węgorapy. Statek przepływa Kanałem Węgorzewskim, a następnie płynie Węgorapą aż do samego jeziora Mamry. Statek płynie wzdłuż północnych brzegów jeziora na zachód w stronę wyspy Upałty, rejs trwa około półtorej godziny.

Muzeum Kultury Ludowej

Przy samym porcie w Węgorzewie znajduje się Muzeum Kultury Ludowej, mieści się w zabytkowym budynku, który pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku. W zbiorach znajdują się przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, rękodzieło, sztuka ludowa.
W bezpośrednim sąsiedztwie muzeum znajduje się Park Etnograficzny, zobaczyć można tam tradycyjne budowle mazurskie takie jak drewniane chaty, drewniana remiza oraz murowany dom. W skansenowskich pomieszczeniach działają pracownie rękodzielnicze.

Muzeum Tradycji Kolejowej

W budynku dawnego dworca kolejowego usytuowane jest Muzeum Tradycji Kolejowej. Zobaczyć tam można eksponaty związane z koleją mazurską, jak również kolejnictwo historyczne z obszarów Prus Wschodnich. Dla oglądających dostępne są takie eksponaty jak dokumenty i fotografie, mapy i urządzenia techniczne, ubiory kolejarskie, tablice informacyjne oraz elementy taboru kolejowego.

Na północ od wyspy Upałty usytuowana jest głęboka zatoka zwana jeziorem Przystań, gdzie znajduje się największa, mamrzańska głębia sięgająca 43 metrów. U zachodnich brzegów zatoki rozciąga się kompleks leśny, nazywany kiedyś Mamrzańskim Lasem (Mauerwald), a obecnie Mamerkami.
Podczas II Wojny Światowej mieściła się tam Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (Oberkommando des Heeres), które składało się 200 obiektów, w tym 34 żelbetonowe blokhauzy i dwa schrony przeciwlotnicze. Z tego miejsca prowadzone były działania Wermachtu od Leningradu po Kaukaz.

Plaża miejska

W gorące dni najlepszym miejscem do ochłody jest plaża miejska z bezpiecznym dostępem do wody, gdzie bezpieczeństwa pilnują ratownicy wodni, którzy dostępni są od godziny 10:00 do 18:00. Plażą miejska usytuowana jest z lewej strony ujścia Węgorapy. Kąpielisko podzielone jest na strefy o różnym stopniu umiejętności pływania, otoczone molem, które także pełni rolę falochronu. Podziwiać można z niego panoramę jeziora, jak i żaglówki i przeróżne jachty pływające po jeziorze. Na plaży znajdują się dwa boiska do piłki siatkowej, budynek zaplecza sanitarnego, w którym również znajdują się pomieszczenia dla ratowników WOPR, do tego przebieralnia i toaleta.

Park Helwinga

Zmęczeni zwiedzaniem, odpocząć mogą w Parku Helwinga, którego nazwa jest po słynnym botaniku. W parku oprócz spacerów wśród rozłożystych drzew, przyjemnie jest pojeździć rowerami, czy zwyczajnie usiąść na ławeczce i zjeść lody. Dzieci skorzystać mogą z rozbudowanego placu zabaw, wybawiając się na całego.

W Węgorzewie każdy znajdzie atrakcję odpowiednią dla siebie, miłośnicy kąpieli wodnych, pasjonaci żeglarstwa, amatorzy wycieczek rowerowych i pieszych, jest to idealne miejsce dla osób samotnych, jak i rodziców z dziećmi. Najmłodsi również nie będą się nudzić, oprócz zabaw w wodzie, czas spędzić mogą na placu zabaw, korzystając z przeróżnych huśtawek i drabinek.

Dlaczego warto wybrać kulig zimowy w Zakopanem i niezapomnianą biesiadą góralską?