Drezno – zabytki i atrakcje

Pełni rolę stolicy kraju związkowego Saksonia i liczy sobie ponad 500 tys. mieszkańców (całą aglomerację drezdeńską zamieszkuje powyżej miliona ludzi). Najbliżej Drezna znajdują się takie duże miasta jak Chemnitz, Lipsk, Berlin, Praga oraz Wrocław.

Miasto obfituje w zabytki, których większość została odbudowana po ogromnych zniszczeniach wynikających z bombardowań miasta w trakcie II wojny światowej. Spośród zabytków wymienić należy: Kościół Marii Panny (Frauenkirche), Rezydencję Wettynów (Residenzschloss), Albertinum, Katedrę Świętej Trójcy (Kathedrale Hofkirche), Tarasy Brühla (Brühlsche Terrasse), Zwinger, Kościół Świętego Krzyża (Kreuzkirche).

Kościół Marii Panny Drezno
Kościół Marii Panny – Drezno

Kościół Marii Panny

Kościół Marii Panny stanowi jeden z symboli Drezna. W jego pięknym barokowym wnętrzu odbywają się nabożeństwa i koncerty. Zwiedzać kościół można od poniedziałku do piątku między 10:00 a 12:00 oraz 13:00 a 18:00. W weekend wstęp jest ograniczony z uwagi na trwające nabożeństwa. Zwiedzanie jest darmowe, poza wejściem na wieżę (8 €).

Residenzschloss
Residenzschloss – Drezno

Residenzschloss

Residenzschloss stanowił zamek książąt Saksonii, początkowo został wybudowany w stylu renesansowym, następnie był poszerzany i przebudowywany. Wewnątrz znajdują się Państwowe Zbiory Sztuki, Komnata Turecka, Zbrojownia, Gabinet Miedziorytów i Gabinet Numizmatyczny. Zamek zwiedzać można w każdy dzień z wyjątkiem wtorku w godzinach 10:00-18:00. Cena biletu wynosi 17 €, dzieciom i młodzieży do lat 17 przysługuje darmowy wstęp.

Albertinum pełni funkcję muzeum, w którym znajdują się dzieła sztuki od epoki romantyzmu po współczesność. Czynne jest w każdy dzień tygodnia od 10:00 do 18:00 poza poniedziałkiem. Bilet kosztuje 10 €, wstęp wolny dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia.

Katedra Świętej Trójcy jest jedną z największych nowożytnych sakralnych budowli na terenie Saksonii. Wybudowana została jako katolicka Katedra Dworska. Otwarta we wszystkie dni tygodnia, w niedzielę o godzinie 16:30 odbywa się msza w języku polskim.

Tarasy Brühla

Tarasy Brühla to spacerowo-widokowa promenada zlokalizowana bezpośrednio nad rzeką Łabą oraz w sąsiedztwie najważniejszych zabytków miasta.

Zwinger Drezno
Zwinger Drezno – zespół Pałacowy

Zwinger

Zwinger jest zespołem pałacowym z dużym dziedzińcem. Budowla służy do przechowywania wartościowych eksponatów. Obecnie przechowuje się tam przede wszystkim zbiory porcelany chińskiej, japońskiej, koreańskiej i niemieckiej. Obiekt czynny jest w godzinach 10:00 – 18:00 z wyjątkiem poniedziałków. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 10 €.

Kościół Świętego Krzyża stanowi największy kościół i zarazem salę koncertową w mieście. Posiada wieżę widokową, z której roztacza się widok na panoramę Drezna. Wstęp na wieżę kosztuje 3 €. Kościół otwarty jest dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00, poza sobotą (10:00 -15:00).

Warte zobaczenia są również m. in. Opera Sempera, Pałac Japoński, Nowy Rynek, Nowa Synagoga, Yenidze.

W mieście odwiedzić można również muzea i galerie sztuki, takie jak: Galerie Malarstwa Mistrzów Dawnych i Nowych, Muzeum Kraszewskiego, Grünes Gewölbe w Zamku (skarbiec i galeria sztuki), Zbrojownia, Muzeum Wojskowo-Historyczne Bundeswehry, Niemieckie Muzeum Higieny, Muzeum Policji, Muzeum Komunikacji, Gabinet Numizmatyczny.

W przerwie między zwiedzaniem wypocząć można w jednym z drezdeńskich parków, odbyć rejs statkiem po Łabie lub spróbować lokalnych specjałów w restauracji.

Gdańsk atrakcje
Wieczorne podróże za granicę