islandia - turystyka

Islandia – nietypowa destynacja na wakacje

Jak ująć Islandię jednym słowem? Najlepiej chyba powiedzieć, że jest to państwo przede wszystkim oryginalne. Takich widoków, jakie zobaczymy na Islandii, nie spotkamy nigdzie indziej na świecie. Cudowna, wyjątkowa natura, zupełnie niezwykły klimat i coraz bardziej przystępne ceny lotów sprawiły, że Islandią zainteresowało się wielu turystów i jest coraz częściej wybieraną destynacją na spędzenie wakacji. Co warto wiedzieć i zobaczyć, wybierając się na tą wyspę?

Islandia lodowce
11% powierzchni Islandii to lodowce

Zacznijmy od tego, że Islandia położona jest na Grzbiecie Śródatlantyckim i głównie temu zawdzięcza swoją niezwykłą geografię. Dlatego właśnie na wyspie znajduje się duża ilość wulkanów, gejzerów i gorących źródeł. Gorące wody są przez lokalnych mieszkańców używane nawet do ogrzewania domu! Nadmiar gorących wód jest również wykorzystywany do ogrzewania chodników, aby zimą nie zalegał na nich śnieg.

Aż do 11% powierzchni tego kraju jest z kolei zajmowana przez lodowce. Islandia posiada wyjątkową linię brzegową – fiordy są bardzo malownicze, wręcz pocztówkowe. Największym miastem Islandii jest oczywiście jego stolica, czyli Reykjavík, który zamieszkuje około 125 tysięcy mieszkańców. Jego historia jest bardzo bogata i rozpoczyna się w roku 874. Po islandzku nazwa tego miasta oznacza,,dymiące miasto” – idealna nazwa dla stolicy państwa gorących źródeł i wybuchających gejzerów, nieprawdaż? Stolica miasta idealnie nadaje się na bazę wypadową do różnych ciekawych punktów w Islandii. Na północy od miasta góruje masyw Esja, który stanowi idealne tło do podziwiania panoramy tego mroźnego miasta.

reykjavik stolica
Stolica Islandii Reykjavik

W Reykjaviku niezaprzeczalnie warto spędzić dwa lub też trzy dni. Centrum miasta nosi nazwę placu Austurvollur i tu też znajdziemy gmach parlamentu, który nazywa się Althing. Ten neoklasyczny budynek pochodzi z 1881 roku. Zaraz koło budynku parlamentu znajdziemy ciekawą luterańską katedrę Domkirkjan, pochodząca z wieku XVIII. To tutaj pierwszy raz odegrano hymn Islandii – słynny,,Hymn pochwalny”. Niedaleko znajduje się również miejski ratusz, położony nad jeziorem Tjornin, nad którym można spotkać ponad 40 gatunków ptaków!

W stolicy znajdziemy również bardzo nowoczesne budynki. Drugim w kategorii wysokości jest kościół Hallgrimskirkja, wzniesiony w XX wieku. Jego niezwykła bryła wspina się ponad Reykjavik, a z jego wieży rozpościera się niezwykle malowniczy punkt widokowy na miasto. Miasto ma też swoją bazylikę – jest to Bazylika katedralna Chrystusa Króla, którą w 1999 Jan Paweł II mianował na bazylikę mniejszą. Pochodzi ona z roku 1929.

Nie należy pominąć ogrodu botanicznego w Reykjaviku. Znajduje się w nim ponad 5 tysięcy gatunków roślin i co ważne dla turystów, wstęp do niego jest bezpłatny. Czynny on jest przez cały rok.

Islandia - Bogactwo widoków
Islandia bogactwo natury

Będąc w stolicy Islandii, trzeba odwiedzić Muzeum Narodowe, które dysponuje wieloma ciekawymi eksponatami z historii Islandii, poczynając od okresu panowania Wikingów aż do czasów współczesnych. Warto podkreślić, że wystawa zorganizowana jest w sposób multimedialny.

Na Islandię najlepiej wybrać się latem. Temperatury wtedy są najwyższe, ale uwaga, na upały nie ma co liczyć! Przeciętna temperatura wynosi wtedy tylko około 15 stopni. Można wtedy jednak spodziewać się mniejszych opadów śniegu i deszczu niż zimą. Niestety zamiecie śnieżne są w tym kraju bardzo częste – Islandczycy w końcu potrafią na 20 różnych sposób opisać zamieć. W dodatku latem mamy do czynienia ze zjawiskiem białych nocy – o północy wciąż jest jasno! Słońce zachodzi po północy. Najdłuższy dzień na Islandii przypada 21 czerwca. Natomiast jeśli wybierzemy się na Islandię zimą, to noc będzie bardzo długa i raczej nie będziemy mieć wiele światła na zobaczenie wyspy. Plusem mogą być za to niższe ceny.

Do Islandii najlepiej polecieć samolotem. Z Polski istnieje parę lotów bezpośrednio do Islandii. Warto szukać promocji na loty i pamiętać, że będziemy musieli prawdopodobnie dopłacić za bagaż rejestrowany, gdyż na Islandię trzeba zabrać ciepłe ubrania, a trudno je spakować do bagażu podręcznego.

wodowspady islandia turystyka
Niezliczona liczba wodospadów na Islandii

Na Islandii istnieje około 10. 000 mniejszych i większych wodospadów. Wśród nich najbardziej znane to Gullfoss, inaczej zwany Złotym Wodospadem i Dettifoss, inaczej nazywany Upadłym Wodospadem. Wodospad Gullfoss to zdecydowanie najpopularniejszy i najpiękniejszy wodospad spośród tych znajdujących się na Islandii. Co więcej, leży on niedaleko Reykjaviku i należy do tak zwanej trasy,,Golden Circle”, czyli Złoty Krąg, która są nazwę wywodzi właśnie od tego wodospadu. Zobaczyć ją można w ciągu jednego dnia. Oprócz wodospadu Gullfoss do jej przystanków należą park narodowy Þingvellir (wpisany na listę światego dziedzictwa UNESCO) i dolina Haukadalur, gdzie znajduje się wiele gejzerów. Dettifoss jest natomiast jednym z najbardziej potężnych wodospadów w Europie. Znajduje się on w północno-wschodniej części wyspy. Produkuje on wielką ilość energii, średnio 85 megawatów.

wybuch gejzera islandia
Gejzery na Islandii

Dużą atrakcją w Islandii są wybuchy gejzerów. Wyspa posiada około 250 terenów, na których można znaleźć gorące źródła wybuchające wodą i parą wodną. Nazwa,,gejzer’’ pochodzi od staroislandzkiego słowa,,geysa”, który oznacza,,wytryskiwać”. Najbardziej znanym gejzerem jest Geysir, położony w południowo-zachodniej części wyspy w dolinie Haukadalur. W jego pobliżu znajduje się również wiele innych gejzerów oraz liczne źródła termalne. Jako część doliny Haukadalur również wchodzą w skład szlaku turystycznego,,Golden Cirlce”. Obecnie Geysir nie jest już tak aktywnym gejzerem, jakim był w przeszłości, bowiem wyrzuca wodę na mniej niż 10 metrów i to jedynie kilka razy do roku.

Jak już wcześniej wspominano, Islandia leży na Grzbiecie Śródatlantyckim, co oznacza, że wyspa znajduję się między płytami tektonicznymi. Z tego względu państwo to charakteryzuje się nadzwyczaj dużą aktywnością wulkaniczną. Na Islandii znajduje się wiele wulkanów – zarówno tych aktywnych, jak i już nieczynnych. Jest ich około 200. Do niektórych wulkanów organizowane są wycieczki, dzięki którym turyści mogą wejść nawet do środka krateru, co na pewno jest niezapomnianym przeżyciem!

Islandia stolica kraju
Reykjavík – stolica Islandii

Przed wyjazdem na Islandię warto zapoznać się z paroma informacjami przydatnymi dla turystów. Islandia jest jednym z najbogatszych krajów w Europie i w związku z tym ceny w sklepach niestety są o wiele wyższe niż w Polsce. Zakupy warto więc robić w dużych supermarketach, ale i tak niestety trzeba nastawić się na to, że za produkty zapłacimy kilkukrotnie więcej niż w naszej ojczyźnie. Na Islandii bardzo drogi jest alkohol a także stosunkowo ciężko go kupić: sklepy z alkoholem są otwarte zazwyczaj parę godzin w ciągu dnia. Ma to przeciwdziałać alkoholizmowi, z którym na wyspie jest dość spory kłopot. Na Islandii, jeśli chodzi o noclegi, najpopularniejszym noclegiem jest spanie pod namiotami (wynika to z tego, że hotele, jak wszystko, są bardzo drogie). Rozłożyć namiot można praktycznie wszędzie, jednak trzeba to robić ponad 150 metrów od zabudowań i nie można kempingować na terenach parków narodowych.

Podsumowując, Islandia z pewnością jest warta odwiedzenia, a szczególnie zadowoleni będą miłośnicy dzikiej przyrody i natury – w tym kraju to ona odgrywa główną rolę!
Warto zaplanować wycieczkę do Islandii z biurem podróży, które oferuje ekskluzywne wakacje szyte na miarę, np. CARTER® www.carter.eu