TOP 10: co warto zobaczyć w Budapeszcie?

Jest magicznym miastem, któremu trudno jest się oprzeć, a panująca tu atmosfera może oczarować każdego.

Jest magicznym miastem, któremu trudno jest się oprzeć, a panująca tu atmosfera może oczarować każdego.

Budapeszt to cenne skarby architektury oraz punkty widokowe, z których roztaczają się piękne panoramy. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po węgierskiej stolicy?

Muzeum Kolejnictwa

Choć muzeum to jest atrakcją mało znaną, w czasie wycieczki po Budapeszcie warto poświęcić jej swój czas. W muzeum tym można ujrzeć ciekawa kolekcję pojazdów z różnych okresów historycznych, dzięki czemu można zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat historii węgierskiej kolei. To miejsce robi wrażenie, a czas spędzony na terenie placówki z pewnością nie będzie czasem straconym.

Most Łańcuchowy

Ponieważ w panoramie Budapesztu rolę szczególną odgrywa Dunaj, spacery nad jego brzegami oraz wycieczkowe rejsy po tej rzece cieszą się wielkim zainteresowaniem. W ich trakcie można podziwiać słynne budowle z wyjątkowej perspektywy, można się też przyglądać takim skarbom, jak Most Łańcuchowy. To jeden z wielu mostów w Budapeszcie, któremu jednak warto poświęcić nieco więcej uwagi. Powstał on w połowie XIX wieku i był pierwszym mostem kamiennym na Dunaju w granicach ówczesnych Węgier. Do dziś jest jedną z wizytówek miasta, której w czasie wycieczki pominąć nie można.

Plac Bohaterów

Większość turystów przybywających do węgierskiej stolicy zatrzymuje się przy tym właśnie placu. Dlaczego? Bo Plac Bohaterów to najważniejszy plac w mieście, przy którym znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza oraz słynny Pomnik Tysiąclecia. Przy placu tym czekają kolejne atrakcje: Muzeum Sztuk Pięknych, Pałac Sztuki oraz park miejski Városliget, po którym można spacerować w wyjątkowo pięknej scenerii.

Wyspa Małgorzaty

Ten skrawek Budapesztu to raj dla miłośników relaksu i miejskiej zieleni. Piękne fontanny, spacerowe alejki z ławeczkami oraz takie atrakcje, jak ogród japoński, ogród różany czy park wodny sprawiają, że na terenie zielonych płuc Budapesztu każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Pomnik ofiar Holocaustu

W Budapeszcie, tuż nad brzegiem Dunaju, można zobaczyć jeden z najbardziej przejmujących pomników poświęconych ofiarom Holocaustu. To słynne „Buty nad brzegiem Dunaju”, przypominające o tych Żydach, których rozstrzelano nad wodami Dunaju. A że ciała rozstrzelanych wrzucano do rzeki, Dunaj w trakcie tych burzliwych wydarzeń często nazywany był Czerwonym Dunajem.

Bazylika św. Stefana

Bazylika św. Stefana, będąca jednym z najważniejszych obiektów sakralnych na terenie Węgier, cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród miłośników sztuki. Ciekawa sylwetka, potężna kopuła oraz wnętrze pełne cennych skarbów- oto czynniki, dzięki którym świątynia ta zajmuje tak wysokie miejsce na liście najważniejszych atrakcji Budapesztu.

Aleja Andrássy

Aleja Andrássy to idealne miejsce dla tych, którzy chcą nacieszyć się widokiem pięknych kamienic, poczuć magię współczesnego Budapesztu, a przy okazji zdobyć sporo cennych wiadomości na temat jego historii. Z pewnością warto tu zajrzeć do budynku, który pełnił kiedyś funkcję siedziby stalinowskiej policji, a dziś służy jako Muzeum Terroru.

Gmach Parlamentu

Imponujące rozmiary, ciekawa sylwetka i neogotycka forma, która skutecznie przyciąga uwagę – oto czynniki, dzięki którym gmach Parlamentu stał się jednym z symboli Budapesztu oraz obowiązkowym punktem na trasie każdego spaceru po tym mieście. Większość turystów koncentruje się na zewnętrznej bryle parlamentu, warto jednak pamiętać, iż turyści mogą zwiedzić część jego wnętrz. A że są to pomieszczenia o wyjątkowo reprezentacyjnym charakterze, czas spędzony w ich murach dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Wzgórze Zamkowe

Spacer po Wzgórzu Zamkowym to idealna oferta dla tych, którzy chcą się nacieszyć wspaniałymi panoramami oraz pięknem architektury. Nie brak tu okazałych gmachów, w gronie których wyjątkowo reprezentacyjnym charakterem wyróżnia się Zamek Królewski, oraz wspaniałych baszt, wśród których największą sławą cieszy się Baszta Rybacka. Zachwyca zamkowy dziedziniec oraz liczne muzea, kuszą takie atrakcje, jak uroczysta zmiana warty. Dzięki temu można spędzić tu czas w ciekawy sposób, poszerzając jednocześnie swą wiedzę na temat Węgier.

Góra Gellerta

Zwiedzanie Budapesztu nie może się obejść bez wizyty w tak ważnym miejscu, jakim jest Góra Gellerta. To nie tylko rewelacyjny punkt widokowy, ale i miejsce znane z takich atrakcji, jak Cytadela oraz Statua Wolności. Najcenniejszym skarbem w tej części miasta są jednak Łaźnie Gellerta. To najsłynniejszy kompleks basenów w Budapeszcie, urzekający nie tylko pięknem architektury, ale i leczniczymi wodami o wyjątkowej mocy.

Budapeszt ma się czym pochwalić, a czas spędzony na terenie tego miasta każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń. Węgierska stolica to piękna architektura oraz ciekawe wystawy, to również świetne zagospodarowanie, dzięki czemu tanie noclegi znajdziemy tu o każdej porze roku. A że miasto ma nam sporo do zaoferowania, warto postawić na dłuższy pobyt na jego terenie.