cmentarz koni

Cmentarz koni

Stawianie nagrobków zwierzętom może wydawać się nowomodną ekstrawagancją, nie jest to jednak bynajmniej zjawisko współczesne. Na terenie Kliczkowa w województwie dolnośląskim, niewielkiej, liczącej zaledwie kilkuset mieszkańców wsi, znajduje się jedyny w Polsce cmentarz na którym już w XIX wieku chowano psy i konie.

Gdzie znajduję się cmentarz koni?

Cmentarz koni znajduje się w okolicy Zamku Kliczkowskiego – kolejnej dolnośląskiej perły architektury która nadal czeka na odkrycie przez większą liczbę turystów. Zamek pochodzi z II połowy XVI w., do końca wieku XIX był jednak przebudowywany. Ktoś kto przyjedzie do Kliczkowa zwiedzać sam zamek łatwo może przegapić cmentarz koni – z pierwotnego cmentarza ocalały tylko dwa nagrobki, pomiędzy którymi znajduje się jeszcze jeden, współczesny.

Jeszcze w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku nagrobków było kilkanaście – świadczą o tym zachowane zdjęcia i informacje pozyskane od miejscowych. Przez długi okres nikt jednak nie interesował się obiektem, dlatego większość nagrobków miejscowi wykorzystali do własnych celów. Dopiero niedawno zorientowano się, że to jedyny taki obiekt na terenie Polski i że najbliższy europejski cmentarz dla koni zlokalizowany jest dopiero w Hamburgu.

Na jednym z nagrobków da się odczytać inskrypcję. Pochowany w tym miejscu koń nosił imię Juno i padł w 1938 r. Pod spodem wyryte są jeszcze imiona Johann, Friedrich, Georg i Hermann – kim byli ich właściciele nie wiadomo, ani mieszkańcy ani żadne dokumenty nic na ten temat nie wspominają.

Historia cmentarza dla koni

Historia cmentarza owiana jest tajemnicą – oprócz jego przeznaczenia i imienia jednego z pochowanych tu koni wiemy o nim bardzo niewiele. Jedną ze sprawdzonych informacji jest ta, że oprócz koni chowano tu również psy, choć żadna płyta nagrobna która by o tym świadczyła nie została zachowana.

Kliczków i jedyny w Polsce cmentarz Koni możemy odwiedzić kierując się z Bolesławca w stronę Ruszowa, poruszając się w kierunku niemieckiej granicy. Nawigując na zamek powinniśmy bez problemu odnaleźć obiekt w znajdującym się nieopodal parku.

Kanał Elbląski