Zamek w Warszawie

Zamek w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie jest jednym z ważnych symboli naszej stolicy. Jego burzliwe dzieje, legendy z nim związane oraz nietuzinkowa forma architektoniczna wespół z położeniem w sercu miasta sprawia, iż obiekt przyciąga każdego roku rzesze turystów z całego świata. Obecnie zamek łączy w sobie funkcję muzealną i reprezentacyjną, a jego zwiedzanie jest obowiązkową formą spędzania czasu w stolicy.

Tragiczna historia

Zamek był pierwotnie rezydencją książąt mazowieckich, natomiast przełom nastąpił w XVIw. Wówczas stał się siedzibą władz I Rzeczypospolitej w której skład wchodził król oraz Sejm podzielony na dwie izby. Jako serce narodu budynek był bardzo często niszczony i plądrowany poprzez najazdy obcych mocarstw. Kolejnym istotnym przełomem w historii obiektu był rok 1939 i początek wojny. Wtedy to Zamek Królewski został obrócony w popiół za sprawą wojsk niemieckich.

Atrakcje

W 1980r zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś niespełna 14 lat później stał się oficjalnie pomnikiem historii. Ten prestiż niesie ze sobą mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych. Na szczególną uwagę zasługuje architektura zamku. Łączy ona w sobie naczelne cechy barku i klasycyzmu, co czyni zamek unikalnym w skali kraju.

Zwiedzanie

Zwiedzając to jakże urokliwe miejsce warto zapoznać się z Kaplicą Małą – w niej przechowywana są insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego – m.in. miecz ceremonialny, łańcuch orderu orła białego, a także berło z akwamarynu. Ponadto w kaplicy znajduje się serce zasłużonego dla narodu Tadeusza Kościuszki. W zamku spotkamy wiele atrakcyjnych zabytków, które z pewnością zostaną w pamięci.

Cechą na którą warto zwrócić uwagę przed podróżą do Zamku Królewskiego jest jego unikatowość. Trudno spotkać w Europie drugie takie miejsce, toteż wielu turystów zagranicznych przebywających w naszym kraju, za cel podróży wzięła sobie właśnie tytułowy zamek. Każdego roku przybywają tu setki tysięcy osób zauroczonych architekturą i licznymi zabytkami. Choć Warszawa posiada wiele atrakcji turystycznych, to niewątpliwie jedną z największych jest Zamek Królewski.

Ceny biletów

bilet normalny – 30,00 zł
bilet ulgowy – 20,00 zł
dzieci i młodzież do 16 roku życia – 1,00 zł
bilety grupowe: normalny – 25,00 zł/os., ulgowy – 15,00 zł/os., dzieci i młodzież do 16 roku życia – 1,00 zł.

Godziny otwarcia

PONIEDZIAŁEK: ZAMKNIĘTE
WTOREK, ŚRODA, CZWARTEK, SOBOTA: 10.00–18.00
PIĄTEK: 10.00–20.00
NIEDZIELA: 11.00–18.00
W ŚRODY zwiedzanie ekspozycji stałych Zamku i pałacu Pod Blachą jest BEZPŁATNE (obowiązuje trasa skrócona).

Dojazd i mapa

Adres: plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa
tel. 22 35 55 170, fax 22 35 55 127

Zamek Królewski w Warszawie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek Królewski w Warszawie 52.247730, 21.014743 Zamek Królewski w Warszawie
1 Gwiadka2 Gwiadki3 Gwiadki4 Gwiadki5 Gwiazdek (głosów: 1, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

INNE CIEKAWE MIEJSCA