Zamek w Warszawie

Zamek w Warszawie

Godziny otwarcia

  • PONIEDZIAŁEK: ZAMKNIĘTE
  • WTOREK, ŚRODA, CZWARTEK, SOBOTA: 10.00–18.00
  • PIĄTEK: 10.00–20.00
  • NIEDZIELA: 11.00–18.00
  • W ŚRODY zwiedzanie ekspozycji stałych Zamku i pałacu Pod Blachą jest BEZPŁATNE (obowiązuje trasa skrócona).

Cennik

  • bilet normalny – 30,00 zł
  • bilet ulgowy – 20,00 zł
  • dzieci i młodzież do 16 roku życia – 1,00 zł
  • bilety grupowe: normalny – 25,00 zł/os., ulgowy – 15,00 zł/os., dzieci i młodzież do 16 roku życia – 1,00 zł.

Informacje praktyczne

Kontakt

tel. 22 35 55 170, fax 22 35 55 127

Adres

plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa

Obecnie zamek łączy w sobie funkcję muzealną i reprezentacyjną, a jego zwiedzanie jest obowiązkową formą spędzania czasu w stolicy.

Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie

Tragiczna historia

Zamek był pierwotnie rezydencją książąt mazowieckich, natomiast przełom nastąpił w XVIw. Wówczas stał się siedzibą władz I Rzeczypospolitej w której skład wchodził król oraz Sejm podzielony na dwie izby. Jako serce narodu budynek był bardzo często niszczony i plądrowany poprzez najazdy obcych mocarstw. Kolejnym istotnym przełomem w historii obiektu był rok 1939 i początek wojny. Wtedy to Zamek Królewski został obrócony w popiół za sprawą wojsk niemieckich.

Widok na zamek

Atrakcje

W 1980r zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś niespełna 14 lat później stał się oficjalnie pomnikiem historii. Ten prestiż niesie ze sobą mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych. Na szczególną uwagę zasługuje architektura zamku. Łączy ona w sobie naczelne cechy barku i klasycyzmu, co czyni zamek unikalnym w skali kraju.

Zwiedzanie

Zwiedzając to jakże urokliwe miejsce warto zapoznać się z Kaplicą Małą – w niej przechowywana są insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego – m.in. miecz ceremonialny, łańcuch orderu orła białego, a także berło z akwamarynu. Ponadto w kaplicy znajduje się serce zasłużonego dla narodu Tadeusza Kościuszki. W zamku spotkamy wiele atrakcyjnych zabytków, które z pewnością zostaną w pamięci.

Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie

Cechą na którą warto zwrócić uwagę przed podróżą do Zamku Królewskiego jest jego unikatowość. Trudno spotkać w Europie drugie takie miejsce, toteż wielu turystów zagranicznych przebywających w naszym kraju, za cel podróży wzięła sobie właśnie tytułowy zamek. Każdego roku przybywają tu setki tysięcy osób zauroczonych architekturą i licznymi zabytkami. Choć Warszawa posiada wiele atrakcji turystycznych, to niewątpliwie jedną z największych jest Zamek Królewski.Zamek w Gołuchowie
Zamek na Wawelu
Zamek Chęciny

Zamek w Toszku