Ozdobne fontanny, grube mury oraz skrywana w nich tajemnica – to wszystko sprawia, że zdjęcia nabierają unikatowego charakteru. Zamki stanowią idealne tła dla sesji ślubnych i wielu innych. Ciężko jest jednak wybrać ten właściwy, skoro na terenie całego kraju mamy aż 419 obiektów tego typu. Z większości zostały już niestety tylko ruiny, ale kilka z nich wciąż kusi swoim eleganckim wnętrzem. Poniżej prezentujemy Wam listę siedmiu najbardziej fotogenicznych zamków. Niektóre z nich być może znacie już produkcji filmowych typu „Ogniem i mieczem”. Pozostałe – fascynują Was nie tylko historią, ale przede wszystkim i magią swojej scenerii.
1. Malbork – zamek krzyżacki
To miejsce, o którym nie sposób nie słyszeć! Losy zamku znane są od najmłodszych lat każdemu Polakowi. Ten największy zamek gotycki na świecie kusi nie tylko bogatą historią, ale i swoim urzekającym wyglądem. Do jego budowy wykorzystano ponad 4,5 mln cegieł, które po dziś dzień stanowią tło wielu romantycznych sesji. Ponad to zamek przyciąga również bogatą kolekcją zbroi, bursztynu, broni, a także wystawami czasowymi. Warte uwiecznienia są także widoki rozpościerające się z zamkowych wieży.
2. Moszna – Zamek Templariuszy
Będąc w Opolu, nie sposób ominąć położony 35 km dalej Zamek Moszna. Obiekt ten zdumiewa krajobrazami i rozmachem, z jakim go zbudowano – liczy sobie 99 wież oraz 365 pomieszczeń! Zbudowany przez templariuszy urzeka nie tylko architekturą, ale i otaczającym go ogrodem. Park zamkowy to idealny plener, w którym nie zabraknie nam ogromnych i kilkusetletnich pomników przyrody. Zamek w Mosznie przyciąga także położoną w pobliżu Parku oranżerią pełną egzotycznych roślin.
3. Zamek Czocha
Ten wzniesiony w XII w. z rozkazu króla czeskiego Wacława I, u początku swojej historii służył przede wszystkim jako warownia. Dopiero po przejściu w ręce Polaków, został rozbudowany I finalnie stał się zamkiem. Dziś zachęca nie tylko bogactwem legend o Białej Damie, ale i ilością malowniczych zakamarków. Z tego powodu obiekt może być Wam znany z wielu produkcji filmowych, takich jak:
„Wiedźmin”
„Poza lasem Sherwood”
„Tajemnica twierdzy szyfrów”
4. Wałbrzychu – Zamek Książ
Obiekt jest trzecim co do wielkości zamkiem na terenie naszego kraju. Porywa nie tylko architekturą ale i swoją lokalizacją. Położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, wabi przyjezdnych podążających Szlakiem Zamków Piastowskich. Niestety okryty jest również niesławą – w trakcie II wojny światowej stał się jedną z kwater Adolfa Hitlera. Z tego powodu jednak jest również jednym z najlepiej odrestaurowanych obiektów w całej Polsce.
5. Niedzica – Zamek Dunajec
Wzniesiony w 1310 r. na rozkaz węgierskiego króla, początkowo był jedynie drewnianą strażnicą graniczną. Z biegiem czasu stała się potężnym obiektem obronnym, który obecnie przyciąga swoimi powiązaniami z losami filmowego Janosika. Pałacowe tarasy stanowią imponujący podkład do sesji plenerowych z widokiem na Pieniny, Dunajec i pobliskie zamki.
6. Zamek Królewski w Będzinie
Wybudowany z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, doświadczył wielu zniszczeń. Dziś jednak kusi odnowionymi wnętrzami, które oddają ducha tamtejszej epoki. Na potrzeby sesji zdjęciowych udostępniane są również posiadające bogatą kolekcję broni – Muzeum Zagłębia oraz karczma rycerska, w której podawane są staropolskie potrawy.
7. Zamek w Gołuchowie
Ostatni, nie oznacza „najgorszy”. Na samym końcu naszej listy na wyróżnienie zasłużył jeden z najpiękniejszych zamków na terenie Wielkopolski. Uważany za perłę polskich zabytków, przyciąga przyjezdnych również zdumiewająco pięknym parkiem. Obiekt słynie ze swojego dworskiego wyglądu oraz hodowli żubrów.
Tekst powstał w współpracy z Fotojoker
Kocham zamki, wiele już z tych podanych zwiedziłam. Marzy mi się jeszcze Czocha, bo tam też tak bajkowo. :) Pozdrawiam serdecznie. :)