Czy ciąża stanowi problem w ubezpieczeniu podróżnym?

Jesteś w ciąży i sądzisz, że Twój stan wyklucza jakiekolwiek dłuższe wyjazdy? Nic z tych rzeczy! Ciąża zazwyczaj nie tylko nie stanowi żadnej przeszkody w podróżowaniu – urlop jest przy niej wręcz wskazany. Oczywiście trzeba przy tym zachować szczególne bezpieczeństwo, do czego przyda się odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Podróżujesz po kraju? A może wybierasz się na weekend do jednej z europejskich stolic lub szykujesz do dłuższego wyjazdu poza Stary Kontynent? Gdziekolwiek planujesz urlop, musisz pamiętać o bezpieczeństwie. Kalkulator ubezpieczenia podróżnego Mubi pomoże w wyborze polisy idealnie dopasowanej do potrzeb każdego turysty – także kobiety w ciąży.

Czy podróżowanie w ciąży to dobry pomysł?

Czy zachodząc w ciążę, skazujesz się na długie miesiące siedzenia w domu i co najwyżej spacerowanie po najbliższej okolicy? Nie! Ciężarne kobiety jak najbardziej mogą korzystać z tych samych możliwości podróżowania po całym świecie, jakie mają inni turyści. Ich stan niczego nie wyklucza, choć oczywiście sprawia, że niezbędne jest zachowanie większej niż zwykle ostrożności.

Zanim więc zaczniesz planować wyjazd, będąc w ciąży, musisz się najpierw upewnić, że w Twoim przypadku nie będzie ku temu przeciwwskazań. Te pojawiają się często zwłaszcza na początku ciąży, gdy typowe dla tego okresu mdłości lub złe samopoczucie mogą sprawić, że podróż będzie mało komfortowa, ale też w późniejszym czasie, gdy wyjazdowi będzie towarzyszyło ryzyko porodu.

W związku z tym zaleca się, by podróżowanie ciężarnych ograniczyć do okresu między 12. a 30. tygodniem ciąży, co jednak najczęściej stanowi jedyną przeszkodę. Oczywiście w każdej sytuacji należy zasięgnąć rady lekarza, ale jeśli ten orzeknie, że życiu lub zdrowiu kobiety nic nie zagraża, można bez przeszkód szykować się do wyjazdu lub do wylotu.

Bo oczywiście podróż samolotem także jest możliwa, choć przed nią warto zapoznać się z polityką konkretnych linii lotniczych. Niektóre wymagają bowiem od kobiet w określonym tygodniu ciąży specjalnych zaświadczeń potwierdzających, że mogą latać. Może zatem dojść do sytuacji, w której ciężarna nie zostanie wpuszczona na pokład – więcej o tym przeczytasz w artykule „Ubezpieczenie turystyczne a ciąża – czy w ciąży można podróżować, a jeśli tak, to jak to robić bezpiecznie?„.

Ubezpieczenie turystyczne dla kobiet w ciąży – czy jest konieczne?

Ubezpieczenie turystyczne to coraz popularniejszy wśród wyjeżdżających produkt, który przede wszystkim chroni ich przed nieprzewidzianymi i zwykle bardzo dużymi wydatkami, do jakich może dojść w podróży. Nieszczęśliwy wypadek, choroba, kradzież – pech nie wybiera, więc do takich sytuacji może dojść zawsze i wszędzie. Także podczas urlopu, co zwłaszcza za granicą będzie się wiązało z ogromnymi kosztami.

Dlatego też dobrze jest myśleć na zapas i przygotować się zawczasu na każdą ewentualność. Taką właśnie możliwość daje ubezpieczenie podróżne, które w przypadku kobiet w ciąży powinno być traktowane priorytetowo. Tym bardziej, że ciąża wcale nie podnosi w istotny sposób ceny polisy, zapewniając za to niezbędny spokój w trakcie urlopu.

Przed zakupem ubezpieczenia dla ciężarnej kobiety trzeba jednak pamiętać, żeby koniecznie zapoznać się z warunkami określonymi w OWU lub dopytać agenta o niejasne kwestie. Wszystko po to, by w trakcie podróży nie okazało się, że leczenie w ciąży:

  • jest całkowicie wyłączone z zakresu ochrony ubezpieczeniowej,
  • jest mocno ograniczone, np. kwotą, liczbą wizyt w szpitalu, tygodniem ciąży, itp.

Tego rodzaju sytuacje niestety się zdarzają, dlatego tak ważne jest, by niczego nie zostawiać przypadkowi, przed wyjazdem zabezpieczając się na każdą okoliczność.

A może wystarczy EKUZ?

Wydawana bezpłatnie w oddziałach NFZ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to standard przed zagraniczną podróżą. Możliwości tego rozwiązania są jednak ograniczone, dlatego ochrona podczas wyjazdu nie powinna się kończyć na nim.

Należy pamiętać, że EKUZ gwarantuje darmowy dostęp wyłącznie do usług publicznej służby zdrowia, tylko w sytuacjach, gdy leczenie jest absolutnie niezbędne. Ciąża oczywiście się do takich zalicza, więc nie ma obaw, że potrzebująca kobieta nie otrzyma pomocy, ale już jej zakres może być różny. Nie zapominajmy, że turystów obowiązują te same zasady, co miejscowych, jeśli więc Ci muszą zapłacić za jakieś świadczenie, to i my będziemy musieli, a niestety koszty leczenia zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej do najtańszych nie należą – mówi Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń na mubi.pl.

Do tego dochodzi także ograniczenie terytorialne. EKUZ działa tylko na terenach krajów zrzeszonych w UE lub EFTA, a więc w podróży poza Europę będzie bezużyteczny. Wtedy ubezpieczenie turystyczne to konieczność, ale i w pozostałych przypadkach nie należy o nim zapominać. Dopiero połączenie EKUZ z prywatną polisą zapewni nam ochronę o odpowiednim zakresie.

Czy ubezpieczenie turystyczne dla kobiety w ciąży jest drogie?

Jak już wspominaliśmy – ciąża nie wpływa w znaczący sposób na cenę polisy. A ta i bez tego nie jest szczególnie wysoka, zazwyczaj wynosząc kilka lub kilkanaście złotych za dzień ochrony. Czy na tak niewielkim wydatku warto oszczędzać?

Absolutnie nie, co jednak nie znaczy, że trzeba przepłacać. Kształt polisy oraz jej cena powinny być dopasowane do potrzeb konkretnych osób, więc czasem nie ma sensu wydawać zbyt dużo. Skupić na pewno należy się na tym, by odpowiednio wysoka była zapisana w polisie suma ubezpieczenia.

  • W przypadku podróży po Europie: minimum 20-30 tys. euro;
  • w przypadku podróży poza Europę: minimum 40-50 tys. euro.

A co poza tym? Ubezpieczenie turystyczne dla kobiet w ciąży bynajmniej nie przyjmuje żadnej szczególnej formy. Koszty leczenia, NNW, assistance podróżne – to niezbędna podstawa, która znajduje się w każdej polisie. Do nich można dobrać mniej standardowe rozszerzenia (m.in. OC w podróży czy ubezpieczenie bagażu), rozbudowując ochronę zgodnie ze swoimi potrzebami.