Zamek w Kórniku

Zamek w Kórniku

Zamek w Kórniku jest głównym obiektem turystycznym miasta, uznany za Pomnik historii Polski. Kórnik to niewielkie miasto położone w odległości 20 km od Poznania. Dogodny dojazd zapewnia droga krajowa nr 11.

Zamek w Kórniku historia i opis

Możemy stwierdzić z całą pewnością, że warownia w Kórniku powstał w pierwszej połowie XV wieku. Z tego okresu pochodzą również zachowane mury i piwnice zamkowe. W roku 1574 roku zamek gościł Henryka Walezego, który przebywał w Kórniku w drodze na koronację w Krakowie.

Aż do 1592 roku Zamek w Kórniku pozostawał własnością rodu Górków. Przechodził z rąk do rąk, a w 1676 roku stał się własnością rodu Działyńskich. Ród ten dzierżył Kórnik aż do 1880 roku. W tym czasie dawna warownia była przebudowywana dwa razy.

Zamek w Kórniku – Biała dama

Czasy świetności Kórnika i samego zamku przypadają na okres rządów Teofili z Działyńskich Szołdrska-Potulicka. Najpierw wdowa, a później rozwódka poświęciła się rozwojowi miasta. Jej czasy to rozkwit kulturalny i gospodarczy. Zwieńczeniem jej prac była przebudowa budowli w stylu barkowym. Dawna warownia już dawno utraciła swój militarny charakter.

arboretum w Kórniku
Arboretum w Kórniku

Teofila założyła ogród w stylu francuskim obok swojej siedziby, prowadziła szkółki drzew i zwierzyniec. Miasto rozwijało się dzięki napływowi niemieckich kolonistów, sprowadzanych przez Działyńską. Z postacią Teofili związana jest również jedna z najbardziej rozpowszechnionych w Polsce historii o duchach. Podobno Biała Dama do dzisiaj krąży po zamku.

Widok na Zamek w Kórniku od strony jeziora
Widok na Zamek w Kórniku od strony jeziora

Ciekawostki – Zamek w Kórniku

Tytus Działyński był polskim działaczem patriotycznym. Utracił włości na kilka lat, ze względu na swoje zaangażowanie w czasie powstania listopadowego. Po powrocie podjął się przeprowadzenia przebudowy zamku w Kórniku.

Prac dokonano wedle projektów przygotowanych przez trzech zagranicznych architektów. Tytus sam wprowadził kilka zmian do pierwotnych planów. To dzięki niemu zamek ma dzisiejszy, inspirowany tematyką militarną wygląd. Tytus zorganizował w zamku bibliotekę starych druków i map, oraz muzeum pamiątek związanych z historią Polski.

zamek w kórniku - biała dama - teofila z działyńskich szołdrska
Zamek w Kórniku – wejście główne

Godziny otwarcia – Zamek w Kórniku

zamek – wtorek – niedziela 10.00-16.00 (kasa czynna do 15.30)

zamek – w okresie od 1.05 – 30.09 wt. – ndz. 10.00-17.00 (kasa czynna do 16.30)

Zamek w Kórniku – Ceny biletów

zamek – bilet normalny – 16 zł

zamek – bilet ulgowy – 8 zł

Zamek Kórnicki – Parking

Najlepiej skorzystać z parkingu w centrum (rynek w Kórniku) oddalonym od zamku o dosłownie 5 minut pieszo. Parking zamkowy to natomiast koszt 10 zł.

Dojazd – Kórnik Zamek

Zamek w Kórniku,

ulica Zamkowa 5, 62-035 Kórnik

61 817 00 81, www2.kornik.pl/turystyka/Zamek_w_Korniku_1/

Zamek Grodziec
Zamek na Wawelu
Zamek w Warszawie