Zamek w Kórniku

Zamek w Kórniku

Zamek w Kórniku jest głównym obiektem turystycznym miasta, uznany za Pomnik historii Polski. Kórnik to niewielkie miasto położone w odległości 20 km od Poznania. Dogodny dojazd zapewnia droga krajowa nr 11.

Zamek w Kórniku historia i opis

Możemy stwierdzić z całą pewnością, że warownia w Kórniku powstał w pierwszej połowie XV wieku. Z tego okresu pochodzą również zachowane mury i piwnice zamkowe. W roku 1574 roku zamek gościł Henryka Walezego, który przebywał w Kórniku w drodze na koronację w Krakowie.

Aż do 1592 roku Zamek w Kórniku pozostawał własnością rodu Górków. Przechodził z rąk do rąk, a w 1676 roku stał się własnością rodu Działyńskich. Ród ten dzierżył Kórnik aż do 1880 roku. W tym czasie dawna warownia była przebudowywana dwa razy.

Zamek w Kórniku – Biała dama

Czasy świetności Kórnika i samego zamku przypadają na okres rządów Teofili z Działyńskich Szołdrska-Potulicka. Najpierw wdowa, a później rozwódka poświęciła się rozwojowi miasta. Jej czasy to rozkwit kulturalny i gospodarczy. Zwieńczeniem jej prac była przebudowa budowli w stylu barkowym. Dawna warownia już dawno utraciła swój militarny charakter.

arboretum w Kórniku
Arboretum w Kórniku

Teofila założyła ogród w stylu francuskim obok swojej siedziby, prowadziła szkółki drzew i zwierzyniec. Miasto rozwijało się dzięki napływowi niemieckich kolonistów, sprowadzanych przez Działyńską. Z postacią Teofili związana jest również jedna z najbardziej rozpowszechnionych w Polsce historii o duchach. Podobno Biała Dama do dzisiaj krąży po zamku.

Widok na Zamek w Kórniku od strony jeziora
Widok na Zamek w Kórniku od strony jeziora

Ciekawostki – Zamek w Kórniku

Tytus Działyński był polskim działaczem patriotycznym. Utracił włości na kilka lat, ze względu na swoje zaangażowanie w czasie powstania listopadowego. Po powrocie podjął się przeprowadzenia przebudowy zamku w Kórniku.

Prac dokonano wedle projektów przygotowanych przez trzech zagranicznych architektów. Tytus sam wprowadził kilka zmian do pierwotnych planów. To dzięki niemu zamek ma dzisiejszy, inspirowany tematyką militarną wygląd. Tytus zorganizował w zamku bibliotekę starych druków i map, oraz muzeum pamiątek związanych z historią Polski.

zamek w kórniku - biała dama - teofila z działyńskich szołdrska
Zamek w Kórniku – wejście główne

Godziny otwarcia – Zamek w Kórniku

zamek – wtorek – niedziela 10.00-16.00 (kasa czynna do 15.30)

zamek – w okresie od 1.05 – 30.09 wt. – ndz. 10.00-17.00 (kasa czynna do 16.30)

Zamek w Kórniku – Ceny biletów

zamek – bilet normalny – 16 zł

zamek – bilet ulgowy – 8 zł

Zamek Kórnicki – Parking

Najlepiej skorzystać z parkingu w centrum (rynek w Kórniku) oddalonym od zamku o dosłownie 5 minut pieszo. Parking zamkowy to natomiast koszt 10 zł.

Dojazd – Kórnik Zamek

Zamek w Kórniku,

ulica Zamkowa 5, 62-035 Kórnik

61 817 00 81, www2.kornik.pl/turystyka/Zamek_w_Korniku_1/

Zamek Grodziec
Zamek na Wawelu
Zamek w Warszawie

Rutyna Robert
Założyciel CiekawySwiata.pl oraz kilku innych projektów internetowych. Zawodowo programista z coraz większym nastawieniem na specjalizację SEO. Prywatnie oczywiście wielki fan turystyki - szczególnie tej krajowej.
0 0 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Asia
Asia
1 rok temu

Polecam koniecznie zwiedzenie arboretum kórnickiego, szczególnie w okolicach maja 🙂 pięknie wtedy to wszystko wygląda. Zamek oczywiście też na duży plus. Jeżeli jest jeszcze czas warto wykorzystać go na odwiedzenie również Rogalina (pałac oraz dęby rogalińskie), to jakieś 10 km od Kórnika, piękna ta nasza Polska 😉

1
0
Napisz jak oceniasz to miejscex
()
x