Bezpieczeństwo na Seszelach – praktyczne informacje

Seszele leżą na Oceanie Indyjskim, w odległości około 1600 kilometrów od wybrzeży Afryki.

Seszele leżą na Oceanie Indyjskim, w odległości około 1600 kilometrów od wybrzeży Afryki.

Ze względu na swoją niezwykłą przyrodę, piękne plaże i możliwość wypoczynku na mnóstwo sposobów są one popularnym celem podróży dla żądnych egzotycznych przygód turystów z całego świata.

Zasady wjazdu na Seszele z terytorium Polski

Do wjazdu na terytorium Seszeli nie jest wymagane posiadanie wizy. Podróżujący otrzymują za to zezwolenie na wjazd (visitor’s permit) w momencie przekraczania granicy. Należy pamiętać, że wjazd na Seszele możliwy jest wyłącznie na podstawie paszportu lub paszportu tymczasowego (o ważności minimum 6 miesięcy) – granicy nie można przekroczyć, posługując się tylko dowodem osobistym. Odwiedzający powinni także posiadać bilet powrotny, potwierdzenie dysponowania środkami na pobyt i rezerwację noclegów. Należy pamiętać, że ze względu na położenie wyspy żywność jest tu importowana, a zatem dość droga.

Należy pamiętać, że wciąż obowiązują ograniczenia w związku z sytuacją epidemiczną. Konieczne jest więc zapoznanie się z aktualnymi ustaleniami w tym zakresie, a w szczególności z przepisami wjazdowymi oraz wymogami sanitarno-epidemiologicznymi dla danego miejsca. Osoby dorosłe przyjeżdżające na Seszele powinny być w pełni zaszczepione (trzema dawkami). W przypadku osób niezaszczepionych możliwe jest okazanie testu PCR wykonanego 72 godziny przed podróżą albo testu antygenowego wykonanego w ciągu 24 godzin przed wyjazdem na Seszele. Ozdrowieńcy nie muszą posiadać negatywnego wyniku testu – wystarczy okazanie sporządzonego w języku angielskim dowodu przejścia infekcji i wyzdrowienia.

Seszele – bezpieczeństwo i wskazówki dla turystów. Na co uważać w miejscach publicznych?

Seszele to kraj o umiarkowanym stopniu zagrożenia przestępczością, należy tu zatem zachowywać podstawową ostrożność. Miej oko na wartościowe rzeczy i nie eksponuj ich zbytnio. Unikaj noszenia ich ze sobą na ulicy, podobnie jak w przypadku większych sum pieniędzy czy dokumentów. Uważaj także na silne prądy morskie – zrezygnuj z kąpieli w oceanie w miejscach niestrzeżonych. O tym, kiedy jest najlepszy czas na wyjazd na Seszele, przeczytasz na stronie https://dreamgo.pl/blog/seszele-kiedy-jechac/.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca rejestrację i zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz. Umożliwia on kontakt z MSZ w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych i uzyskanie niezbędnych informacji, a w razie potrzeby – skorzystanie z pomocy.

Pobyt na Seszelach – o czym pamiętać

Rajskie wyspy Seszeli kuszą pięknymi krajobrazami i licznymi możliwościami aktywnego spędzania czasu (więcej na temat atrakcji na Seszelach tutaj: https://dreamgo.pl/blog/seszele-atrakcje/). Planując wypoczynek w tym urokliwym wyspiarskim państwie, nie można jednak zapomnieć o zapoznaniu się z lokalnym prawem. Władze Seszeli poważnie podchodzą do na przykład kwestii związanych z ochroną lokalnej przyrody. W rezerwatach przyrody zakazane jest zbieranie muszelek czy korali. Planujesz zwiedzić park narodowy Morne Seychellois? Koniecznie stosuj się do tych zasad, by nie narazić się na wysokie kary. Na terytorium Seszeli zabroniony jest wywóz okazów flory bez uzyskania uprzednio specjalnego certyfikatu i pozwolenia na wywóz. Na wyspie obowiązuje również zakaz używania narkotyków.

Procedura wyrobienia paszportu – jak przebiega krok po kroku